Gotham! Pilot Bölüme Dair İzlenimler

Birçoğumuzun bildiği gibi Batman karakterinin içinde bulunduğu, kurgu şehir Gotham’ı anlatacak olan yeni dizi Gotham; dün akşam (22 Eylül 2014) ABD’de FOX kanalında başladı. DC Comics asıllı Smallville, Arrow ve bu sezon başlayacak olan The Flash bildiğimiz gibi the CW kanalındaydı ve bundan sonra da the CW kanalında olacak. Ayrıca Supergirl için CBS kanalında yayınlanmak üzere bir dizi çekileceği söyleniyor. Hem Gotham hem de Supergirl dizisi haberleri ilk geldiği sıralar, ikisini de The CW kanalında göreceğimizi düşünüyordum. Comic-Con gibi platformlarda ve Arrow dizisinde tanıtılan Arrow / The Flash evreni oldukça heyecan verecek gibi duruyor. Bu ikiliye Gotham ve Supergirl ikilisinin eklenmesini isterdim. Hem The CW’nin DC Comics televizyon şubesi gibi durmaması, hem de farklı kanallara yayılarak daha çeşitli seyirciye ulaşması açısından böylesi daha uygun durmakta. Belki gerekli anlaşmalar olursa bu diziler arası iletişim görebiliriz. Fakat böyle bir oluşum, Gotham dizisi için bu çok erken duruyor.

Batman’den Önce, Gotham Vardı!

Ağustos ayının sonlarına doğru Gotham dizisi için efsane yeniden doğuş (Legend Reborn) adlı tanıtım videosu yayınlandı. Elbette yazın dizisizlikten ve tabi ki meraktan derhal izledim. Özellikle çizgi romandaki Gotham’a aşina olmayanlar için önemli karakterler hakkında ve tamamen dizinin kurgusu olan karakterler hakkında bilgiler veriyor. Tanıtımdan pilota kadar beklemek kolay olmadı. Pilot bölümü gece canlı izledim (ve yazıyı yazmadan tekrar). İlk söylemem gereken şey: Tanıtımda verilen sahneler, pilot bölümde aynen vardı. İlgi çekecek yeni sahneler yoktu maalesef. Bu açıdan beklediğim süreye bir hafta daha eklenmiş gibi hissediyorum. Özellikle Batman: Year One okuyanlardansanız şunu diyebilirim ki; dizinin kesinlikle alakası yok.

Bruce Wayne, Dedektif James Gordon, Alfred Pennyworth, Dedektif Harvey Bullock, Yüzbaşı Sarah Essen, Selina Kyle, Barbara Kean, Fish Mooney ve Oswald Cobblepot.

Dizi, Bruce Wayne’in annesinin (Martha) ve babasının (Thomas) öldürüldüğü yerden başlıyor. Batman ile ilgili yapımlarda alıştığımız zaman atlaması (ailesinin ölümü ve Bruce’un yetişkin olması arasındaki zaman) yok. Yukarıda bahsettiğim diziler arası ilişkiler bu sebepten büyük ihtimalle olmayacak. Batman, süper gücü olmayan bir süper kahraman olduğu için bu süreç ise Batman hayranları için önemli. Gotham dizisi özellikle bu dönemi konu alacağı için yaşayacağı en büyük zorluklardan birisi, bu kısmı hayranları tatmin edecek şekilde vermek olacak. Dizi ne kadar James Gordon etrafında olsa da Bruce Wayne ve Batman çizgi romanlarından alışık olduğumuz meşhur kötülerin gelişimini etraflıca ele alacak gibi duruyor. İleride karşılaşacağımız bir çok meşhur karakteri pilot bölümde gösterdiler. Bence sadece James Gordon üzerinden olacak bir dizi hayranlar tarafından yeterli ilgiyi bulamaz. Tanıtımda daha detaylı gösterilen Gotham atmosferi dizide, Nolan filmlerinde New York’ a dönüşmüş Gotham’ı daha kasvetli ve gotik bir yere dönüştürmeyi başarmış.

Oyunculara gelirsek, muhtemelen dizide en çok göreceğimiz karakter James Gordon’ı oynayan Ben Mckenzie gayet yakışmış duruyor. Alfred Pennyworth’ü ve Oswald Cobblepot’u (Penguin) oynayan oyuncular Sean Pertvee ve Robin Taylor da gayet yerinde bir seçim olmuş. Özellikle Robin Taylor, pilot bölümde gördüğüm kadarıyla epey büyük sıçrama yapabilir. Tanıtımda çok göze batmasa da kurgusal bir karakter olan, James Gordon’un ortağı Harvey Bullock için isim seçimi çok yanlış yapılmış diyebilirim. Dizide her Harvey denildiğinde akla meşhur Two-Face Harvey Dent’i getiriyor. James Gordon ilk bölüm itibarı ile çok idealist gözükse bile, zamanla Gotham’ın karanlığına boğulacaktır diye umuyorum. Kısa olarak görsek bile “The Roman” Falcone için daha bir Vito Corleone imajı çizilse fena olmaz.

gothamTvSerie1

Dizi şu durumda izleyicinin ilgisini hak ediyor. Çizgi roman severlerin zaten bir şans verip izleyeceğini düşünüyorum. Çok büyük bir başarısızlık çıkacağını da sanmıyorum, aksine efsane bir yapıma dönüşebilecek bir dizi. Her şey yolunda giderse belki de Batman için yeni bir dizi hayali olabilir.

Yorumlar