Marvel Team Up – Uzun Soluklu Bir Efsane

Çizgi roman dünyasında pek bir hoşa giden “birçok süper kahramanın biraraya gelmesi” olayının en şahane örneklerinden biri, şimdi incelemesini yapacağım, Marvel Team Up serisidir, desem yanlış olmaz herhalde. İncelemeye girişmeden önce Team Up ile ilgili kısa bilgi vermek, bilmeyenler için faydalı olacaktır sanırım.

Bu seri Marvel‘in en uzun soluklu serilerinden biri oldu. 1972 Mart ayında okurlara sunulan bu seri, 1985 yılının Şubat Ayı’na kadar varlığını sürdürdü ve çizgi roman tarihine adını altın harflerle yazdırmış bulundu. Yıllar sonra, Büyülü Dükkan Çizgi Roman Yayıncılık sayesinde, Türkçe olarak çizgi roman severlere sunuluyor.

Team Up serisinin orijinal versiyonlarınından biri

Team Up serisinin orijinal versiyonlarınından biri

Geç Oldu, Devamı Güç Olmasın

Evet bayağı geç oldu ama “güç olmasın, bundan sonra ülkemizde hep basılsın” dediğim seri, Haziran 2013’de piyasaya sürüldü. Seride bir çok Marvel kahramınının farklı maceralarda bir araya gelip süper kötülerle mücadele ettiğini görüyoruz. Team Up‘ın Spidey’cilere ayrı bir güzellik sunduğunu hemen not düşeyim; hemen hepsinde Örümcek Adam var. Seri boyunca Örümcek, kimlerle biraraya gelmiyor ki? Ateş Adam, Thor, Demir Adam, InHumans, Kaptan Amerika, Gümüş Kayakçı ve niceleri…

Ben seriyi beğendim. Özellikle birçok ana Marvel karakterini tanımak, özelliklerini bilmek için iyi bir eser. Ayrıca süper kahramanların biraraya gelmesi fikri de cezbedici. Üstelik Team Up, çizgi romana yeni niyet eden, Marvel kahramanlarını yakından tanımak isteyenler için iyi bir fırsat. Hikayelerin kısa kısa olması da odaklanma açısından seriyi çok elverişli bir hale getiriyor.

Kum Adam, Ateş Adam, Drakula... seç seç al

Kum Adam, Ateş Adam, Drakula… seç seç al

Siyah Beyaz Candır!

Bir önceki yazımda bahsettiğim The Amazing Spider Man, Klasik serisine çok benzer formatla sunulan Team Up‘da da hem renk cümbüşü yok (siyah beyaz) hem de çizimler, çağımız çizimleri ile karşılaştırılmayacak kadar basit. Kendi adıma konuşmak gerekirse bunu hiç sorun etmiyorum ancak satın almak isteyenler için önemli bir bilgi şüphesiz. Bununla birlikte, yakın zaman çizgi dünyasında senaryo da çok önem taşıyor. Dramatik konulara ve sahnelere önem veriliyor. 1990’lara kadar iş neredeyse tamamen eğlenceydi. Marvel Team Up’da da durum bu. Bu durum kimine göre çok sıkıcı iken kimine göre çizgi roman kültürünün değişmezidir, o ayrı.

Team Up toplama serisi yukarıda göründüğünün aksine siyah beyaz ayrıca Morbius'u sevmeyen bizden değildir!

Team Up toplama serisi yukarıda göründüğünün aksine siyah beyaz ayrıca Morbius’u sevmeyen bizden değildir!

Vampir Morbius’un, Silver Surfer ve Cyclops’u dövmesi, Demir Adam’ın bir darbe ile devrelerinin kontrolden çıkması gibi gerçekten “absürd” anlarıyla çok keyifli bir seri Marvel Team Up. Çerezlik, eğlencelik ve Marvel kahramanlarının bazılarını tanımak için birebir. Büyülü Dükkan’a bizlere bu şahane nostaljiyi kazandırdığı için teşekkür ediyorum.

Spidey ve dostları sahneye lütfen!

Yorumlar