New Avengers 1, 2 ve 3’üncü Cilt: Yeni Bir Başlangıç

Marvel, uzun yıllardır kahraman ekipleri toplayıp duruyor; bu ekipler zaman zaman birbirlerinin yerine geçiyor. New Avengers da bu ekiplerden bir tanesi. Avengers’in yerini aldıkları söylenemez ama onlardan bağımsız olarak benzer işler peşinde oldukları da bir gerçek.

New Avengers, tıpkı ilki gibi kaderin bir araya getirdiği bir ekip. Beklenmedik ve önemli bir saldırı sırasında talihin bir araya getirdiği, aslında aynı yere pek koyulmayacak kahramanlardan oluşuyor. Ekibin maceraları Gerekli Şeyler tarafından 13 cilde toplanmış olarak okurlara sunuluyor. Yazar Brian Michael Bendis, kendisini hemen hemen her yerden hatırlıyoruz zaten (Age of Ultron, Ultimate Spider-Man, daha bir kamyon Ultimate serisi, Jinx, vs vs..) çizerlerimiz ise David Finch, Steve McNiven ve Frank Cho, en azından ilk üç cilt için durum bu.

Buradan sonrasında, her ne kadar spoiler vermemeye çalışacak olsam da, spoiler içerebilir. O yüzden baştan konuşalım bunu istiyorum. Burada anlaştıysak ne mutlu bize.

New Avengers

Kim Bu New Avengers?

İlk olarak, iki tane New Avengers serisi olduğunu belirterek işe başlamakta fayda var. Bunlardan ilki, 2005 ile 2013 yılları arasındaki maceraların baş rolünde olan kahramanların oluşturduğu grup, ki bizim de elimizdeki ciltlerde bu ekibin hikayelerinden bahsediliyor. Bunun dışında güncel olarak devam eden bir New Avengers serisi var, ancak o serinin bu seri ile pek alakası yok.

New Avengers, yani Yeni İntikamcılar/Yenilmezler ortaya çıkınca insan ister istemez “Eskisine ne oldu?” diye soruyor. Cevap: Dağıldı. Kızıl Cadı’mız Wanda Maximoff, uzun olaylardan ve yaşadığı hezeyanlardan sonra güçlerinin kontrolünü kaybeder ve yaşanan olaylar Avengers ekibinde ağır yaralar açar, hatta Hawkeye, Ant-Man ve Vision hayatlarını kaybederler.

Bu olaydan altı ay sonrasında, bizim ekibimiz ilk defa karşılaşır ve eskisine çok benzer bir şekilde bir araya gelirler. Süper suçlular organize bir şekilde hapisten kaçarlar ve firarı durdurmak için o esnada orada olan kahramanlar önce isimsiz bir şekilde de olsa ekibi ortaya çıkartırlar. Ekibimiz Wolverine, Örümcek Adam, Kaptan Amerika, Luke Cage, Sentry, Echo ve Demir Adam tarafından kurulmuş olur.

Aslına bakarsanız, döneminde 500lü sayılara ulaşmış olan Avengers markasının satışları ciddi şekilde düşmüştü ve Marvel, çözümü ekibin başına Bendis’i getirmekte buldu. Şimdi bu abi ile dönemin Marvel yönetimi arasında küme düşen takımlar ile Yılmaz Vural arasındaki gibi bir ilişki var; ne zaman bir seri çaptan düşse başına getiriyorlar. Bu defa ama adamın canına tak etmiş olacak ki, epey ciddi taleplerde bulunuyor Marvel’dan: Wolverine ve Örümcek Adam’ı hikayeye katmak, yeni bir seri ile #1’den başlamak gibi fikirlerin hepsi ondan çıkıyor. Yeni karakterlerin hikayeye girmesi demek, eski karakterlerin çıkması demek tabi. Sonuçta titri ne olursa olsun her Avengers ekibinin belli sayıda aktif üyesi olur ki; çizgi roman sayfaları hepsinin hikayesini anlatmaya yetsin.

Birinci Cilt

İlk cilt, ki orijinal adı Breakout, bizde Firar olarak çevrilmiş, ekibin toplanma sürecini başlatıyor. İlk başta orada olan karakterler Matt Murdock, Jessica Drew, Kaptan Amerika, Luke Cage, Örümcek Adam, Demir Adam ve Sentry. Ortalama bir suçlu olan Electro, yüksek güvenlikli hapishanenin güvenlik sistemini devre dışı bırakıp mahkumların kaçışını sağlar, o esnada orada bulunan kahramanlarımız durdurmaya çalışır, bir kısmını da durdurmayı başarırlar. Sonra Kaptan ekibi tekrar toplayalım deyince Tony de ona uyar ve ekibe davetler başlar. Daredevil kabul etmez, geri kalanları bir şekilde bir araya getirirler, bir de Sentry’i ikna etmeleri gerekir tabi. Şahsen Sentry hikayesini çok başarılı buldum ben, ne kadar büyük güce sahip olursanız olun, ne kadar korkutucu ve/ya kudretli olursanız olun, zihninizle ve düşüncelerinizle mücadele etmeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

Yorumlar