Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 5 – Arya/Hiç Kimse

Bu noktada dördüncü kitabın sonuna ve dizinin bittiği yere geliyoruz, fakat dizi bu kör olma durumunu beşinci kitapta olan olaylardan sonraya atmış – yani arada yaşanan başka olaylar aslında beşinci kitaptan. Eğer altıncı sezondan, yani Arya’nın körken yaptıklarından spoiler yemek istemiyorsanız bundan sonraki iki paragrafı atlayabilirsiniz.

jaqen1

Arya körken rüyalar görmeye başlıyor, uzaklarda bir ormanda sürüsüyle koşturan bir kurtun rüyaları. Dizide sadece Bran’ın Warg’lığına değiniliyor olsa da, aslında tüm Stark çocukları az biraz Warglık yapabiliyor, Bran’dan sonra en başta Jon ve Arya. Arya’nın körleştirilmesi cezadan ziyade bir eğitim şekli, gözlerinden başka duyularını kullanmayı öğrenebilsin diye; yalanları ses tonundan anlama, görmeden her türlü işi yapabilme ve hatta dövüşebilmek gibi yeteneklerini geliştirmek için. Artık Kör Beth adını kullanmaya başlıyor ve geceleri isim sayma huyunun kendisine ait olmadığını düşünmeye başlıyor. Hatta Siyah ve Beyaz Hanesi’ne ilk geldiğinde; nazik adam o saydığı isimleri öldürme hakkının ona ait olmadığını, buna sadece Çok Yüzlü Tanrı’nın karar verebileceğini de söylüyor.

Kör Beth olarak sokaklarda dolaşıp, dilencilik yaparken bilgi toplamaya başlıyor. Eğitiminin bir başka parçası olarak da nazik adam onu dövüyor, gözlerini kullanmadan savuşturması gerektiğini söylüyor. Kurt rüyalarıyla birlikte Arya, bir kedinin gözlerinden de görmeyi öğreniyor – bu yeteneği kullanarak da kedinin gözlerinden gördükleriyle nazik adama bilgiler vermeye devam ediyor. Tabii aslında kedinin gözlerini kullandığından bahsetmiyor. Kör eğitimi bundan kısa bir süre sonra sona eriyor.

Arya’nın körken yaşadıklarıyla alakalı kısım bitti, içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz. Yüzsüz Adamlar kendi aralarında karar verip Arya’nın artık bir suikast yapmaya hazır olduğuna karar veriyorlar – dizideki takip ettiği sigortacı adam. Nazik adam, Cat’in tanınacağı gerekçesiyle Arya’ya yeni bir yüz vermeye karar verip onu maskelerle dolu olan malum odaya götürüp, bir kızın dayak yemekten şekli bozulmuş yüzünü veriyor.

coin1

Arya adamı öldürmek için zehirli midye değil, zehirli bir altın para kullanıyor. Günlerce adamı izledikten sonra onun aldığı paraların gerçek olup olmadığını kontrol etmek için ısırdığını fark ediyor. Bu bilgiyle ona para götüren bir adamın cüzdanına zehirli bir para sıkıştırıp adamı ölümüne yolcu ediyor.

Arya’nın beşinci kitapta yaptıkları bu noktada bitiyor, Meryn Trant ile yaşanan mevzu kitaplarda yok. Bu olay aslında altıncı kitapta olacak olan “Mercy” isimli bölümden geliyor. Martin kendi blog’unda altıncı kitaptan bir parça olarak bu olaya benzer bir bölüm yayınlamış.  Bu bölümde Arya yine kendince birilerini öldürüyor, ama bu kişi Meryn Trant değil, Raff the Sweetling. Raff, Arya’nın arkadaşı olan Lommy’yi öldüren adam, (hani, “Beni taşımanız lazım” sahnesi) dizide Hound’la dolaşırken öldürtmüşlerdi dördüncü sezonda.

Gördüğünüz gibi Dan ve David dizide Arya’nın yaptıklarını gerek yerlerini değiştirerek, gerek birleştirerek benim işimi zorlaştırıp duruyorlar. Neyse ki; artık sonuna geldik, ben de sizi Arya’nın kilit sözleriyle bırakıyorum.

“Valar morghulis.”

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar