Project New World ile Çizgi Romana Yeni bir Soluk

Project New World alışılmadık cinsten bir girişim. Hem yerli hem küresel, hem geleneksel hem yenilikçi bir çizgi roman projesi. Ana akım medyada ve yerleşik kültür kanallarında çok sesi duyulmayan bakış açılarını ve deneyimleri bir araya getirmeye çalışıyor. Dünyanın farklı yerlerinden yerellikleri bir araya getiren ve paylaşan değişik bir küresellik anlayışı bu.

Hedef, 8 farklı ülkenin kurgusal geleceğini yansıtan, birbirine üst bir konu akışı ile bağlı çizgi romanlar üretmek. Öngörülen kurgusal gelecekte, insanlar anlaşılamaz bir hastalık ve korkunun sebep olduğu savaşlarla soykırımın eşiğine gelecekler ve ancak medeniyetin bahşettiği yıkıcı gücün ellerinden alınmasıyla hayatta kalacaklar. Hikayeler medeniyetin artıklarında hayatta kalmaya çalışanları anlatacak.

çizgiroman2_s

Bu çizgi romanların yarattığı devamlı kurgu, müzik, düzyazı, çizim gibi diğer sanat dallarından eserlerle de desteklenecek. Bu tip multimedya girişimler son dönemlerin olmazsa olmazı oldu, bazı genç ekiplerin başarılı projeleri piyasada çok heyecan yarattı. Hatta denebilir ki; artık tek bir duyuya hitap etmek yetmemeye başladı.

Peki Neden Önemli?

Dünyadaki kültür etkileşimi simetrik değil. Eğer ki; kültürel akış yolları hesaba tutulacak olursa, Birleşik Devletlerden dünyanın geri kalanına net bir kültür akışı olduğu görülür. Herkes bir şekilde kendi hikayesini anlatıyor ama sadece bir devlet hikayesini kalan herkese dinletme imkanına sahip. Bu dengesizlik de; maruz kaldığımız kültür manzarasında bazı absürdlüklere sebep oluyor.

gorsel3

Amerikalıların son derece doğal olan sırf kendini anlatma davranışı, dengesiz bilgi akışı ile birleşince Amerikalı olmayanlar için saçma bir tablo ortaya çıkıyor. İnsan merak ediyor, “Ya hu kıyamet koptu, uzak uzak ülkelerde kahramanlık destanları yazıldı. Peki ya bize ne oldu?” diyorlar. İşbu proje, bu soruyu kendine soran 8 farklı ülkeden sanatçıların ortak katılımı ile yürüyor.

Projenin finansmanı için devam eden bir IndieGoGo kampanyası var.

Project New World : Interactive Fiction First Wave

Yorumlar