Çocukça Fantastik: Arayış Ormanı

Fantastik yolculuklara erken yaşta yol arkadaşı edinmek isteyenlere beri gelsin. Çöksünler ateşimizin başına. Paylaşacak hikayelerimiz ve dostluğumuz var. Yemek de cabası. Giriş kısmı hoşuma gitti, devam. Efendim çocukça edebiyatta esen fantastik rüzgarların bir başkasıyla devam ediyoruz. Bu sefer ülkemiz fantastik yazınının gelecek vaat eden bir yazarı konuğumuz. Göktuğ Canbaba’nın Arayış Ormanı adlı kitabına buyurun efendim.

Edebiyat arşivimiz maalesef fantastik türde biraz kısıtlı. Yetenekli yazar olmadığından ya da ilgi olmadığından değil. Mesele ön yargılar sebebiyle baş gösteren çekingenlik. Ülke de her yazın türü ile ilgili çok kaliteli eserler olduğu gibi bu ve benzeri alanlarda da iyi kitaplar mevcut. Bir de işin çocuk ve gençler için olan boyutu var. Burası tam bir yokluk resmen. Arayış Ormanı ise bu kategoride kesinlikle dikkate değer bir kitap.

Öyleyse gelelim hikayeye…

İki İstanbul

Hikayemiz İstanbul’da geçiyor. Ancak bildiğimizin dışında başka bir yüzü daha var şehrin. Bir büyülü ikizi. Bizim kitap boyunca Üst İstanbul diye adlandıracağımız bir şehir. Her şeyiyle diğeri ile aynı fakat bu diyarda büyü ve her türlü fantastik macera ve tehlike kol geziyor.

Kahramanımız Deniz ile daha ilk sayfada tanışıyoruz. On iki yaşında, Nirvana dinlemeyi seven sıradan bir ortaokul öğrencisi, değil. Sıradanlıktan gördüğü fantastik rüyalarla ve garip yaratıklarla ayrılıyor. Öyle ki okulda dalga geçilen çocuk olmak gibi bir kaderi yaşıyor. Söz konusu garipliklerin sebebi ise babasından başkası değil. Zira daha bebeklikten itibaren ona hayali dünyalara ait envai çeşit hikaye anlatmış. Hemde her gece, aralıksız. Gerçi bahsettiğimiz şu hayali dünya işi var ya. Aslında gerçeğin ta kendisi.

Arayış Ormanı

Hemde Ne Gerçek

Deniz’in kargo şirketi çalışanı olarak bildiği babası aslında iki İstanbul, iki diyar için en kilit karakter. O, Alt ve Üst İstanbul’u ayıran Tek Kapı’nın Bekçisi. İki diyarın güvenliğinden, huzurundan ve barış ortamından o sorumlu. Yüzyıllardır geleneksel olarak babadan oğla geçen kudretli büyücü/tılsımcı soyunun şimdiki temsilcisi. Bir de bilinen en kudretli büyü kullanıcısı. Oğluna anlattığı tüm bu hikayeler ise görevi ona devredeceği sırada kim ve ne olduğunu daha iyi anlaması için. Günü geldiği zaman oğlu görevi layığıyla yerine getirebilsin diye Üst İstanbul’u tek tek anlatır. Lakin beklenen gün her zaman beklenen zaman gelmez…

Bir dolunay gecesi, Bekçi görev başındayken olur ne olduysa. Açılan kaçak kapılardan İstanbul’a gelenleri geldikleri yere geri gönderme işlemi sırasında çok kötü bir şey olur. Tek Kapı, sadece Bekçi’nin açabildiği kapı açılmıştır ve içinden hayal edilebilecek en büyük tehlike çıka gelir. Yaşanan büyük mücadele sonunda kazanan taraf çıkmaz. Herkes kaybetmiştir ama en çok Deniz kaybeder. Omuzlarında yaşının kat ve kat üstünde bir sorumluluk ile kalakalır. Bekçi olmak için çok erkendir ama başka çaresi de yoktur.

