Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi – Bölüm #2: Gümrük Sorunsalı

Yurtdışından ve internetten alışveriş olayına yabancı olan arkadaşlar için derlediğim yazı dizisi, yeni bölümüyle devam ediyor. Bu yazıda aldığınız ürünün hangi koşullarda gümrüğe takılacağına dair bilgi vermeye çalışacağım…

Türkiye’ye yurt dışından gelen tüm ürünler, gümrüklü alandan geçtiği için devlet babanın sıkı bir kontrolüne maruz kalıyorsunuz. Malum; eğer ticari amaçlarla ülkemize bir ürün getiriyorsanız, bu durumda devlet babaya vergi ödemeniz gerekiyor. Siz ticari bir amaç gütmüyor olsanız da, gümrükte aksi ihtimal göz önüne alınıyor ve her gelen mal denetleniyor.

“Hani gümrük birliği üyesiydik lan biz!!” diye bağırmanıza neden olan bu uygulama nedeniyle, yurt dışından alışveriş yapmak acemiler için bazen zulme dönüşebiliyor. Oysa eğer kurallara hakim olursanız, herhangi bir sıkıntı yaşamadan severek satın aldığınız ürüne kavuşmanız mümkün.

Devlet baba bir ürünün ticari amaçlı nitelendirilmesi için şu koşulları arıyor:

  • Gönderi aynı üründen 2 adetten fazlasını içeriyorsa…
  • Toplam değeri (posta maliyeti hariç) 1.500 €’dan fazlaysa…
  • Toplam ağırlığı 30 kilogramı geçiyorsa…
  • Alıcı son bir yılda beş, son iki ayda birden fazla aynı gönderiden aldıysa…

Bu sınırlamalara uyarsanız ithalat yapılıyor muamelesine maruz kalmıyor, aldığınız ürüne ödediğinizden fazlasını gümrük vergisi olarak ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ama elbette bu kadarla sınırlı değil… Eğer gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız, gelen ürünün değerinin 75 €’nun altında olması gerekiyor. Bir başka deyişle faturasız olan (örneğin hediye olarak gönderilen) ve ticari değeri olmayan (örneğin ürün numunesi) bir gönderiye veya 75 €’nun altında faturası olan bir alışverişe gümrük vergisi ödemiyorsunuz.

Hemen sevinmeyin. Şimdi bu noktada bürokrasi mantığınızla büyük bir savaşa girebiliyor. Zira bir ürünün gümrük vergisinden muaf olması, o ürünün gümrükten muaf olduğu anlamına gelmiyor! Bazı durumda devlet babanın ilgili gümrük memurları paketinizi incelemek, içeriğini ve gerçek değerini denetlemek gibi bir hakka sahipler. Bu durumda ürününüz için gümrük ödemeniz gerekiyor. Neyse ki; İpsala sınır kapısına gitmeden bu işi halledebiliyorsunuz. PTT şubelerine 3-3,5 TL gibi bir bedel ödeyerek gönderinizi teslim alabiliyorsunuz. Ayrıca İstanbul’da yaşıyorsanız (bazı başka şehirlerde de bu hizmet varmış) ürünün teslimi sırasında söz konusu ödemeyi kapıda yapmanız da mümkün.

legion

Eğer gönderinin değeri 75 € ile 1.500 € arasında bir değere sahipse işiniz biraz daha zor. Bu durumda ürün değerinin %18’ini vergi olarak ödemeniz gerekiyor. Bir nevi ürünün KDV’sini ödemiş oluyorsunuz. Eğer gönderiniz bir şekilde ticari ürün sınıfına girdiyse işte o zaman yandınız… Bu durumda bir gümrük komisyoncusu tutmanız, tüm bürokrasiyi yerine getirmeniz ve üstüne bir de gönderinin %50’si oranında bir vergi ödemeniz gerekiyor.

Bu kuralları göz önünde bulundurarak alışveriş yaparsanız sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça düşük. Özellikle ebay gibi sitelerden ikinci el alışveriş yapıyorsanız, satıcı da genel olarak sizinle aynı endişeleri paylaştığından, hediye olarak gönderi yapıyor ve bu nedenle sorun yaşamıyorsunuz.

Son olarak unutmayın ki burası Türkiye… Bazen kurallara uysanız bile kurallar size uymayabiliyor. Yani her şeyi doğru yapsanız da, sıkıntı yaşama ihtimaliniz mevcut. Bu duruma maruz kalanları gördüm. Örneğin; aldığınız bir kutunun içinde 3 model var diye bunu alt limiti aştığına kanaat getirebilirler. Ancak şimdiye kadar ben hiçbir sıkıntı yaşamadım. O yüzden eğer bir bedevi değilseniz rahat olabilirsiniz.

badexp

Bknz: Bedevi

Bunlara Dikkat!

  • Gümrük vergisi muafiyet rakamları her sene değişiyor. Yarın 50€’ya da düşebilir, 100 €’ya da çıkabilir.
  • Anladığım kadarıyla para birimine değil de rakamlara bakılıyor. 75 € ile 75 $ arasında bir fark yok… Ama kesin bilgi diyemiyorum… Sonra beni kaynak göstermeyin.

Şimdilik bu kadar. Gelecek yazımda online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Görüşmek üzere…

Bu yazı, "Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar