Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Luke Cage

Ne? İlk Afro-Amerikan Kahraman Değil mi?

Marvel’i DC’nin önüne geçiren şeylerden biri, kuruluşun siyasi olarak demokratlara yakın olan duruşu sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan etnik azınlıklara çok daha önce yer vermeye başlamasıdır. Marvel, aynı şekilde LGBT’lere de cumhuriyetçilere yakın olan rakibinden çok önce yer vermiştir. Ancak bu çok başka bir yazının konusu.

Bu tür yazılar genelde karakterin hangi konuda ilk olduğunu vurgulayarak başlar. Hemen ilk göze çarpan özelliğiyle başlayalım. Cevap; hayır! Luke Cage, ilk afro-amerikan süper kahraman değildir. 1972 yazında Archie Goodwin ve John Romita, Sr. tarafından yaratılan karakterden yıllar önce Marvel’de 1966’da Black Panther, 1969’da Falcon, 1971’de ise DC’den John Stewart (Green Lanthern) ilk nesil afro-amerikan süper kahramanlar olarak çizgi roman tarihine geçmişlerdir (Yayınlardaki yan karakterleri saymadım bile!).

cage7

Peki nedir Luke Cage’in “ilk” olan özelliği? Cevabı Cage’in ilk yayınlandığı çizgi romanın isminden alıyoruz: “Luke Cage, Hero for Hire #1”. Evet, Luke Cage ilk kiralık kahramandır!

70’lerde Blaxploitation

70’lerin ilk yıllarından itibaren TV ve sinemalarda yayınlanan, siyah (o zamanlar politik doğruculuk kendilerine uğramadığı için sadece “siyah” deniyordu) Amerikan vatandaşlara yönelik yapımların fazlasıyla rağbet görmesi, blaxploitation adlı akımı oluşturmuştu (Elbette birebir aynı şey değil, ama bu akımı son aşağı yukarı 10 yıldır ülkemizdeki doğu ve güneydoğu bölgelerindeki hayatı konu alan yapımlara benzetebiliriz). Bu akıma cevap olarak Marvel de Luke Cage’i piyasaya sürmeye karar vermişti. Karakterin yaratılmasının bir diğer sebebi de, kendisinde önce yaratılan Falcon’un siyahlar tarafından hiç sevilmemesiydi. Döneminin Harlem gençliği Captain America’nın yancısı olarak konumlandırılan Falcon’dan hiç haz etmiyordu.

Cage (o zamanki ismiyle Carl Lucas), bir blaxploitation karakterden beklenen hemen her şeyi karşılıyordu. Harlem’de doğup büyümüş, sağlam bir gangster olma hayaliyle bir çeteye dahil olmuş, ancak yaptıklarının ailesine zarar verdiğini görünce suçlu kariyerini bırakıp dürüst bir hayat sürdürmeye karar vermişti. Ancak suçlu kariyerine devam eden arkadaşlarından biri, kız arkadaşıyla ayrılmasına sebep olduğunu düşündüğü Lucas’ın evine yüklü miktarda eroin yerleştirip polise ihbar eder ve suçsuz yere hapse girmesini sağlar.

70 ve 80'lerdeki orijinal kostümüyle Luke Cage!

70 ve 80’lerdeki orijinal kostümüyle Luke Cage!

Süper Güçlerini Nasıl Kazandı?

Lucas’ın hapisteki günleri hiç kolay geçmiyordu. Suçsuz yere içerde olması yetmiyormuş gibi Rackham adlı sadist bir gardiyan tarafından sürekli şiddete maruz kalıyor, üstüne tüm şartlı tahliye talepleri reddediliyordu.

Tüm ümitlerini yitirdiği bir anda Dr. Noah Burstein adlı bir araştırmacı çıkagelir ve Lucas’ı bir süper asker deneyi için gönüllü olmaya ikna etmeyi başarır. Ancak deney, gardiyan Rackham tarafından sabote edilir. Ancak Lucas’ı öldürmeyi planlayan Rackham’ı bir sürpriz beklemektedir. Zira sabote edilen deney, Lucas’a insan üstü güç ve yaralanmaz bir deri vermiştir. Lucas yeni edindiği güçlerle hapisten kaçar.

Kiralık Kahraman(lar)

New York’a dönen Lucas, Luke Cage adını alır ve para karşılığında suçlularla savaşmaya başlar. 17. sayısı itibariyle “Power Man” ismiyle yayın hayatına devam eden çizgi romanın hikayeleri, New York’un süper kahramanlarla dolup taşan bölümlerinden ziyade, suç batağına sağlanmış kenar mahallelerinde geçer.

Luke Cage ve Iron Fist

Luke Cage ve Iron Fist

Power Man, 1978 yılında blaxploitation türüne olan ilgi azaldığı için iptal edilme tehlikesi yaşar. Durumu değerlendiren Marvel, çizgi romanı Iron Fist adlı dövüş sanatları ustasıyla birleştirilerek “Power Man and Iron Fist” adını verir ve her iki karakteri de iptal edilmekten kurtarır. “Kiralık Kahramanlar”ın hikayeleri, 1986 yılına kadar devam edecektir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar