New Avengers 1, 2 ve 3’üncü Cilt: Yeni Bir Başlangıç

İkinci Cilt

Daha sonraki iki cilt, ekibin ısınma aşamalarını oluşturuyor. Kendi başlarına da belli bir hikaye anlatan bu iki cilt aslında daha sonra gelecek olan büyük olaylara da altyapı hazırlıyor. Bunu yapmak için de, Bendis hikayeyi başka alanlara taşıyor, bir nevi hikaye illüzyonistliği yapıyor bu noktada. Örneğin serinin ikinci cildi tamamen Sentry üstüne odaklanmış durumda, zaten cildin adı da Sentry.

New Avengers ekibinin Sentry ve onun içinde bulunduğu psikotik durumla nasıl başa çıktığı üzerine kurgulanmış olan bu hikayede, sadece “adaletin altın kahramanı”nın nasıl ekibe dahil olduğu hikayesi yok, daha farklı gruplarla ekibin iletişimi hakkında da ilk bilgiler veriliyor aslında. Bu noktada belirtmek isterim ki; cildi oluşturan fasiküllerin kapaklarına hayran kaldım. Bazılarımızın eski stil, bazılarımızın retro, bazılarımızın Golden Age olarak tanımlayabileceği bir tarzla çizilmiş olan kapaklar muhteşemler, bütün klişeler var falan. Eskiye dair parlak bir ışık hoş olmuş.

Üçüncü Cilt

Üçüncü cilt ise Sırlar ve Yalanlar adını taşıyor, ancak aslında iki hikayeyi peş peşe anlatıyor. Bunlardan ilki, Wolverine’in yokluğunda Hand’a karşı Japonya’da giriştikleri mücadeleyi ve ekibin o dönemdeki geçici üyesi Ronin’in hikayesini anlatan Ronin kısmı. Çok genel olarak anlatmak gerekirse süper kötüler organize olmaya başlamış vaziyetteler ve ekip de bu durumun arkasındaki kişiyi araştırmaktadır. Yolları Japonya’ya düşer ve Hand ile mücadele etmeleri gerekir. Hem bölgeyi bilen hem de düşman organizasyonu hakkında gerekli bilgiyi sağlayabilecek Ronin’den yardım isterler. Böylece Ronin de Marvel evreninin adeta süper kahramanlar için zorunlu askerliği olan Avengerliğini kısa dönem olarak tamamlamış olur.

Zaten Avengers başlıklarının genel olarak daha az bilinen karakterleri tanıtmak ve yeni karakterleri okuyucuya göstermek gibi bir misyonu hep olmuştur. İkinci kısımda ise birden fazla karşıt organizasyon için ajanlık yapan Spider-Woman üstüne gelişir, cildimize adını veren sırlar ve yalanlar da ismini bu kısımdan alır. Ekibin yaşadığı bir iki olaydan sonra Spider-Woman içinde ne var ne yoksa Kaptan Amerika’ya anlatıyor da rahat ediyor. Sonrasında ekip, onun kalıp kalmaması konusunda karar veriyor. Bu cildin sonunda da, New Avengers ekibi resmi olarak halka açıklanıyor, böylece ekibimizin ve hikayemizin kuruluş aşaması tamamlanmış oluyor.

Serinin Artıları

  • Farklı çizerlerin çalışmalarının kattığı görsel çeşitlilik.
  • Uzun yıllar Örümcek Adam’ın bir Avenger olmasını bekledikten sonra buna kavuşmanın hazzı.
  • Daha yeni yüzlerle, daha farklı bakış açılarına sahip bir ekibe sahip olmak.
  • Bendis’in hikayeyi anlatma biçimi.

Serinin Eksileri

  • Tempo. Zaman zaman aşırı yavaşlıyor, zaman zaman çok hızlanıyor hikaye. Çok bariz değil, ama ikinci üçüncü okuyuşta rahatsız etmeye başlıyor.
  • Daredevil gene gelmedi.
  • Sürekli kadroda oynama olması. NBA takımlarının ilk beşleri bu kadar değişmiyor, adamlar normal sezonu 82 maçla bitiriyor üstelik. Oradan hesap edin.
  • Bendis’in hikaye anlatma biçimi.

Yorumlar