Star Wars – Işınkılıcı Dövüş Formları Bölüm #2

Son gaz Star Wars yazılarımıza devam ediyoruz. Sıra son üç Işınkılıcı formuna geldi. Geçen bölüm Shii-cho, Makashi, Soresu ve Ataru’yu incelemiştik. Öncelikle, dikkat çekici ufak bir detaydan bahsederek yazıya başlamak istiyorum. Barışçıl bir form, sonrasında agresif olan bir tane doğurmaktadır. Okuyacağınız üzere, Shien/Djem So ve Ataru haricinde, evrimleşme sürecinin sonunda formlar birbirleriyle zıtlaşır.

Form 5: Shien / Djem So “Krayt Ejderi Yolu”

Artık dört adet kapı gibi forma sahip Işınkılıcı dövüşü, durdu mu? Gelişmeye devam etti. (Yine) bazı Soresu ustaları, rakiplerinin hata yapmasını veya yorulmasını beklemenin, yeterli olmadığını düşünüp, “en iyi savunma, saldırıdır” sözünü benimseyip Form 5’i geliştirmeye başladı. Shien ve Djem So, 5. Form’un altında olan farklı iki tekniğin adı velakin bunlar birbirlerinden ayrı olmayıp, Shien tarafı blasterlara, Djem So ise Işınkılıçlarına odaklanmıştır. Form 5’in amacı rakibin saldırısını ona geri çevirip, karşı saldırı yapmaktır.

Işınkılıcı

Djem So, önceki formlara kıyasla rakiplerinin savunmasını kırmak için daha sarsıcı darbelere sahiptir. Djem So kullanan bir Jedi’ın duruşu sağlamdır ve savurduğu kılıcına, gerek fiziksel kabiliyetini kullanarak, gerek Force ile güç katar.

Shien’in ve Djem So’nun zayıf olduğu noktaysa hızdır. Makashi ve Ataru gibi formları kullanan kişiler Djem So darbelerinden kaçınmak için hızlarına güvenmek zorundaydı çünkü gelen güçlü savuruşları durdurabilecekleri, sağlam ayak basan hamleleri yoktu. Soresu ve Djem So dövüşlerinin nasıl olduğu görmek istiyorsanız, Star Wars filmlerinin en uzun düellosu olan Darth Vader vs. Obi-Wan’ı bir kez daha izleyebilirsiniz.

Padawanlık hayatının bir kısmında Soresu öğrenen Anakin, sonrasında Form 5’e geçmiştir ve bilinen en iyi Djem So ustasıdır. Jedi’ken mekanik koluyla, Mustafar düellosunun ardından da tüm mekanik vücuduyla fiziksel olarak kuvvetli olan Vader zaten bir nevi, bu Form’a mecbur kalmıştır. Darth Vader tüm formların tekniklerini bilmesiyle Galaksi’nin en azılı düellocularından biri olmuştur. Diğer ünlü Form 5 kullanıcıları arasında Luke Skywalker, Plo Koon ve Darth Bane vardır.

Form 6: Niman “Rancor Yolu”

Işınkılıcı ustaları dövüşlerinde farklı yöntemleri birleştirip, ölümcül karışımlar yaratırken Niman formunun ortaya çıkmasının iki nedeni vardır: 1. neden, herkesin tüm ışınkılıcı formlarında uzmanlaşacak vakti olmaması, 2. nedense tüm bu formların birleşip daha dengeli bir sanat haline getirilmesi isteği vardı.

Niman, diplomat formu olarak bilinir. Önceki Işınkılıcı formlarının hepsinin temellerine sahip fakat odak noktalarına sahip olmayan bir dövüş stilidir. Önceki formların her birinin yetersiz kaldığı alanlar olsa da; Niman’ın zayıf noktası yoktur.

En önemli zayıf noktaları hatırlayalım isterseniz:

  • Shii-Cho:  Işınkılıcı düellolarına uygun değildi.
  • Makashi: Blaster atışlarına karşı savunması yoktu.
  • Soresu: Saldırı fırsatı yaratacak hamleler yoktu.
  • Ataru: Güç ile kaçınıldığı için yorucuydu ve kendine ait savunma hamleleri yoktu.
  • Djem So: Durağan, hareketsiz bir form.

Niman kullanan kişinin başarısı reflekslerine ve hızlı düşünme yeteneğine bağlıydı. Çünkü; zayıf noktaları olmadığı gibi, rakiplerine karşı üstünlük sağlayacak güçlü, hızlı ve kontra atak hamleleri de yoktu. Bu yüzden Niman’da çift ışınkılıcı (gerek iki taraflı, gerek iki tane) kullanımı sağlayan Jar’kai adlı tekniği destekleyen hamleler bulunur.

