Stranger Things: Dünyanın Kaderi Geek’lerin Elinde!

– “The Evil Dead” – Jonathan’ın odasında Sam Raimi’nin korku klasiği olan “The Evil Dead” filmine ait bir afiş yer alır.

– “The Thing” – Tıpkı “Evil Dead” filmi gibi John Carpenter imzalı “The Thing” filminin afişi de Mike’ın evindeki bodrum katında asılıdır. Filmden bir sahne de televizyonda gösterilir.

– “The Frighteners” – Dizide canavarın duvarı itip esnetmesi Peter Jackson’ın filmindeki gibidir.

– “Close Encounters of the Third Kind” – “Stranger Things”te de tıpkı “Close Encounters of the Third Kind” filminde olduğu gibi saplantılı bir şekilde doğaüstü açıklamalar arayan ebeveyn vardır.

– “Carrie” – Eleven, Stephen King’in iki öyküsünün birleşiminden ortaya çıkmıştır. Telekinetik becerileri olan bir kızın anlatıldığı bu iki hikaye Carrie ve Firestarter’dır.

– “The Empire Strikes Back” – “Stranger Things” dizisi “The Empire Strikes Back” filminin vizyona girmesinden üç yıl sonrasını anlatmaktadır. Bu da Mike’ın ve diğer çocukların “Star Wars”a hayran olmalarını açıklar. Mike dizide Eleven’a Yoda oyuncağını gösterir ve sonrasında ekip Eleven’ı Jedi’a benzetir.

Filmlere yapılan bu göndermelerin ayrıntılı bir şekilde derlenmiş halini aşağıda yer alan videoda izleyebilirsiniz.

– Jenerik Müziği – Açılış ekranındaki müzik John Carpenter’ın ünlü Halloween müziğine yapılan direkt bir göndermedir. Jenerik müziğini S U R V I V E grubundan Kyle Dixon ve Michael Stein’ın yaptığını ve “Stranger Things” soundtrack’inin yakın zamanda satışa çıkacağını da ekleyelim.

– Başlık Fontu – Dizinin adının yazıldığı font Stephen King’in 80’ler döneminde çıkan kitabı “Needful Things”in fontuyla aynı. “Needful Things” ve “Stranger Things” hikayelerindeki benzerlikler de Stephen King hayranlarının dikkatini çekecek türden.

– J.R.R. Tolkien – Dizide “Hobbit”e yapılan birkaç gönderme vardır. Kasabadaki yol ayrımının adı “Kuyutorman”(Mirkwood), Will’in ormanda yer alan kulüp evinin giriş parolası ise “Radagast”tır.

– Çizgi Roman – Dizinin ilk bölümünde adı geçen “X-Men #134” çizgi romanı dikkate değerdir. Jean Grey’in alter egosu olan Dark Phoenix’in ilk göründüğü çizgi roman olan “X-Men #134”, Eleven’ın hikayesinden ve güçlerini keşfetmeye başlamasından dolayı önemlidir.

Duffer Kardeşlerin “Stranger Things”i yaparken verdiği tüm referansların hepsini burada yazmak zor. Ancak dikkatinizi çeken ve yukarıda yer almayan göndermeleri yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Demogorgon

Hikayede diğer boyuttan geçerek Will’i kaçıran canavar, Eleven tarafından Dungeons & Dragons oyunundaki bir yaratık olan Demogorgon’a benzetilir. O andan itibaren de ekip bu yaratığı Demogorgon olarak adlandırır. Peki nedir bu Demogorgon? Demogorgon ismi yeraltı dünyasıyla ilişkili pagan bir tanrı veya iblisi tanımlamak için kullanılır. Çok güçlü olan ve ilkel bir varlık olarak tasavvur edilen bu yaratık genellikle Yunan Mitolojisine atfedilmesine rağmen, Demogorgon ismi 4. yüzyıla ait Lactantius Placidus adındaki bir din aliminin The Baid isimli bir Latin şiirine yaptığı yanlış bir tefsirden doğmuştur. Daha sonra  Dungeons & Demons oyununda kullanılan Demogorgon, oyunda bilinen en şeytani ve en korkutucu canavarlardan biri olarak tasarlanmıştır. Kullanıldığı en ünlü oyunlardan biri, şüphesiz Baldur’s Gate : Throne of Bhaal’dir.

Stranger Things

Hikayemizdeki canavar ise aslında Demogorgon’a hiç benzemeyen yüzsüz bir yaratıktır. Guillermo Del Toro’nın dünyasından kopup gelmiş gibi görünen bu canavar uzun parmaklarıyla, yönetmenin “Pan’s Labirynth” adlı filmindeki Pan’ı andırır. Olası ikinci sezonda yaratığa dair daha çok bilgi edinebileceğimizi tahmin ediyorum.

Upside Down

Alternatif bir dünya için ne de güzel bir isim Upside Down. Dustin’in Dungeons & Dragons kitabından okuduğuna göre “Gölgeler Vadisi” dünyamızın karanlık bir yansıması. Will de aynı şekilde tanımlamamış mıydı kapalı kaldığı dünyayı anlatırken? “Ev gibi. Ev gibi ancak daha karanlık. Ve boş. Boş ve soğuk.”  Yönetmen Ross Duffer’a göre yanı başımızda olan ancak göremediğimiz bu alternatif dünya, bir insanın içinde yaşaması için heyecan verici bir mekan. Yine yönetmenin dediğine göre ikinci sezonda Upside Down ve  yaklaşık bir hafta boyunca orada yaşamış olmanın Will üzerindeki etkileri hakkında daha çok şey öğrenebileceğiz.

Yorumlar