Baator 6 – Cehennemin Arşidükleri

Cehennemde Hesaplaşma’dan çok daha önceleri, Levistus tek başına bir darbe girişimi planlamıştı. Bunun için de hem Asmodeus’un kızı Glasya, hem de gözdesi, cehennemin kraliçesi Bensozia ile ilişki içindeydi. Zamanın yaklaştığını düşündüğünde Bensozia’yı, kraliçe Martinet’in eşliğinde katları denetlerken yakaladı ve Asmodeus’un sırlarını açıklaması için zorlamaya çalıştı. Bunu kabul etmeyen Bensozia’yı ise oracıkta öldürdü. Ama kaçan Martinet, bunu Asmodeus’a bildirdiğinde Levistus devasa bir buzdağının içine hapsedildi ve kat, Geryon’a verildi.

O gün bu gündür, Levistus adamlarını buz dağının içinden telepati ile yönlendirir ve efendilerine ulaşmak için ne kadar kazarlarsa kazsınlar, Stygia’nın soğuk rüzgarları kazılan yeri fazlasıyla tekrar doldurur. Styx nehrinde yüzen buz dağını mantıklı ve güvenli bir yere çekmek için her çabaladıklarında başarısız olurlar ve buz dağını saçma sapan yerlere atıp duran rüzgarlarda, bazen Asmodeus’un şeytani kahkahasının duyulduğu söylenir.

styxRiver

Levistus, buzdağının içinde hapis şekilde, Cehennemde Hesaplaşma’ya kadar kaldı. Anlaşılmaz bir şekilde Geryon görevden alınıp, Levistus tekrar başa geçirildiğinde bütün cehennem şaşkınlıktan küçük dilini yuttu.

Levistus, politik oyunlardan çok hoşlanmaz ve diğer katları da ele geçirmeyi planlar. Bu yüzden genelde kimseyle müttefik olmaz ve kimse tarafından sevilmez. Düşmanları arasında, Stygia’yı ele geçirmek için can atan Belial; aynı sebepten sürekli kapıştığı Set ve buz dağından çıksa da şunu yesem diye bekleyen Sekolah vardır. Tabii ki, Asmodeus’u saymaya gerek bile yok. Ancak Levistus, çok vasıflı bir şeytan olduğu için kendince sebeplerden dolayı Levistus’un kurtulmasını amaçlayanlar da yok değil. Kötü Archomentallerden (Elemental Lordları) Cryonax, garip bir sebepten Levistus’u buz dağından kurtarma hevesindedir.

Tamamen siyah gözleri, sivri dişleri ve doğal olmayacak kadar uzun boyu haricinde insan olmadığını gösteren hiç bir emare yoktur. Son derece yakışıklıdır.

Levistus’un kültleri pek yoktur ama takipçileri genelde serseriler, korsanlar ve intikam arayanlardır.

Ayrıca cehennemde çok tutulan bir teoriye göre de, Levistus’un başa geçirilmesi, cehennem politikalarını karıştırıp, Glasya başa geçene kadar dikkat dağıtmaktı. Geryon’un ve Hag Countess’ın güçlerini birleştirip Glasya’ya veren Asmodeus, Levistus’un başa geçmesinin getirdiği kafa karışıklığını kullanarak neden cehennemin kralı olduğunu da göstermiş oldu.

Glasya1

Glasya

Glasya, Asmodeus’un kızı ve Mammon’un eski gözdesidir. Başa geçirilmesi ile bütün cehennem politikaları birbirine girmiştir. Çünkü binlerce yıldır Glasya ile Asmodeus’un hiç anlaşamadıkları, sürekli birbirlerine karşı entrikalar çevirdikleri ve Glasya’nın babasına karşı sürekli yenilmekten dolayı aşırı kinli olduğu söylenirdi. Şimdi ise arayı düzeltmişler ve hatta Glasya bundan dolayı ödüllendirilmiş gibi görünüyor.

Glasya, bakır tenli ve efsanevi güzellikte bir kadın görünümündedir. Kanatları, çatallı uçlu bir kuyruğu ve küçük boynuzları vardır. Genelde çok açık giyinir.

Arşidüklükte yeni olduğu için daha efendisi olduğu katı düzenlemeyle uğraşmaktadır. Ama bazı dünyalarda az az kültleri oluşmaya başlamıştır. Bu kültlerin özel odakları yok gibi görünmektedir. Jenerik şeytanla anlaşmalı kültler gibi duruyorlar şimdilik.

Baalzebull

Baalzebul

Baalzebul, eski ismiyle Triel, mükemmeliyetin meleğiydi ve Celestia’nın en büyüklerinden bir Archon’du. Mükemmellik arayışı yüzünden iyice zıvanadan çıktığında, peşinde sayısız melek ve archonla celestia’yı terk edip Baator’a geldiler. O gün bu gündür cehennem eskisi gibi değil.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar