Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi – Bölüm #1: Nereden Alınır?

Yurt dışından ve internetten alışveriş olayına yabancı olan arkadaşlar için yeni bir yazı dizisi hazırladım. Bu sayıda özellikle Türkiye’de satışı olmayan modellere ulaşmak veya oyuna sıfırdan başlayan ve kendisine temel oluşturmak için ikinci el bir ordu almak isteyenlere yol göstermeye çalışacağım.

Öncelikle masa üstü oyunlarıyla ilgileniyorsanız Türkiye’de birçok oyunun distribütörü olduğunu hatırlatmama izin verin. İlgilendiğiniz oyunun modeline bu distribütörler aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca kulüp sayfalarında ikinci el ordu satan oyunculara da sıklıkla rastlayabilirsiniz.

1a

Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bazen aradığınız bir modele ulaşmanız mümkün olmuyor ya da ilgilendiğiniz bir oyunun distribütörü Türkiye’de olmayabiliyor. Bu durumda yurt dışından istediğiniz ürünü almanın birçok yolu var.

Ebay

Ebay, dünyanın en büyük satış platformlarından biri… Hem çok tercih ediliyor olması, hem de birçok ülkede hizmet vermesi sayesinde geniş bir networke sahip olması sebebiyle aradığınız ürünü çok rahat bulabiliyorsunuz.

Ebay’de 3 tip satın alma yöntemi mevcut. Bunlardan biri “Buy It Now” yani parasını ödeyip ürünü anında satın almak. İkincisi “Auction” yani ürünü satın almak için açık artırmaya girmek. Üçüncü yöntemse “Best offer”. Bu yöntem satıcıyla pazarlık yapmanıza imkan veren bir yöntem. Satıcının belirlediği fiyata karşı bir teklifte bulunarak orta yolu bulabiliyorsunuz. Ancak Türk işi bir pazarlık beklemeyin. Bu yöntemle %3-5 civarında bir indirim alabilirsiniz.

1b

Ebay’de 3 farklı satıcı tipi var: Sıfır ürün satan perakendeciler, ikinci el ürün satan mağazalar ve kendi modellerini satan bireysel kullanıcılar.

Sıfır ürün satan perakendeciler genel olarak piyasada fiyatıyla satış yapıyorlar. Bu mağazaları tercih etmek için bir kaç nedeniniz var. Birincisi stok dışı kalan ürünleri bu mağazalarda bulmanız mümkün oluyor. İkincisi bazen bu satıcılar Ebay mağazalarının reklamını yapmak ve satıcı puanlarını yükseltmek için açık artırmayla satış yapabiliyorlar. Bu durumda ürünü %10-20 daha ucuza alma şansınız olabiliyor. Ayrıca Türkiye’ye gönderimi olmayan bazı ürünlere yine bu satıcılar üzerinden sahip olabiliyorsunuz.

İkinci el ürün satan mağazalar, genelde bireysel kullanıcıların sattığı orduları alıp elden geçirdikten sonra tek tek satan mağazalar oluyor. Bu yöntemle alacağınız ürünler ucuzmuş gibi görünse de aslında genelde biraz daha pahalıya geliyor. Ancak özellikle tek modele veya bazı bitlere ihtiyacınız varsa bu satıcıları tercih edebilirsiniz. Üretimden kalkmış bazı modelleri de yine bu satıcılardan bulabilirsiniz.

1c

Bireysel kullanıcılar genelde sahip oldukları tüm modelleri bir defada elden çıkarmaya çalışıyorlar. Özellikle oyuna yeni başlayacaksanız ya da mevcut ordunuzun yanına ikinci bir ordu kurmak ve çok para harcamak istemiyorsanız bu satıcıları tercih edebilirsiniz. Ancak bu satıcılar satışın büyüklüğü nedeniyle yurt dışı gönderi yapmayı pek tercih etmiyorlar. Yine de satıcıyla iletişime geçerek uluslararası gönderiye ikna etmeniz ve posta fiyatı almanız mümkün.

Bu yazı, "Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar