Hanabi – Kutu Oyunu Görünümlü Takım Oyunu

Oyunda hafıza tahmin edebileceğiniz gibi oldukça önemli. Verilen ipuçlarını hatırlayıp hatırlamadığınız oyunun kaderini belirliyor. Bazıları oyunu oynarken kağıt kalem, oyun pulu, hatta bezik tahtasına benzer araçlar kullanıyor. Bunu oyunun ruhuna aykırı buluyorum biraz. Yani bilgisayar oyununu Cheat Mode’da yenmek gibi. Bu nedenle ben tercih etmiyorum, ama isterseniz böyle bir kullanım mümkün. Oyunun tasarımcısı destelerle ilgili hafızanın farklı yönlerine dokunabilecek bir tasarım geliştirmiş. Her destenin 1 rengi, 1 geometrik şekli ve 1 havai fişek deseni var. Aklınızda tutmayı hangisi kolaylaştırıyorsa onu kullanabilirsiniz.

Kurulumu da, oynaması da gerçekten çok hızlı bir oyun. Her bir oyun, oynayan kadroya bağlı olarak 30-45 dakika arası sürüyor. Oyun dar bir çerçeveye sahip olsa da olasılıklar oldukça değişken. Bu nedenle oyun kesinlikle sıkıcı bir oyun olmuyor. Her oyunu farklı kılan bir diğer özellik de değişen takım arkadaşlarınız olacaktır. Zira birbiriyle uyum içinde anlaşan bir masa kurmak oldukça zor bir durum.

Hanabi'den, (gökkuşağı destesi dahil) toplam 60 adet oyun kartı ve ilgili oyun pulları çıkıyor.

Hanabi’den, (gökkuşağı destesi dahil) toplam 60 adet oyun kartı ve ilgili oyun pulları çıkıyor.

Yine de tekrara girdiğini düşünürseniz ya da sürekli oyunu yenmeye başladığınız için sıkıldıysanız (ki sürekli oyunu yeniyorsanız gerçekten tebrik ediyorum) oyunu daha da zorlaştırmanıza imkan veren bir çözüm var: Gökkuşağı destesi. Bu deste sayesinde oyunun zorluk seviyesi oldukça hızla yükseliyor.

Son Söz

Oyunun hem bu kadar basit hem de bu kadar zor olması beni çok etkiledi açıkçası. Oynamaktan sıkılmayacağım, çevremdeki nerd olmayan insanlara öğretmekte zorlanmayacağım bir oyun olması bence çok iyi… Benim gibi düşünen çok insan olmalı ki, oyun çıktığı seneden bugüne birçok ödül kazanmış. BoardGameGeek puanı 7.35 ve genel sıralamada 150, aile oyunları sıralamasında ise 17. sırada yer alıyor.

Kısacası oyun oldukça başarılı. Ben çok keyif aldım. Herkese de şiddetle tavsiye ediyorum. Deneyiniz, denettiriniz…

Hanabi için tasarlanmış birçok aksesuar bulunuyor. Örneğin bu oyun matına Antoine Bauza'nın resmi sitesinden ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Hanabi için tasarlanmış birçok aksesuar bulunuyor. Örneğin bu oyun matına Antoine Bauza’nın resmi sitesinden ücretsiz ulaşabilirsiniz.

İlgilenenlere Notlar

  1. Kartları elinizde tutmak çok yorucu gelebilir. Orijinal oyunda kart tutucular mevcut ancak seyahat boyunda yok ne yazık ki… Bu noktada kartları küçük bir karton kutunun kenarlarına iliştirmek kolaylık sağlıyor.
  2. Hanabi çok yaygın bir oyun. Birçok dile uyarlanmış, aynı zamanda özel sürümleri de üretilmiş. Örneğin kart yerine taşlardan yapılan Deluxe seti oldukça çekici görünüyor.
  3. Yine oyunun çok tutulması nedeniyle birçok yan sanayi destek aracı geliştirilmiş. Hafıza gereçleri, oyun matları, vb. aksesuarları internetten bulmanız mümkün…
  4. Oyun 2-5 kişilik olsa da en iyi randımanı 4 kişi oynarken veriyor.

Yorumlar