Star Wars – Işınkılıcı Dövüş Formları Bölüm #1

Efenim bir başladım ki Star Wars hakkında yazmaya, duramıyorum. Şimdi sırada Işınkılıcı Dövüş Formları var

Yoldan geçen amcayı tutun, sorun bu nedir diye? Işınkılıcı nedir? Size anlatsın. Öyle efsanevi bir meret oldu Işınkılıcı, her yer oyuncakları, replikalarıyla dolu. Bir FX kısmet olmadıysa da henüz, 3 adet yanarlı dönerli, ışıklı mı cafcaflı Işınkılıcı bende de var. Hele de şu aralar oyuncakları çok moda zaten. Işınkılıcı adlı silahın, Star Wars ile bağdaştırıldığı da bir gerçek. Obi-Wan Kenobi’nin medeni zamanlara ait olarak nitelendirdiği bu silah, sadece sopa gibi mi sallanıyor filmlerde? Biraz abarttım tabii, lakin normal kılıçlar gibi olmadığı için Işınkılıcı kendine has dövüş tarzlarına sahip. Prequel üçlemeyi takdir ettiğim yönlerden bir tanesi, Işınkılıcı dövüşleridir. Çok ilginçtir ki; filmlerde bahsedilmese de, kareografiler Star Wars evreni dahilinde olan Dövüş Sanatlarının mı diyelim, formlarının mı diyelim, bire bir yansıması. Filmlerde gösterilen dövüş tarzlarıyla, Extended Universe’de anlatılan Işınkılıcı dövüş sanatları, örnek gösterilebilecek kadar özdeştir. Bu yüzden Işınkılıcı dövüş formlarını bilmek, saymak, sevmek gerekir diye düşünüyorum.

Toplam 7 ana form ve bir adet Mace Windu tarafından reform edilmiş tarzımız var. Işınkılıcının ve kullananların tarihiyle gelişmiş ve evrimleşmişlerdir. Her form, onu kullanan Jedi veya Sith hakkında bize önemli kişilik ipuçları verir. Lafı sözü daha uzatmadan şu Formlara bi giriş yapalım:

"Pergel gibi alacaksın açıyı..."

“Pergel gibi alacaksın açıyı…”

Form 1: Shii-Cho “Sarlacc Yolu”

Işınkılıcının icadına dönersek, en başta sırtlarda, bellerde büyük akülerle kullanıyorlarmış. Dövüşte kullanmak akıl karı değil. Teknoloji ilerleyip bu aparatlar atılınca bildiğimiz, sevdiğimiz halini almış Işınkılıcı. O zamanlar Dark Jedi, Sith falan yok. Jedi ustaları bu form’u Işınkılıcı kullanmayan kimselere karşı geliştirmiş.

Shii-cho kullanırken Işınkılıcı, normal bir kılıç gibi kullanılır. Kabza iki elle kavranır, biri kıçında diğeri aralarında boşluk olacak şekilde üstte. Darbeleri, normal bir kılıç gibi savrulduğundan güçlüdür. Jedi öğretilerine ters bir çok hareket barındıran antik kılıç dövüş metotları, daha az ölümcül hale getirilip kullanıldığından, Form 1 kullanan biri kendini kaptırıp, düşmanın açıklığından faydalanıp rakibini öldürebilir, bu yüzden sakin kafa gerektirir.

Elimize bir Işınkılıcı alındı mı, Jedi ustaları öncelikle bu Form’u öğretir. Kendisinden sonra gelecek tüm Form’lar Shii-Cho’dan temeli alınmıştır. Sonradan yıllar içerisinde diğer formlardan geri kalmayıp diğer alanlarda da kendini geliştirse de Shii-Cho her zaman Işınkılıcı olmayan rakiplere karşı etkili bir form olarak kalır.

Bu Form’u kullanan ünlü Jedi’lar Kit Fisto ve Shaak Ti’dir. Kendilerinin sonları da aşikar.

Gül sen gül...

Gül sen gül…

Form 2: Makashi “Ysalamiri Yolu”

Bir zaman geliyor tabii, Gücün Karanlık Tarafı kendisini gösteriyor. Jedi’ların bir kısmı karanlığa düşüyor. Galaksinin dört bir yanı Işınkılıcı düello alanına dönüyor (Jedi Academy Multiplayer’ı gibi düşünün). Böyle bir zamanda Işınkılıcı dövüşü, sonunda benliğini kazanıyor.

Makashi, hareket ekonomisi ve diğer ışınkılıcı kullanan rakipler üzerine kurulu bir form. Makashi’nin amacı çevik ve isabetli saldırılarla düşmana hasar verip teslim olmasına neden olmak. Işınkılıcının yalnız bir tarafı değil, değdiği her nokta “keskin” olduğundan dolayı, Makashi kullanan kişinin en temel hedefi, Işınkılıcının herhangi bir yerini, düşmanın herhangi bir yerine değdirmektir. O yüzden normal kılıçla yaptığınızda çizik bile atmayacak saldırı şekilleri geliştirilmiştir.

Kulağa çok güzel geliyor, iyi geliyor, hoş geliyor fakat Makashi’nin büyük bir sıkıntısı vardı. Koskoca Galakside sadece Işınkılıcı yok. Üzerine ateş açıldı mı, Makashi kullanan birisine Force yardım etsin çünkü formun kendisi menzilli saldırılara karşı korunma üzerine yoğunlaşmamış. Evet, Işınkılıcı ile lazerleri geri yansıtabiliyorlardı, farkındalardı ama düello kafasında olduklarından form bu konuda  zayıf kalmıştır.

Ventress, Dooku'dan sonra zamanın en bilinen Makashi kullanıcısıdır.

Ventress, Dooku’dan sonra zamanın en bilinen Makashi kullanıcısıdır.

Bu formu kullanan en ünlü kişiler Kont Dooku ve Asajj Ventress’dir. Kendilerinin ışınkılıcı kabzalarının kıvrımlı olmasının nedeni de bilek hareketlerinde avantaj sağlamaktır. Baktınız birisi kıvrımlı Işınkılıcı kullanıyor, bilin ki Makashi kullanıyordur.

Bu yazı, "Işın Kılıcı Dövüş Formları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar