Red Sonja – Kitap 3: Kulan Gath’ın Yükselişi

Evet efendim, serüvenimiz devam ediyor. Sonja geçtiğimiz iki serüven boyunca, en başta basit bir vakaymış gibi görünen ancak zamanla yaklaşan bir felaket ile karşı karşıya olduğunu fark ettiği görevini tamamlamak için var gücüyle uğraşmıştı. Hiçbir görev iki ciltte tamamlanmaz tabii. Marmara Çizgi ile Red Sonja macerasının üçüncü cildinin ismi Kulan Gath’ın Yükselişi!

Kulan Gath Geliyor!

Hem de nasıl geliyor! Daha cildin hemen başında dehşet verici bir doğum sahnesi karşılıyor bizi. Kötü tanrılara yakışır bir doğum yöntemi. Kulan Gath bu doğan bebek mi? Bu vahşi doğum anı neye delalet? Tüm bu soruların cevabı Kulan Gath’ın Yükselişi!‘nde.

Evet, Kulan Gath, Spidey'e de bela olmuş zamanında

Evet, Kulan Gath, Spidey’e de bela olmuş zamanında

Kadim Tanrılar

O kadar kadim ki unutulmuşlar. Sonja ve dostları, yer yüzüne gelmekte olan felaketi önlemek için bu tanrıların yerlerini bulmak, onları davalarına destek için ikna etmek ve onlarla kadim kötülük tanrılarına karşı cenge at sürmek zorundalar. Hikayemizin özü bu.

Bu cilt boyunca hareket genelde bu tema ekseninde ilerliyor. Sonja’nın geçmişine dair bilgiler yine var ancak ilk iki cilt kadar çok değil. Bu ciltte Sonja’nın yol arkadaşları Suumaro’nun (büyücü bir rahip) ve Osin’in (tipik bir barbar) biraz daha aktif bir şekilde hikayede rol aldığını görüyoruz. Suumaro’nun babasına dair bazı gerçekleri keşfediyoruz. Osin’in, Sonja’ya karşı olan hislerini daha iyi bir şekilde anlıyoruz.

red-sonja-2

Kulan Gath’ın Yükselişi, Sonja’nın “mecburi” bir aşk macerasını da konu ediyor. Ailesinin intikamını almak için almayacağı karar yok, bunu görüyoruz

Bütün bunlarla birlikte hikayenin anlatılışında bazı kopukluklar var gibi görülebilir. Bunun için hikayeyi çok dikkatli okumak gerekiyor. Hikayenin başındaki Suumaro’nun babasıyla karşılaştığı anın sebebi çok net değil. Ayrıca kadim tanrılara olan yolculuğun kimin fikri olduğunu anlayamamak çok olası. Bu gibi durumlar her yeni cildi okumaya başladığımızda eskilere bir göz atmamıza neden olabiliyor.

Görseller

İkinci ciltten sonra kutu kullanımı ve özellikle çizimler ve renkler çok daha iyi durumda. Tiplemelerin benzer olduğunu söylemeliyim. Kadim tanrıların hizmetkar bir savaşçısı ile kahramanlarımızdan Osin aynı kişi deseler yeriz.

red-sonja-1

Sürprizler

Tabii ki anlatmayacağım ama ummadık bir düşman, kahramanlarımızdan birinin başına gelen vahim yara, hikayenin sonundaki büyük dönüm noktası bu ciltte bizi bekleyen birçok sürprizden birkaçı. Kulan Gath’ın Yükselişi ikinci cilde nazaran daha iyi çizimleri, yüksek tempolu hikayesi, ayrıntılı savaş sahneleri ve meydan muharabeleri ve özellikle de yukarıda bahsettiğim sürprizleri ile bize şahane bir cilt sunuyor.

Kaleval’ın önderliğinde kötülükle savaşmaya hazır olun.

Bu yazı, "Red Sonja Yazı Dizisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar