Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 3 Bölüm 1-3

Robb ve Catelyn asla Harrenhal’a gitmezler, zira Harrenhal önceki yazılarda bahsettiğim gibi çoktan Roose Bolton’un eline geçmiştir. Arya da onun hizmetçisi olarak çalışmıştı, Tywin’in değil. Hoster Tully öldüğünde ise Catelyn zaten Riverrun’da, Jaime’yi serbest bıraktığı için Edmure onu odasına kapatmıştı. Edmure ile olan gergin sahneler de daha önce bahsettiğim gibi Tywin ile yüzleşmesinden dolayı. Eğer Tywin ile yüzleşmeseydi, Tywin ordularını geri çekmezdi ve Blackwater Bay’e olan saldırıdan haber alıp King’s Landing’e dönmezdi – Robb da Tywin ile Riverrrun topraklarında savaşarak avantaj kazanabilecekti.

got63

Daenerys ile Ser Barristan Selmy’nin tanışması daha farklı, öncelikle bu tanışma Dany henüz Qarth’tayken gerçekleşiyor ve Ser Barristan kendisini Artsan, yani dizide yer almayan Strong Belwas’ın kavalyesi olarak tanıtıyor. Artsan’ın aslında Selmy olduğunu çok daha sonra öğreniyoruz, ama dizide seyirci oyuncuyu tanıyacağından bundan vazgeçilmiş.

Jojen ve Meera Reed daha önce bahsettiğim gibi ikinci kitapta, Winterfell’e gelerek kendilerini tanıtıyorlar. Uzun süre Bran’ın misafiri olup ona bildiklerini aktarmaya çok önceden başlıyorlar. Kuzeye gitmesi gerektiği fikri Jojen’den çıkıyor, Maester Luwin’den değil. Aksine, Luwin Osha’ya Rickon’u alıp farklı yöne gitmesini söylüyor ki iki Stark çocuğu bir arada bulunmasın. Bu değişiklik ikinci sezonda çok fazla yeni karakter olmasını azaltmak için yapılmış.

got64

Sansa, Olenna Tyrell ile tanıştığı sahnede Margaery’nin annesi de dahil bir çok başka akraba ve arkadaşıyla da tanışıyor. Sansa’nın casusların söyleyeceklerini duymasından korktuğunu anlayan Olenna, mekandaki soytarı Butterbumps’a ‘The Bear and the Maiden Fair’ şarkısını bağıra bağıra söylemesini emrediyor – bu gürültü içerisinde de Sansa Joffrey’yi tanıdığından beri yaptığı bütün canilikleri anlatıyor.

Jaime ve Brienne kitaplarda Brave Companions isimli bir paralı asker takımı tarafından bulunuyorlar, kendileri önce Tywin için, daha sonra da Roose Bolton için çalışmaya başlamışlar. Locke isimli karakter kitaplarda yok, onun rolünü Brave Companions lideri Vargo Hoat alıyor. Jaime’nin elini kesen bizzat o olmasa bile, emri o veriyor.

got65

İlk bölümler ufak tefek lokasyon değişiklikleri, POV olmayan karakterlerin sahneleri ve diyalogda oynamalar dışında bu kadar değişiklik içeriyor. Bir sonraki bölümde Edric Storm gibi değişiklerden bahsedebileceğim.

O vakte kadar, Valar Dohaeris.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar