Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi – Bölüm #1: Nereden Alınır?

Yazının başında da belirttiğim gibi Ebay’in birçok ülkede şubesi mevcut. Örneğin İngiltere’de ebay.co.uk, Almanya’da ebay.de, Avustralya’da ebay.com.au, İtalya’da ebay.it adresinden satış yapıyorlar. Eğer satıcı uluslararası satış opsiyonunu seçtiyse genelde ebay.com üzerinden yaptığınız aramalarda bu ülkelerdeki satıcıların ürünlerini de görebiliyorsunuz. Ancak birçok satıcı bu seçeneği seçmiyor bu nedenle daha çok ürüne ulaşmak için lokal ebay sitelerini ziyaret etmenizi öneririm. Bu sitelerdeki satıcılarla iletişime geçip uluslararası gönderiye ikna etmeniz ve posta için fiyat almanız mümkün.

1d

Perakendeciler

İngiltere ve Amerika’daki bazı büyük perakendeciler, internet siteleri üzerinden uluslararası satış yapıyorlar. Bu siteleri de alışveriş için kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey sitenin güvenilir olup olmadığı… Her siteden alışveriş yapmamanızı öneriyorum.

Ben alışveriş yapacağım siteleri seçerken bir kaç şeye dikkat ediyorum. Öncelikle siteden alışveriş yapmış başka bir arkadaşım varsa ona danışıyorum. Ardından sitenin tüm ödeme sistemlerine sahip olduğundan emin oluyorum. Örneğin sadece Paypal ile satış yapan bir siteye güvenmiyorum. Dünyada sanal pos almak için belli koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle tüm ödeme sistemlerini sunan bir site daha güvenilir olarak nitelendirilebilir. Sitenin genel tarzı, en son ne zaman güncellendiği gibi detaylar da sitenin güvenirliğine işaret ediyor. Bu kadarı bana yetiyor ama hala emin olamadıysanız internetten küçük bir araştırma da karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

1e

Çin

Bu dünyada üretilen bir şey varsa, ya Çin’de üretiliyordur ya da Çin’de de üretiliyordur… Bu anlamda Çin’den alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. Çin merkezli birçok firma model satışı gerçekleştiriyor. Ancak satışını gerçekleştirdikleri malların %90’ının taklit olduğu gerçeğini unutmayın. Taklit olsun bizim olsun diye düşünüyor olabilirsiniz ama hemen karar vermeyin derim. Zira taklit ürünlerin malzeme kalitesi çok kötü… Orijinal modellerin kanserojen olmama gibi bazı temel kriterlerini Çinliler çok da dikkate almıyorlar. Modeli birleştirirken plastiğin elinizde ufalanması gibi yan faydaları da cabası… Hepsi bu kadar da değil! Aynı zamanda baskı kaliteleri de yerde olabiliyor. Dev bir robot hayal ederken Meksikalı bir Superman ile karşılaşmanız da mümkün.

Yine de şansınızı denemek isteyebilirsiniz… Bu durumda size tavsiyem toplu sipariş vermekten kaçınmanız. Önce tek bir model ile başlayın. Gelen üründen memnun kalırsanız, daha sonra sipariş vermeye devam edebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar… Gelecek yazımda gümrük meselesini alacağım. O zamana kadar kendinize iyi bakın, esen kalın!

Bu yazı, "Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar