New Age of Heroes: The Silencer – Eski Suikastçiler Kulubü

DC’nin New Age of Heroes girişiminin ilk meyvesi olan Damage’dan çok da memnun olmadığımızdan bahsetmiştik. İkinci serimiz Silencer ise neyse ki çok daha deneyimli bir ekibin elinden çıkma, çok daha iyi bir iş. Serinin çizimlerini babası gibi Spider-Man çizimleriyle ünlü olan John Romita Jr. (JRJR) yapıyor. Çizerin DC’yle anlaştıktan sonra Superman ve Batman gibi büyük karakterler dışındaki ilk işi bu. Yazarımız Dan Abneet ise daha çok Marvel’ın kozmik tarafında yazdığı hikayelerle ve Warhammer romanlarıyla tanınıyor, 2016’dan beri de DC’yle exclusive anlaşması var. Silencer’ın yanında Aquaman ve Titans gibi DC Rebirth’ün parlayan serilerinden de sorumlu.

Emeklilik İmkanı Olmayan İşler

Silencer, Honor Guest, emekliliğinde kendine mutlu bir aile kurmuş eski bir suikastçidir. Ancak hepimizin de bildiği gibi bazı işlerden ayrılmak pek de kolay değildir. Oğluyla beraber çıktığı sıradan bir market alışverişi sırasında eski bir meslektaşı tarafından öldürülmeye çalışmasıyla büyün hayatı tepe taklak olur. Kendisini bir anda bıraktığı hayatındaki bir güç savaşının ortasında bulur. Klişe bir girişle başlayan hikâye öyle de devam ediyor. Ancak bu olumsuz bir durum değil, Silencer ne yapmaya çalıştığını ve ne olduğunu bilen klişelerle dolu bir ajanlık / suikastçi serisi.

Suikastten sonra gelip ortalığı temizleyen fixer’lar, James Bond’daki Q vari isimlerin görev / statü belirtmesi, havalı ajan eşyaları (nanobot kostüm), John Wick vari katı kuralları olan organize bir yer altı dünyası (Underlife), astlarına yalan söyleyen ve onları satan üst yönetim… Anlayacağınız türle özleşmiş ne kadar klişe varsa burada bir karşılığı var. Bu klişelerin dışında bazı kendine has dokunuşlar da yok değil tabi. Honor (bir çok benzeri karakterin aksine) her şeyini kaybetmiş ve onların intikamını almaya çalışan bir karakter değil, sahip olduğu mutlu aile yaşantısını korumaya çalışan bir anne. Bir yandan aile yaşamını sürdürmeye çalışıp, diğer yandan da malum olaylarla uğraşmasını izlemek eğlenceli. Honor klasik bir süper kahraman olmasa da kesinlikle kötü bir karakter değil, bu durumu vurgulamak için onu sadece kötüleri öldüren bir karakter yapmışlar, yani en azından öyle düşünen.

Damage, genel DC evreniyle doğrudan bağlı bir karakter değilken satışları arttırmak için çeşitli popüler karakterlere bir sayılık hikayelerde yer vermişlerdi. Burada ise öyle bir sıkıntı yok. Silencer DC evrenine daha organik bir şekilde bağlı. Silencer’ın eskiden çalıştığı Leviathan örgütünün kurucusu ve yöneticisi Thalia al Ghul, Ra As Ghul’un kızı ve Damien Wayne’nin annesi; zaten bu örgüt de ünlü League of Assassins’den ayrılma bir örgüt. Bu durum hem serinin genel hissini daha tanıdık bir şekle çeviriyor hem de potansiyel hikayeler için bir kapı açıyor. Zaten çok geçmeden de Silencer’ın Nightwing serisinde görünmesiyle kendisine evrende kalıcı bir yer edindiğini anlayabiliriz.

Çizerler

Çizimler konusunda JRJR fena bir iş çıkarmamış ama Damage’de de eleştirdiğimiz çizer üzerinden reklam yapıp daha ilk cilt bitmeden çizer değiştirme olayı burada da var. Ancak gariptir ki bu sefer bu durum kötü sonuçlanmamış. JRJR’ın yerine gelen İsviçreli çizer Viktor Bogdanovic, DC’nin yeni keşfettiği geleceğin yıldızlarından. DC kariyerine Arkham Knight oyunun çizgi romanıyla başlayan Bogdanovic, Rebirth dönemi New Super-Man ve Action Comics’le ün kazandı ve yeni dönemde yeni bir serisi daha oldu. İlk gördüğümde çizimlerinin Greg Capullo’ya (Yeni 52 Batman) benzerliği sebebiyle beğenmiştim ama artık kendisini de doğrudan beğeniyorum. Önümüzdeki yıllarda adını sıkça duyacağımıza da eminim.

Özetle Silencer türün meraklılarının seveceği türden, klasik süper kahraman hikayelerinin de biraz dışında bir eser olmuş, umarım uzun soluklu olur. Sıradaki serimiz ise Kenneth Rocafort, Dan Didio ve Justin Jordan’dan Sideways.

Yorumlar