A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – İmparator

Biraz daha ilerleyelim, İmparator şu anda ölüyor. Yani kabul son 10000 yıldan beri ölüyor da bu sefer hakikaten gidici gibi duruyor arkadaş. Zira son versiyon ile beraber Altın Taht’ın Adeptus Mechanicus tarafından tamir edilemeyecek derecede yıprandığını/bozulduğunu okuyorsunuz.

Bu noktada üç tane ihtimal var;

Birincisi imparator öldüğü anda Terra ve dolaylarında yeni bir eye of terror açılacak ve yani oyun bitecek orada imparatorluk için. Çünkü imparator’un iradesiyle ancak sızıyor duran Terra’daki chaos gate, tamamen açılacak ve kaos içeriden sızarken astonomican olmadığı için warpta seyahat mümkün olmayacak ve parçalanarak yok olacak.

emprah1

“Ne?” Dediğinizi duyar gibiyim. Dünyadaki hangi chaos gate? Hatırlarsanız eğer Magnus, İmparator’a kardeşinin hıyanetini anlatmak için İmparator’un warp shield’ını parçalayarak geliyordu. Hah işte o parçalama var ya, kapanmadı hiç. Daha detaylı olarak “The Sigillite” adlı audiobook’a bakabilirsiniz. O yüzden imparator Horus’a haddini bildirmek için saraydan ayrılırken yerine Malcador’u bıraktı. Ve tam da yine o yüzden Space Marinelerin de bir üstü olan Adeptus Custodes’in hiç saraydan ayrılmadığını görürsünüz. Dünyanın tam merkezinde aslında her gün onlarca veya yüzlerce (tam bilemiyoruz bunu) Adeptus Custodes bu sızan demonları öldürmek için can veriyor. O yüzden zaten sarayı terk etmiyorlar.

İkincisi imparatorun fiziksel bedeni öldüğü anda yeni bir kaos tanrısı (düzen tanrısı – paradokssal ama düşününce değil) olarak tekrardan dönecek.

Üçüncüsü de imparator bir perpetual olduğu için bir süre insanlığın canına okunsa da, adam tekrardan bedenlendiği anda kaos, uzaylı, şu, bu demeden herkesi bir paspas olarak kullanacak. Yani 10000 sene iskelet olacak kadar oturtulsam, üstüne “Yapmayın böyle” dediğim şeylerin hepsi sistematik olarak yapılsa, dahası benim öyle güzel bıraktığım her şeyin içine edilmiş olarak bulsam biraz kızarım. “Biraz”.

emprah2

Hangisi olursa olsun imparator’un ölümü çok kritik bir dönüm noktası olacak. Bu noktada ise Gray Knightların ana üssü Titan’da Chamber of Purity’de bulunan Terminus Decree açılacak ve okunacak. Yani sanırım. Çünkü denilen şey şu: “İnsanlığın en karanlık saatinde, hiç bir umut kalmamışken” açılmalı.  Supreme Grand Master tarafından okunacak bu yazı; ya imparatorluğu ve insanlığı kurtaracak ya da tüm insanlığa son noktayı koyacak. Ben bu scroll’da imparator’un gerçek adının yer aldığını ve bir summoning scroll olduğunu düşünüyorum. Ama tamamen spekülasyon tabii ki bu ve GW figür sattıkça Warhammer zamanını ilerletmeyeceği için sanırım hiçbirimiz de göremeyeceğiz orada ne yazdığını…

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar