Baator 6 – Cehennemin Arşidükleri

Zariel ile ilgili ilginç bir nokta da, eski efendisi, kahramanlık tanrısı Heironeous’un Zariel’in tekrar kurtarılıp iyiliğe döndürülebileceğinden ümidi kesmemesi ve bu arşidükü bir şekilde Celestia’daki Boyut-Yaralılar (plane-scarred) hastanesine getirebilirse tedavi ettirebileceğini düşünmesidir.

Zariel, insan vücuduna ve kafasına sahip, göğsünden aşağısı yılan şeklinde ve sekiz örümcek bacağına sahip, ejder kanatları olan bir yaratıktır. Böcek dişlerine sahip yüzünde bir düzine göz vardır.

Zariel ve birinci kat lordu olanlar, intikam ve savaş yönüyle Lawful-Evil yönelimi temsil ederler. Avernus’un keskin taşlarla ve kan nehirleriyle, gökten yağan ateştopları ile Kan Savaşı’na bir cephe olması da bu açıdan anlam ifade eder.

Zariel’in dünyalarda bir kültü yoktur, yerine geçmiş olan Bel’in de yoktu. En az bilinen arşidüktür. Çok nadir takipçileri varsa da, muhtemelen savaşçılardan ve bazı az sayıda warlocktan oluşuyor olabilir.

dispater

Dispater

Dispater, cehennemin en eski canlılarından biridir. Dikkati ile bilinir ve Asmodeus’tan sonra, ulaşması en zor şeytandır. İşlerini Titivilus aracılığı ile halleder. Her durumdan kurtulabilmesini sağlayacak en az on ayrı planı bulunur. Temkinli olmayı ve istikrarı temsil eder.

Cehennemdeki en büyük şehir, garip bir şekilde Dispater’ın emrindedir. Bu kadar paranoyak bir arşidükün, burnunun dibinde devasa bir şehir bulundurması da enteresan bir şeydir. Şehri sürekli, sadece kendisinin bildiği bir plana göre yeniletip durur.

Dispater, paranoyaya varacak kadar dikkatli bir şeytan olsa da, her daim aşırı kibar ve sakindir. Tehlike anlarında bile sükunetini, üslubunu korur. Cehennemin politik oyunlarını en iyi oynayanlardan biridir. Baator’un her yerinde ajanları ve casusları vardır.

İki metreyi geçkin boylu, yakışıklı, orta yaşlı bir adam görünümündedir. Alnından çıkan iki ufak boynuz ve toynaklı sol ayağı dışında insan zannedilmesini engelleyen tek şey kırmızı parlayan gözleridir. Bazı kaynaklarda kuyruklu olarak da tasvir edilir.

Dispater, Baalzebul’dan nefret eder. Bu ikisi, neredeyse bütün boyutlara yayılan bir entrika savaşı içindedirler. Bu da Dispater’ın bütün zamanını almakta ve onu cehennemin diğer konularından uzak tutmaktadır. (mı acaba? *göz kırp*)

Baalzebul’a karşı Mephistopheles’le işbirliği içindedir ve bunların (dispater-baalzebul) kültistleri de çok kapışırlar. Dispater, bazı eski tasarımlı dünyalarda tanrı gibi clericlere sahiptir ama yeni dünyalarda ya da yakın zamanda kitabı çıkanlarda, bu özelliğinden bahsedilmez. Ayrıca 1st Editiondan beri ismi düzenli olarak geçen tek archdevildır. Planescape’de de ismi geçen tek kat lordudur.

Mammon

Mammon

Mammon, aç gözlülüğü ve şehveti temsil eder. Yöneticilik yaptığı katın bir bataklık olmasının altında yatan da budur. Para ve maddiyat hırsı, kapılanların batacağı bir pis çukur gibidir.

Mammon aynı zamanda arşidükler arasında en ihanete yatkını ve en güvenilmezidir. Daha önce Dispater ve Mephistopheles ile müttefikken, Cehennemde hesaplaşma sırasında onlara ihanet ettiği için artık hiç bir arşidük tarafından müttefik olarak kabul edilmez. Eski gözdesi Glasya’nın arşidük olmasıyla birlikte cehennemdeki söylentiler, Mammon’a karşı kabaran bir şeyler olduğu yönünde. Tabii, Cehennemde size bir şeylerin kabarmasını istemezsiniz.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar