Power Rangers Hakkında İlginç Bilgiler

90’larda mahalle aralarında ve sokaklarda Power Rangers’çılık oynayan çocuklar için yazılmış, Power Rangers Hakkında ilginç bilgiler yazımıza hoş geldiniz. Yazının girişi çok cheesy gelebilir size. Fakat, İlginç bilgiler konseptimize tam uygun bir yazı bu. Hem 20 kusur yıldır devam eden bir seri olmasından ötürü hem de dünya üzerindeki her bir çocuğa etkisi nedeniyle bunu hak ediyor.

Peki hak ediyor hak etmesine de, acaba onlar hakkında şu soruların cevaplarını biliyor muydunuz?

1. Power Rangers Ne Kadar Eskiye Dayanıyor?

Power Rangers, 1993 yılından itibaren günümüze kadar Amerika’da yayınlanan bir TV serisidir. Fakat kökeni çok daha öncelerine dayanır. Daha doğru bir tabirle, Japon alt-kültürünün güzide ögelerinden olan “Tokusatsu”nun TV’ye yansımış halini temsil eder diyebiliriz.

“Tokusatsu” denilen bu türün ana konusu; ihtişamı gözle görülür şekilde yansıtılan devasa varlıkların şovlardır. Bu tür 3 alt türe ayrılabilir. Bunlar kaiju, sentai ve mecha‘dır. Kaiju’lar Godzilla benzeri devasa yaratıkları, sentai’ler Kamen Rider‘ları, mecha’lar ise Giant Robo gibi yapımları örneklendirir.

2. Power Rangers Bunlardan Hangisinin Kapsamında Yer Alıyor?

Power Rangers, 1975 yılından beri yayınlanan Super Sentai denilen bu yukarıdaki 3 türü birleştiren bir konseptin lokalize bir ürünüdür. Bir grup genç, süper kahramana dönüşebilecekleri aletler ile büyük robotları kontrol eder ve karşılarına çıkan kaiju’ları yenmeye çalışır. Power Rangers için saf bir Tokusatsu diyebiliriz. Sitede Super Sentai hakkında alabildiğine detaylı bir yazımız da bulunuyor:

Geek Terminoloji – Sentai Nedir?

Himitsu Sentai Goranger (1975)

Bu kültürün günümüz geek aleminde önemli yer tutan cosplay’in de en ilkel hali olduğunu söyleyebiliriz. Saban Entertainment, lateks kıyafetlerle canavar pataklayan Japon gençlerin kostümsüz hallerini Amerikan gençlerle değiştirerek düşük bütçeyle Amerikan liseli gençliğine pazarlama başarısını göstermiştir.

3. Power Rangers Hangi Super Sentai’den Esinlenilmiş?

Dönemin Jurassic Park popüleritesi ve dinozorların gizeminin gençler üzerindeki etkisini de bilen yapımcılar, 1975 yılında yayınlanmaya başlayan Super Sentai’nin ilk sezonu olan Gorangers yerine 1993 yapımı ve dinozor temalı Kyoryu Sentai Zyurangers’ı “Mighty Morphin Power Rangers” adıyla yine aynı yılın sonbaharında düzenleyerek yayınlamaya başladılar.

Kyōryū Sentai Zyuranger (1993)

1993-1996 yılları arası Japon seriden birçok eklemeyle devam eden serideki hikaye, Power Rangers Zeo’ya ordan da Turbo Rangers’a ve ilerleyen sezonlarda In Space’e doğru genişleyip devam ederek In Space’in finaliyle sonlanmıştır. Hikaye örgülerini detaylı bir şekilde ele almayı planlıyorum, o da bir sonraki yazımın konusu olsun.

4. Mighty Morphin Power Rangers’ın Orijinal Kadrosu Kimlerden Oluşuyor?

Hepimizin bildiği Mighty Morphin Power Rangers, yukarıda da bahsettiğim gibi Kyōryū Sentai Zyuranger’dan uyarlanan seri oluyor. Amerika’da popüler olan şov, 2. ve 3. sezonlarında Japon serileri başka isimler ve kostümlerle devam ederken Amerika’da ekip üyeleri kısmen değişerek yine aynı kostümlerle devam etmiştir. 2. sezonda Beyaz Ranger aslında Gosei Sentai Dairanger’da yer alır. 3. sezonda ortaya çıkan Alien Rangers ise tamamen Japonya’da başlı başına bir seri olan Ninja Sentai Kakuranger’den başkası değildir. Bu serilerde geçen ranger kıyafetleri, silahlar, zord’lar Mighty Morphin Power Rangers’ın hikayesine bir güzel yedirilerek TV’ye yansıtılmıştır.

It’s Morphin Time!

Seri ilk başta Zyu (Okunuşu: Jū) Rangers adıyla yayınlanacaktı fakat Amerika’da yaşayan Yahudiler için Jew kelimesi bir aşağılama olarak algılanabildiğinden ve Zyu’nun okunuşunun bu kelime ile benzeşmesinden ötürü Power Rangers’a dönüş yapılmıştır.

Esas kadro erkek rangerlar (kırmızı, mavi, siyah) ve kadın rangerlar (pembe ve sarı)’dır. Her sezon 5 ranger ile ana hikaye başlar ve sezonun ortasından sonra ise 5 ranger’dan daha güçlü bir altıncı ranger hikayeyi bambaşka bir yöne çekmek için ortaya çıkar. Ranger’ların sayısı konusunda bazı istisnalar vardır. Bu istisnalar genellikle Super Sentai’de 3 ranger kullanılan sezonlardır ya da Dino Charge sezonunda olduğu gibi 10 ranger’dan oluşan ranger toplulukları da seride yer almıştır. Ama genel olarak karakterlerin dağılımı 5+1 şeklindedir.

Yorumlar