Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 5 – Arya/Hiç Kimse

Sıra hepimizin en sevdiği küçük suikastçinin, beşinci sezondaki maceralarını kitapla karşılaştırmaya geldi. Yazımız beşinci sezon ve dördüncüyle beşinci kitaplardan Spoiler içeriyor, haberiniz olsun. Öncelikle eğer “Arya Stark” kılığındaki Jeyne Poole’u arıyorsanız yanlış yazıya geldiğinizi belirteyim.

Arya, Braavos’a vardığında geldiği geminin kaptanı ve büyük oğlu onu direk Siyah ve Beyaz Hanesi‘ne bırakıyorlar. Arya’nın kapıyı çalma, ordan da içeri alınmama gibi bir durumu olmuyor, kapıya Jaqen’in verdiği parayı gösterip “Valar morghulis” diyor ve kapı açılıyor. Etrafta her bir kültürün Ölüm Tanrısı’nı temsil eden heykelleri ve onların diplerinde ölmekte olan yahut çoktan ölmüş olan insanlar görüyor.

Karşısına cüppeli bir adam çıkıyor ama yüzü gözükmüyor, sonra da Arya’ya neden orada olduğunu ve adını soruyor. Arya önce Jaqen H’gharr için geldiğini söylüyor, fakat adam bu ismi bilmediğini söylüyor. Sonra bildiğimiz gibi Arya gerçek adını söyleyene kadar, bir ton isim sayıyor adama: Salty, Squab, Nan, Weasel, Arry ve son olarak Arya of House Stark.  Bunun üzerine adam onu denemek için yüzünün aslında içinde kurtlar dolaşan bir kafatasıymış gibi gösteriyor, tabii Arya bunu yemiyor ve korkmuyor. Adam gerçek yüzünü gösterdiğinde ise; Jaqen’e değil, nazik yüzlü bir adama dönüşüyor. Kitaplarda nazik adamın kesinlike Jaqen H’gharr olmadığı belirtiliyor, hatta ve hatta Jaqen’in bambaşka bir yerde olduğuna dair ipuçları var.

jaqen2

Arya’nın eğitimi dizide gösterildiğinden biraz farklı. Öncelikle diğer kızın Westerosi dilini bilmediğini belirteyim, Arya’yla birbirlerine kendi dillerini öğretiyorlar. Kız aslında otuz yaşının üstünde hatta, tapınak için belli iksirler alarak küçük bir kız görüntüsünü korumuş. Nazik adam yine ona her gün kim olduğunu soruyor ve ona yüzündeki kasları kontrol etmeyi öğretmeye başlıyor. Kısa bir süre sonra Braavos’taki bir ailenin yanına veriliyor, hem dili hem de insanların arasına karışmayı öğrensin diye. Burada Arya “Cat” personasına bürünüyor; Westeros’tan gelmiş yetim bir çocuk.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar