Flash vs Arrow – Beklenen Karşılaşma Nihayet Gelip Çattı!

Normalde bölüm bölüm dizi tanıtımı yapmıyoruz, ancak bu sefer bir istisna yapacağız. Zira Flash sezon 1 bölüm 8, nam-ı diğer Flash vs Arrow özel bir incelemeyi hak ediyor. Tüm bölümü açıklamasak da spoiler içerebileceği bilgisini en başından söylemek gerekiyor.

Adından da anlaşılacağı gibi bu bölüm, yeni kurulmaya başlanan DC dizi evreninin önemli noktalarından birini oluşturuyor. Bu noktalardan ilki, geçtiğimiz sezon Flash yani Barry Allen’in güçlerini kazandığı olayların Arrow’da gerçekleşmesiydi. Yani ikinci dizinin başlangıcı, bir öncekinde gerçekleşmişti. Sonrasında ise, Flash sezon 1, bölüm 1’de Arrow çıkagelmiş ve Flash’e az da olsa yol yordam öğretmişti. Bir diğer Flash bölümünde ise Arrow olmasa da yardımcılarından Felicity, oldukça önemli bir rol almıştı.

Nihayetinde bu bölümde, tüm kurgu ve hikaye Arrow ve Flash üzerine kurulu olarak karşımıza çıkıyor. Arrow’un önceki bölümünde Captain Boomerang, çok kısa bir süre görülüyordu ve şimdi de bumerangın ham maddesinden yola çıkarak Arrow, Dig ve Felicity atlayıp Central City’e geliyorlar.

Bu noktadan sonra Flash, hayran olduğu Arrow’la birlikte iş yapıp kendi kovaladığı meta-insanı bulmak istiyor. Arrow ise Flash’le olabildiğince az münasebete girip, kendi işini halletmek istiyor.

flashArrow1

Dizi boyunca birden çok kişinin duyguları karşılıklı olarak değişiyor. Öncelikle Dr. Wells ve manevi babası Dedektif West, Flash’ı Arrow’dan uzak durması için uyarıp duruyorlar. Iris ise sevgilisini, Flash’ın var olduğuna inandırmaya çalışmakla vakit harcıyor. Bu sırada Flash, Iris’e yaklaşmak isterken kendini Arrow’a kanıtlamaya çalışıyor.

Fakat bölümün adından da anlaşılacağı gibi hikaye bir yerde, ikilinin dövüşmesine dayanıyor. Açıkçası bu sahne oldukça keyifli kurgulanmış. İkisinden biri net bir galibiyet alamasa da Arrow’un daha üstün olduğu bir şekilde hissediliyor ve Cisco “beraberlik” demesine rağmen bence Arrow burun farkıyla kazanıyor.

Bölüm boyunca karşımıza çıkan enstanteneler ise şu şekilde;

  • Bana göre bunların en keyiflisi, Arrow ve Flash dövüşürlerken Dig ve Caitlin/Cisco’nun “Benim adamım yener çünkü daha hızlı, çünkü daha tecrübeli!” diye konuşmaları olmuş. Burada ben yazarların, internette dönüp duran “Hangisi yener?” geyiklerine güzel bir gönderme yaptıklarını düşünüyorum. Zira tartışmaları Felicity’nin araya girmesiyle son buluyor.
  • Bir diğer eğlenceli anektod, Arrow’un Flash’ı eğitmek isterken sırtına iki ok saplaması. Flash “Yandım anam!” diğer bağırırken Arrow’un “Hızlı iyileştiğini duymuştum, bir şey olmaz!” diyerek geçiştirmesi oldukça keyifli. Ancak DC evreninin geleceği açısından düşündürücüydü. Onu en sonda açıklayacağım.

flashArrow2

Yorumlar