Geek Terminoloji – Fan Service Nedir?

Yakın Batı

Anime ortamında fan service’in boku hızlı çıktı dedik, bunun sebebi muadili olan çizgi roman ortamında fan service olayının dört renkli leş baskı devrinden bile daha eskiye uzanması ve yavaş yavaş gelişmesidir. Leşliği zamana böldüğümüz zaman bugün yaklaşık 40 yıllık olan Japon pop kültürü, 100 yıllık batı pop kültürü karşısında kaybediyor.

Batı diyarı, Birinci Dünya Savaşından önce bile dergi kapağına memeli bacaklı resim koymanın satışları arttırdığının bilincindeydi ve bunu her devrin ahlaki çerçevesini zorlayarak kullandılar. Paralel olarak Amerika’da reklam sektörünün gelişmesiyle bu anlayış daha önce de örneklediğim gibi genellendi. Ürünlere vatandaşın her türlü irrasyonel tavrına göre ince ayar verebilir hale geldiler. Tabii ki cinsellik ile pazarlama her zaman en düşük ortak bölen olarak pazarlamanın bayrağını salladı. “Good Girl Art” diye aratırsanız bol bol örnek ve bilgi çıkar zaten.

Bunun yakın zamanda en belirgin olduğu nokta da erotik çizgi roman duayeni Milo Manara’nın çizdiği Spider Woman alternatif kapağıdır. Şimdi Manara üstadın çizimine laf olmaz da kabul etmek lazım şu aşağıdaki fan service’dir.

Yoksa fan service batı çizgi romanının şanlı geleneği, örfü, adetidir. Kavga meselesi olunca millet savunmaya koşarak gelir.

Yoksa fan service batı çizgi romanının şanlı geleneği, örfü, adetidir. Kavga meselesi olunca millet savunmaya koşarak gelir.

İnternet Gazeteciliği

İnternet gazeteciliğinin Türkle imtihanı acı bir gerçek. Normal gazeteyi bile okumak dışında her iş için kullanan necip milletim elbet internet gazetesine para kazandırmayacaktır. Neticede elektronik gazeteyi kömür tutuşturmak veya cam silmek için kullanamıyoruz. Burada devreye kağıt gazetenin ülkenin iletişim aracı olduğu dönemde bulvar gazetelerin kullandığı “Abi iç sayfalara meme koyalım.” isimli üstün strateji giriyor.

Aha da aşağıda ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden birinin anasayfasından çektiğim caps var:

Yazıyı yazarken rastgele bir gazete sayfasına girdin ve sonuç şaşırtmadı.

Yazıyı yazarken rastgele bir gazete sayfasına girdin ve sonuç şaşırtmadı.

Bu bir de iyice kör gözüne parmak olanlardan, bir de çakal gibi alakasız haberlere memeli bacaklı resim iteleme hastalığı var ki; meme kanseriyle alakalı habere derin dekolteli bayan koydukları oluyor. Evlere şenlik…

Blizzard ve Riot

Cinselliksiz fan service meselesine biraz değinmek istiyorum. Bunu da en iyi Blizzard ve Riot üzerinden anlatırım. Blizzard hesaplı ve düzenli fan service kullanımıyla hayran devamlılığını endüstriyel çapta uygulayan ilk üreticidir. Riot ise Blizzard içinde ortaya çıkan bu iş metodunun köküne kadar optimize edilmesi üzerine kurulmuştur.

Misal dikkat ederseniz Blizzard görsellerinde bayanlar undead falan olsalar bile mütemadiyen alımlıdır (Bu konuda daha detaylı bilgi için gomakemeasandwich isimli bloga bakın). ama mesela olay sadece bayan görselliği değildir, trailer’ları aşırı klişe ama milletin aşırı hoşuna giden sahnelerden ibarettir. İnsanlara hiçbir şey katmaz, sadece gaza getirirler.

Riot ise bu olgunun iyice matematiğe bağlanmasıdır. Dikkat ederseniz yakın zamanda “BİZ HER KESİME HİTAP EDİYORUZ”lu popülizm kokan hareketlere girdiler. Yaptıkları popülizm değil, çünkü popülizm herkesin ortak paydasına hitap eder; bunların yaptığı muhatap aldığı vatandaşı reklamcılık hedef kitlelerine bölerek hepsine ayrı ayrı fan service basmak.

Blog Siteleri

O zaman uzman sorusu: fan service konulu yazıya yukarıdaki görselleri koymak fan service midir? İtiraf edin, meme beklentisiyle haber sitesi galerilerini gezmek hoşunuza gidiyor. Siz onu düşünedururken ben yazıya gelen tıkları havuza doldurup içinde yüzeyim.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar