Stranger Things: Dünyanın Kaderi Geek’lerin Elinde!

Adam Olacak Çocuklar

Dizinin bu denli sevilmesindeki en büyük neden şüphesiz çocuk oyuncular. Saflıkları, heyecanları ve her olasılığa açık zihinleriyle hem hikayeyi gerçekçi kılmış hem de dizinin mizah unsuru haline gelmişler. Duffer Kardeşler de çocuk oyuncuların dizi için ne kadar önemli olduğunun farkındaydılar. Bu nedenle oyuncu seçimlerine çok önce başlanmış. Bu durumun bir başka nedeni de Duffer Kardeşlerin karakterleri seçilen oyunculara göre güncellemek istemeleriymiş. Ancak bu etkileyici yetenekleri bir araya getirmek yönetmenler için pek de kolay olmamış. Çocuk oyunculara karar verilmeden önce 906 erkek ve 307 kız arasından seçme yapılmış. Seçmelere katılan çocuklara “Stand By Me” filminden klasik sahneler oynatılmış. Çocuk oyuncular seçildikten sonra role hazırlanmaları için yine “Stand By Me” başta olmak üzere “The Goonies” ve “Poltergeist” filmlerini izlemeleri istenmiş. Gelelim çocuklar arasındaki uyuma. Çekimler başlamadan önce yakın arkadaş olan ekip, bir sohbet grubu oluşturarak dostluklarını ilerletmiş.

Küçük oyuncular arasındaki en tecrübeli isim dizide Eleven’ı canlandıran Millie Bobby Brown imiş. Daha önce “One Upon A Time In Wonderland”, “Intruders”, “NCIS” ve “Grey’s Anatomy” gibi dizilerde yer alan Brown, Stephen King’in 2014 tarihli Intruders filmindeki performansını öven tweet’inden dolayı “Stranger Things” yarışına önde başlamış.
Daha önce pek çok tecrübesi olmasına rağmen, Millie için en zorlayıcı rol Eleven olmuş. Bu karakter için saçını kazıtmak konusunda kalan ve bu yüzden ilk başta oldukça endişeli olan oyuncuyu yönetmenler Mad Max’teki Charlize Theron’u örnek gösterek ikna etmeyi başarmışlar. Eleven’la ilgili tek handikap fiziksel görünüşü değilmiş. Duffer Kardeşler ayrıca Millie’den E.T.’yi andıracak bir oyunculuk sergilemesini istemişler.

Stranger Things Season 1

Stranger Things Season 1

Dizide Mike’ı canlandıran Finn Wolfhard daha önce “Supernatural” ve “The 100” dizilerinde rol alsa da “Stranger Things” oyuncunun ilk büyük rolü olmuş. Ancak kesinlikle son değil. Küçük oyuncu şimdiden Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanacak olan “It” filmi ekibine katılmayı garantilemiş. Wolfhard, Andres Muschietti tarafından yönetilecek olan filmde Richie Tozier karakterini canlandıracakmış. Ekipte parlayan tek isim Finn Wolfhard değil. Dizinin favori ufaklığı Dustin’i canlandıran Gaten Matarazzo da televizyonda yeni olmasına rağmen acemi bir oyuncu sayılmaz. “Stranger Things” öncesinde yalnızca “The Blacklist” dizisinde yer alan Matarazzo, şu sıralar ulusal tiyatroda gösterilen “Les Miserables” oyununda Gavroche karakterini canlandırıyormuş.

Dizide belki de eleştirilebileceğim tek şey, çocukların ihtiyaç duydukları bilgi ne kadar imkansız görünürse görünsün, fen bilgisi öğretmenleri Bay Clarke’ın cevap için daima orada olması sayılabilir. Adeta Hawkins’in Michio Kaku’su Bay Clarke, tam gereken zamanda ortaya çıkıp çocukların en karmaşık problemlerini bile çözüyor. Bu problem Gölgeler Vadisi’ne geçmek ya da duyusal yoksunlaştırma havuzu yapmak olsa da yılın öğretmeni Bay Clarke yardıma koşuyor. ‘Deus ex machina’ olarak tanımlanabilecek olan bu durum diziyle ilgili kafamda soru işareti oluşturan tek kısım oldu. Ya da belki de gerçek olamayacak kadar mükemmel olan bir öğretmene hiç sahip olamadığım için çocukları kıskanmamla da açıklanabilir bu kısmi hoşnutsuzluk.

stranger-things-image-wolfhand-brown

Dizinin hak ettiğinden fazla övgü aldığını söyleyenlere inat, yeniden çevrimlerle boğulduğumuz şu günlerde böyle özgün bir senaryoyla karşılaştığımız için şanslı olduğumuzu düşünüyorum ben.

Diziden Anekdotlar:

  • Duffer Kardeşler, diziye başlamadan önce “Halloween”, “Poltergeist”, “A Nightmare on Elm Street”, “Looper”, “Super 8” ve “The Mothman Prophecies” filmleri dahil olmak üzere toplam 26 filmden kareleri birleştirip bir sahte fragman hazırlayarak yapımcıları ikna etmeye çalışmışlar. Bu eşsiz pazarlama yöntemi başarıya ulaşmış ve Netflix diziyi çekmeyi kabul etmiş.
  • Winona Ryder dizideki saç şeklinin, Meryl Streep’in “Silkwood” filmindekinin aynısı olmasını istemiş. “Silkwood” filminde Meryl Streep’in Birleşik Devletler Atomik Enerji Komisyonu’nun örtbas etmeye çalıştığı bir gerçeği ortaya çıkarmak için saplantılı bir şekilde mücadele eden bir kadını canlandırdığını da ekleyelim.
  • Yazarların hepsi diziye başlamadan önce aynı filmleri filmleri izlemiş. Dizide etkilendikleri açıkça belli olan bu filmler “The Thing”, “E.T.” ve “A Nightmare on Elm Street” imiş.
  • Film ekibi havuz sahnesinde Eleven’ı suyun üzerinde tutabilmek için 400kg epsom tuzu kullanmış.
  • Yapım ekibi Şerif Hopper’ın dizideki kamyoneti için 1$ ödemiş.
  • Setteki küçük çocuklar, canavardan korkunca film ekibi onlara canavarın aslında “Monsters, Inc” animasyondaki gibi olduğunu söyleyerek sakinleştirmiş.
  • Dizide Dustin’i canlandıran Gaten Matarazzo’nun sesi yapım bitene kadar o kadar değişmiş ki, ses ekibi ona ek diyalog kayıtlarında yer verememiş.

Yorumlar