Peki, Niman kullanan ustalar zayıf noktaları nasıl kapattılar? Niman, hamlelerinde doğrudan Force kullanan yegane formdur. Niman’ın çoğu hareketi Force Sensitive olmayan birisince kullanılamaz. General Grievious gibi bazı kişiler Makashi, Ataru gibi formların tekniklerini bilseler de Niman kullanamazlardı. Form 6 tarihsel örnekleri araştırıldığı zaman şaşırtıcıdır, çünkü Extended Universe Galaksisinin bilinen en iyi Işınkılıcı dövüşçüsü Exar Kun, Niman ile ölüm saçmışken, Geonosis Savaşına katılan tüm Niman savaşçıları hayatlarını kaybetmiştir.

Kırmızı ışınkılıcı kullanmayan sayılı Sith'lerden Exar Kun

Kırmızı ışınkılıcı kullanmayan sayılı Sith’lerden Exar Kun

Form 7: Juyo “Vornskr Yolu”

Jedi Düzeni, Aydınlık Tarafın savaşçılarından oluşuyordu fakat “savaş” doğrudan düzenin doğasına aykırı bir konseptti. Dolayısıyla “savaş sanatı” olan formlar mümkün olduğunca Karanlık Taraftan uzak tutulmaya çalışılmıştır. Dövüşen Jedi, ruhunu ve zihnini adrenalin, heyecan gibi duygulara açmamalıydı. Ta ki, Juyo formuna kadar…

Juyo kullanan bir Jedi’ın hareketleri vahşi bir avcınınkine dönüşür ve iç güdüleriyle dövüşür. Force kullanan kişinin kendini bu denli savaşa kaptırması da, Karanlık Tarafı doğurur. Jedi dövüşürken öfke, hiddet, nefret gibi duygularına izin vermemeliyken, Juyo aksine tüm duyguları kontrollü bir şekilde kullanmayı gerektiriyordu. Jedi Kodu’nun “Duygular yoktur, Huzur vardır.” kısmıyla ters düştüğünden ve zor olduğundan az tercih edilen bir form oldu. Juyo, genellikle karanlık tarafı kullanan kişilerce tercih edilmiştir.

Juyo, Djem So gibi güçlü hamlelere sahip olup, Ataru’nun zerafetine sahip olmayan, hareketli bir formdur. Juyo kullanımında amaç rakibinin fark etmediği, tahmin edemeyeceği şekilde savaşmaktır. Juyo kullanan Jedi’lar ilk hamleleri düşmanlarının yapmasına izin vermezler. Hız ve öfke, Form 7’nin özetidir.

Ünlü Juyo kullanıcıları arasında Darth Maul ve Darth Sidious vardır. Darth Vader’da ileri Juyo teknikleri öğrenmiştir fakat mekanik vücudu nedeniyle kendi tarzı olan Form 5’de kalmıştır. Juyo’nun Jedi olan ünlü kullanıcısıysa Mace Windu’dur. Windu, Form 7’nin Vaapad varyantını yaratmış, reform yapmıştır.

Vaapad, Klon Savaşları öncesinde oluşmuş form, Jedi’ın tutkularını ve duygularını kontrol etmesini değil daha da ortaya çıkarmasını ister. Formu hissettiği karanlık duyguları atmak için geliştirdiğini söyleyen Mace Windu, başarıyla Vaapad’ı kullanan bilinen tek Jedi’dır. Form, tercih edilmediği gibi, öğrenmek isteyen herkese izin verilmemesine yol açacak kadar tehlikelidir. Kont Dooku, Vaapad’ı “Karanlık tarafla flörtleşmek” olarak tanımlayacaktır.

"Ölümcül bir form yaratan mı daha büyük bir ustadır, yoksa klasik bir formun efendisi mi?"

“Ölümcül bir form yaratan mı daha büyük bir ustadır, yoksa klasik bir formun efendisi mi?”

Işınkılıcı formlarını öğrendiğim ilk günlerden beri üç tanesi kişisel favorim olmuştur ki bunlar Makashi, Soresu ve Niman’dır. Hem Işınkılıcının benliğini bulduğu form olarak, hem de zerafetinden dolayı Makashi’nin bende ayrı bir yeri vardır. Soresu ve Niman ise Jedi felsefesini sevdiğim için ve form olarak Jedi olmayı benimsediği için sevdiğim diğer iki türdür. Kahramangiller, sizin beğendikleriniz hangisi? Bir Jedi veya Sith olsaydınız hangisini öğrenirdiniz! Yorumlarınızı bekliyorum.

Güç sizinle olsun.

Bu yazı, "Işın Kılıcı Dövüş Formları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar