Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 2 Bölüm 9-10

Game of Thrones ve A Song of Ice and Fire dizi-kitap karşılaştırmamızın beşinci bölümünde; ikinci sezonu bitireceğiz.

Blackwater’dan Başlayalım:

Öncelikle belirtmem gereken şeylerden biri; Stannis, Renly ölünce ve Storm’s End’i ele geçirince Tyrell’ler dışında, Renly’nin tarafında olan bir çok lord ve asker Stannis’e katıldı. Tyrell’lerin ona katılmama isteği olduğunu anlayan Tyrion, o zaman Littlefinger’ı gönderip Margaery ile Joffrey’i evlendirme fikrini öne sürdü. Bu vasıtayla Sansa Stark’ı, Jaime’ye karşılık Catelyn ile değiştirebilecekti.

jaime and brienne

Tyrion dizide Kral’ın Eli olarak kitaptaki kadar fazla iş yapmıyor, evet bayağı uğraştığını görüyoruz ama çevirdiği gerçekten derin ‘taht oyunları’nı kaçırıyoruz. Blackwater Bay savaşı için yaptığı hazırlıklar bunlardan bazıları. Bir kere onunla King’s Landing’e gelen yabanilerden Shagga ve Stone Crows’ları Kingswood ormanına karadan gelen Stannis’in ordusuna karşı pusu kurdurtmak için yerleştiriyor. Bu oldukça başarılı oluyor ve Stannis’in kara birlikleri geç kalıyor.

Dizide atlanılan bir diğer detay da; Tyrion’un Zinciri. Tyrion kitabın başından beri şehirdeki tüm demircileri toplayıp, hepsine kocaman halkalar yapmalarını söylüyor. Bu halkalardan Blackwater’ın bir ucundan diğer ucuna uzanacak bir zincir örülüyor. Zincirin amacı, Stannis’in gemileri Blackwater’a girince, yükseltilip gemilerin Wildfire’dan kaçmasını engellemek. Bu o kadar başarılı oluyor ki; gemiler zincirleme kaza yaparak (evet kelime oyunu yaptım) birbirlerine tosluyorlar. Stannis’in orduları (hayatta kalanları diyim) da, bu yıkıntıları  karaya geçmek için bir köprü niyetinde kullanıyor .

Wildfire_explosion

Kitapta savaş; Davos, Tyrion ve (azıcık da olsa) Sansa’nın gözlerinden anlatılıyor. Dizide olmayan Joffrey’nin gemileri ise kitapta var, hatta Stannis’in gemilerinin Zincir’in ötesine geçmeleri için ve geri kaçamamaları için mevcutlar. Zaten bu noktada Davos, bir tuzağa düştüklerini anlıyor. İçi wildfire dolu olan bir gemi görünce değil, zira normalde wildfire varilleri suyun altına dizilmiş bir şekilde bekliyorlar.

Gelelim savaşın sonuna. Tyrion’un suratının ortadan kesilmesi bütçe ve dizinin kalanında durmadan görsel efektlerle uğraşmamak açısından daha basitleştirilmiş. Kitapta zaten korkunç görünen Tyrion’nun, bu kesikte burnunun dörtte üçü kopup gidiyor. Tabii Tyrion bayılırken de Renly’nin hayaleti geliyor.

Tywin-and-Loras

Tywin’in birlikleriyle yolda karşılaşan Tyrell birlikleri savaşa girdiklerinde, Loras Tyrell’in (dizide bahsi geçmeyen) ağabeyi Garlan, Renly Baratheon’un zırhını kuşanıyor. Tabii Stannis’in birlikleri arasında Renly’nin eski birlikleri ve yeminli lordları var – Renly’nin hayaletini Tywin Lannister’ın yanında gören bu adamlarda; ya savaşmayı bırakıyor ya da taraf değiştiriyorlar.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar