Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 2 Bölüm 9-10

Tywin’in aslında burda olmaması gibi bir durum da olabilirdi ve Blackwater savaşını Stannis kazanabilirdi. Bunun sorumlusu Edmure Tully, hatta üçüncü sezonun başında kendisine Blackfish ve Robb bu yüzden kızıyor, detayını bir sonraki bölümde anlatacağım.

houseoftheundying1

Son bölümde olanların bir kısmına geçen hafta değindim, zira kronolojik olarak bu olayların çoğu kitapta önce gerçekleşiyor, en sona dramatik açıdan atılmış bulunuyorlar. O yüzden temel olarak Daenerys’in House of the Undying maceralarından bahsedeceğim.

Dany’nin kitapta ejderleri ondan alınmıyor, Pyat Pree (o gördüğünüz büyücü) Dany’i House of the Undying’e, Undying’lerden bilge tavsiyeler alması için davet ediyor. Dany oraya Drogon ile gidiyor ve yolda bir çok sınanmadan geçiyor. Gelecekten, geçmişten ve olmuş olabileceklerden görüler görüyor. Dizide bunlar’ın neredeyse hepsi kesilmiş, onları anlatmayı isterdim ama kitabı okumanız çok daha doğru olur, nitekim oldukça güzel bir bir bölüm (Bir çok hayran teorisi Dany’nin burada gördüğü görülerden yararlanarak destekleniyor mesela). Undying’ler de aslında vampir gibi bir şey, onun içindeki ateşi emip ömürlerini uzatmaya çalışırlarken, Drogon onları yakmaya başlıyor. Dany ordan çıktıktan sonra da; Pyat Pree ona karşı bitmek bilmez bir kin besliyor.

Daenerys-Targaryen-Baby-Dragon

Bunun dışında ufak tefek diyalog ve mantık farklılıkları var. Maergery ve Joffrey’nin düğün haberini alan Sansa, King’s Landing de kalmak istiyor falan değil, Ser Dontos’un onu kurtarması için doğru vakti bekliyor sadece. Loras’ın Joffrey’den isteği ise Kingsguard’a katılmak, dizide Loras’tan başka Tyrell oğlu yapmadıkları için bu sahneyi atlamışlar.

Theon’un Winterfell’deki sıkıntıları tabii ki de bambaşka, bir önceki bölümde bahsettiğim gibi aslında ona Reek (yani Ramsay Snow) ihanet ediyor, Winterfell’e getirdiği bir orduyla da Rodrik Cassel’i öldürüp, Winterfell’i yağmalıyor. Theon’un konuşmasında adı geçen Wex ise aslında Theon’un dilsiz kavalyesi ve beşinci kitapta büyük sayılabilecek bir rolü var.

manyak_theon

Dany’nin Xaro ile olan sahnelerinin çoğu değişik, onu Doreah ile basma gibi bir durum yok çünkü Xaro kitapta eşcinsel, Dany’le sadece ejderleri için evlenmek istiyor. Dany kimsenin evini falan yağmalamıyor gemi almak için, aksine Pentos’tan İllyrio ona üç tane gemi gönderiyor.

Dizinin gördüğümüz son sahnesi ise kitaplarda biraz daha değişik, zira Sam Wightler ve White Walker’lar ile bu şekilde karşılaşmıyor. Gecenin bir yarısı kampları saldırıya uğruyor ve oldukça imkansız bir mücadele verdiklerini anlatan uzun bir chapter ile savaş tasvir ediliyor. Bu sahnenin de aslında üçüncü kitapta geçtiğini belirtmekte de fayda var.

whitewalker

Üçüncü kitapta geçen başka sahneleri de merak ediyorsanız; bir sonraki bölümde üçüncü sezonun kitapla olan kıyaslamasıyla devam edeceğiz. O vakte kadar, I pledge my life and honor to the Night’s Watch, for this night and all the nights to come.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar