Sürgünde Bir Kahraman -Beowulf: Return To The Shieldlands

Ee, Olmuş Mu?

Dizi olmuş mu, olmamış mı sorusunu cevaplamadan önce diziye yöneltilen genel eleştiriler üzerine biraz değinmek istiyorum. Beowulf: Return To The Shieldlands ile ilgili okuduğum eleştirilere bakıldığında, genel olarak diğer dizilerle ciddi bir kıyaslama yapıldığını fark ettim. Bu bir nebze doğru bir hareket olabilir ama yapılan fantastik alandaki diğer dizilerin çoğunun, tamamen kurgusal bir evrenden geldiğini de unutmamak gerekir. Örneğin; gerek izleyiciyi etkilemesi gerek de yönetmenlik, senaryo ve kurgu gibi teknik açılardan en başarılı fantastik serilerden birisi olarak kabul edilen Game of Thrones ile kıyaslamak tamamen yanlıştır.

Game of Thrones’un bağlı kalmak zorunda olduğu bir destan yok. Ancak Beowulf direk halk deyişlerinden, halkın ürünü olarak karşımıza çıktığı için, ister istemez destana bağlı kalmak durumunda oluyorsun. Buna bir benzer örneği de Vikings’de görebiliriz. Senaryo elbet bir noktada eldeki somut verilere bağlanmak zorunda kalıyor. Vikings’te Paris seferi veya Beowulf’un Grendel ile mücadelesi bunlara örnek olabilir. Bu doğrultuda Beowulf: Return To The Shieldlands ile diğer birçok seriyi kıyaslamak epey haksızlık olacaktır.

beowulf2

Dizinin kötü yaptığı şeyler elbette var. Bunların bir kısmına yukarıda da değindim, gözlemlediğim kadarıyla bir diğer hata ise yenilikçi kahraman yapısıyla geleneksel kahraman yapısını harmanlamaları oldu. Yenilikçi kahramandan kastım da, tipik bir Iron Man diyebilirim. Beowulf her zaman daha ciddi olmasını beklediğim bir karakterdi. Ancak dizide izlediğimiz Beowulf’un bakışları ve duruşu o duyguyu veremiyor. Hayır, oyuncu istese yapabilir. Da Vinci’s Demons’da olan Alfonso’yu hatırlayın. Adam bakışlarıyla 10 kişiyi yok ediyordu resmen. Yaratılmak istenilen Neo-Beowulf bence dizinin en büyük hatası.

Hiç mi İyi Yanı Yok?

İyi yanları da yok değil. Öncelikle dizi tam bir Sword and Sorcery örneği, ne olaki Sword and Sorcery diyenler aşağıdaki linke göz atabilirler. Bazı giren ara karakterler ve olaylar her ne kadar senaryoda eksik veya kötü işlense de bazı sahnelerde yakalanmak istenilen duyguyu epey verebilmişler. Bu tarz bir fantazi örneğini en yakın Merlin’de izlemiştik, yaşanılan dünya Merlin ile epey benzerlik de gösteriyor. Sadece Merlin biraz daha orta çağ ögeleri taşıyordu.

Beowulf: Return to the Shieldlands pazar günleri kahvaltıdan sonra çay, kahve eşliğinde keyifle izleyebileceğiniz bir dizi. Tabii kendinizi Pazar ile de sınırlamayın. Pazar günü benim tercihim.

Geek Terminoloji - Sword and Sorcery Nedir?

Yorumlar