Power Rangers Hakkında İlginç Bilgiler

5. Peki Bu İstisnalar Nelerdir?

İlk olarak söyleyebileceğim anekdot, yazarlarımızdan Hamit Gökalp’in Geek Terminoloji – Sentai Nedir? yazısında da belirttiği etek mevzusu. Mighty Morphin Power Rangers’da Sarı Ranger’ın eteksiz fakat Pembe Ranger’ın etekli olduğunu görüyoruz. Bu da Japon-Amerikan uyuşmazlığından geliyor. Japonya’daki sarı ranger erkek iken ABD’de kadındır. Japon serilerdeki görüntülerinin Amerika’daki bölümlerde aynen kullanılmasından ötürü böyle bir devamlılık hatası söz konusudur. Bu durumu ise her ranger’a bir çeşit key’ler aracılığıyla dönüşebilen Power Rangers Megaforce sezonunda tüm ranger’ların savaştığı Legendary War’da düzeltmişlerdir.

Sarı ranger’ın eteği gelmiş!

Bir diğer söyleyebileceğim anekdot ise, Power Rangers: Ninja Storm’da esas ranger kadrosu 3 kişiliktir. Daha sonra eklenen Thunder ranger’lar ile sayı 5’e çıkmış ve daha sonra gruba katılan Yeşil Samurai ranger ile gelenek bozulmamıştır.

Benzer bir şekilde Power Rangers: Lighspeed Rescue sezonunda yer alan Titanium Ranger’ın da Super Sentai’de bir karşılığı yoktur. Tamamen Amerika’daki 6’ncı ranger geleneğine uysun diye yaratılan bir ranger’dır.

6. Tüm Sezonlar Aynı Evrende mi Geçiyor?

Mighty Morphin Power Rangers, Zeo, Turbo ve In Space serileri ilerleyiş bakımından birbirinin devamı niteliğindedir. Oyuncular Mighty Morphin Power Rangers’ta başlayıp, Zeo ile kıyafet değiştirip Turbo’da başka kişilere görevlerini devrederken Turbo’da başlayanlar da In Space’de görevlerini tamamlayıp yerlerini başkalarına devrediyorlar. In Space’in finalinde tüm bu sezonlar boyunca ana düşmanlar birleşerek Power Rangers’ları yok etmek isterken Kırmızı In Space ranger Zordon’u bulmuş ve Zordon bütün kötü karakterleri iyi karakterlere dönüştürmüştür ve hikaye sona ermiştir. Fakat bir sezon sonra Lost Galaxy ile bambaşka bir kadro ortaya çıkmasına rağmen önceki sezonlara yapılan cameo’lar ile aslında Lost Galaxy’de de Power Rangers çokluevreninde başka bir galakside olduğumuzu anlayabiliyoruz.

Megaforce serisinde kullanılan diğer Ranger’ların key’leri!!

Power Rangers çokluevreni demişken bu konuyu biraz daha açmak istiyorum. Zira çizgi romanlar gibi bir çokluevrenin varlığı söz konusu burada. Sezonun ilerleyen kısımlarında Mighty Morphin Power Rangers’ın kötüsü Rita Repulsa’nın yukarıda bahsettiğim finalde iyi olması ve yıllar sonraki Power Rangers Mystic Force’da tüm iyiliğin anası olan Mystic Mother çıkması, Lost Galaxy serisinin bambaşka bir galakside ranger’lık yapması, Time Force’un zamanda sürekli atlamalar yaparak başka Power Rangers sezonlarına selam çakması, Dino Thunder’da Siyah Ranger olan Prof. Tommy’nin bir rüya sekansıyla doğrulanan önceki ranger’lıkları ile olan bağlantısı ve en önemlisi ise RPM serisinin bambaşka bir alternatif evrende geçmesi bir çokluevrenin varlığını kanıtlar nitelikte.

RPM’in alternatif evrenini de şöyle açıklayayım: Bu evrende tüm ranger’lar öldürülmüştür ve RPM ranger’ları ise uzun zamandan sonra distopik bir evrende ortaya çıkan ilk ranger’lardır. Bir sezon sonra Samurai’da yayınlanan bir bölümde gösterildiği üzere kırmızı RPM ranger, asıl Power Rangers evrenine gelmiş ve şöyle bir replik söylemiştir. “Burada oksijen seviyesi neden değişik?”.

Ayrıca tüm kırmızı ranger’ların toplandığı “Forever Red”, ortaya karışık her sezondan bir iki tane ranger’ın adam patakladığı “Once a Ranger Always a Ranger” ve en önemlisi tüm bu zamana kadar gelmiş geçmiş ne kadar Power Ranger varsa hepsinin dövüştüğü “Legends War” bölümleriyle de aynı çokluevrende olduklarını anlamış bulunuyoruz.

7. Serinin Vazgeçilmezleri Nelerdir?

Her sezon mutlaka istisnalar dışında gerçekleşmesi beklenen şeyler olur. Pembe ya da Sarı ranger’ların gruptaki dişi kontenjanını doldurması, kırmızı ranger’ların liderlik yapması ve “battlizer” denilen bir ek ekipman ile donatılması, 5 ranger’la başlayan maceraya daha güçlü olan bir 6. ranger’ın katılması, son zamanlarda yayınlanan sezonlara da bakacak olursak her bölüm canavarına özel zord’lara ek yeni bir zord’un kontrolünü eline almak bunlara örnektir.

İlk nesil Zordlar!!

İlk Battlizer’ın kabul edilmese de Yeşil Ranger’ın Dragon Shield’ı olduğu barizdir ve önce kırmızı ranger’a geçmiş daha sonra ise bir bölümlük de olsa siyah ranger’ın da kullandığı bilinmektedir. Amerika’dan Japonya’ya ithal olan ilk battlizer ise SPD dönemindeki resimde gördüğünüz mavi battlizer’dır. Japon SPD olan “dekaranger”larda bu battlizer kullanılmıştır.

6’ncı ranger’lar seride her zaman çok önemli roller almışlardır. Sentai serilerinde 6’ncı ranger olmasa bile sadece Power Rangers serileri için yaratılan 6’ncı ranger’lar vardır. Lightspeed Rescue’dan Titanium Ranger’ın ve Jungle Fury’deki Spirit Rangers’ların (3 adet master’dır ve birisi kördür) Sentai’de herhangi bir karşılığı yoktur.

Yorumlar