Hayatının en zorlu günleri başlar artık. Görevini yerine getirebilmek için yola çıkar Deniz. İlk durak ise bilgeliğin kaynağı, kendini tanımanın ilk adımı Arayış Ormanı’dır…

Arayış Dediğin Böyle Olur

En azından çocuk edebiyatı söz konusu olduğunda. Kitaba başlarken çocuklar için yazılmış bir kitap olduğunu bilerek başladım. Ancak ilerledikçe işin hiç de sadece çocuklara göre olmadığı ortaya çıkıyor. Canbaba’nın öyküsü her yaştan okurun şans vermesi gereken bir eser. Sıklıkla karşılaştığımız yolculuk teması burada da yer alıyor. Hemde çok tanıdık bir mekanda.

Daha önce aynı şehrin farklı yüzlerini yani bir nevi paralel evrendeki yansımasının kullanıldığı hikayeler okumuştum. İlk aklıma gelen ise Neil Gaiman’ın yazdığı Yokyer. Kitapta iki farklı Londra vardı. Ancak burada olduğu kadar birbirine paralel ilerlemiyordu. Arayış Ormanı’daki İstanbullar ise büyü ve diğer gariplikler hariç neredeyse birebir. Yazar bu iki farklı dünyanın ortaya çıkış hikayesini kitapta okura anlatıyor. Bu kısım hem evreni anlamak hemde Deniz’in başına gelenleri tam olarak kavramak için önemli nokta. Açıkçası çok samimi ve tam bu kitaba yaraşır bir yaratılış hikayesi vardı.

Yazar Göktuğ Canbaba

Büyü Ve Daha Fazlası

Kitap içerisindeki dünya satır aralarına öyle güzel yerleştirilmiş ki okudukça daha fazlasını istedim. Üst İstanbul’da yaşayan -ilgi çekici olan yer haliyle- canlılar, yer alan şehirler, toplumsal sınıflar vs. her biri ince ince işlenmiş. Ve tabi ki fantastik bir evren olması sebebi ile görmemiz kaçınılmaz olan büyü kısmı da yine bu dünyaya yaraşır olmuş.

Ortalıkta büyü yapan insanlar var. Büyücüler ve tılsımcılar var. Cadılar var. Ancak her birinin kitap ve o dünya için farklı bir işlevi var. Kimin ne olduğunu anlamak için az önce bahsettiğim yaratılış kısmını dikkatle okumak lazım. Bekçi’nin büyü disiplini diğerlerinden biraz daha farklı kurgulanmış. Sebebi ise omuzlarındaki ağır yük. İki diyarın koruyucusu olarak herkesten daha farklı bir büyü anlayışı var. Özellikle yeni Bekçi yaşıtları için güzel örnek. Neden mi…

Deniz on iki yaşında. İstemeden de olsa çok büyük bir sorumluluk altına girmiş durumda. Tabiri caizse herkesin umudu. Hal böyle olunca da artık kendisinden bekleneni yapması gerektiğini düşünen, sorumluluk sahibi bir birey. Okurken sıklıkla karşılaştığımız bir durum bu. Okuyacak olan yaşıtları için görevlerini herine getirmeyi bilen bir genç adam örneği. Okurken öğrenme diye buna diyebiliriz.

E Hani Devamı

En başta da söylediğim gibi Göktuğ Canbaba fantastik yazınımızın en umut vaat eden kalemlerinden birisi. Bunun yanında kaleme aldığı, daha genç okurlara hitap edem bu kitap ile gönülleri kazanmayı bildi diyebilirim. Okurken yer yer güldüğüm, beklediklerimin aksine hoş sürprizlerle karşılaştığım bir kitaptı. Beni en çok meraka sevk eden durum ise kitabın sırtında yer alan bir rakamı oldu. Kitabı okumaya başlamadan gözüme çarpan bu detay okuduktan sonra ‘e devamı nerede’ dememe yol açtı. En kısa zamanda gelsin bence, alıp okumak istiyorum taze taze.

Bu yazı dizisi için uzun zamandır düşündüğüm ama fırsat yaratamadığım bir kitaptı arayış ormanı. Sonunda -Göktuğ’a çok teşekkür ederim kitap için- buradaki yerini almış oldu. Çocukların hayal gücünü desteklerken kesinlikle liste başı yapabileceğiniz bir kitap Arayış Ormanı. Deniz’in başından geçenler eminim büyükleri bile meraklandıracak.

Not: Unutmadan ekleyeyim yazarın daha küçük yaş grupları için yine birbirinden eğlenceli kitapları daha ufak okurları bekliyor.

Bu yazı, "Çocukça Fantastik" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar