Bir Prenses Leia Macerası – Star Wars: Moving Target

Konuya geçersek Bothan Casusları’nın getirdiği istihbaratlarla İkinci Ölüm Yıldızı’ndan haberdar olan Leia ve Mon Mothma ellerindeki tüm filoların bu istasyonu yok etmeye yeterli olmayacağını görüp daha fazla filo toparlayabilmek ve öyle saldırmaya karar veriyorlar. Fakat bu zaman alacağı ve toplanan filoların Ölüm Yıldızı’nın İsyancı İttifakı’nın ana karargahını tespit edip vurması ile sonuçlanacağından zaman kazanma amaçlı bir oyalama taktiği arayışına giriyorlar. Çevresindeki insanların kendisinin peşine düşen İmparatorluk yüzünden çektiği acıları ve trajedileri görmezden gelemeyen Leia kendini yem olarak kullanmaya karar verip uzun bir hiper uzay koridoru üzerinden kırılmış ve İmparatorluk birliklerince dinlenen kodlar üzerinden sahte bir filo toplama sinyali yayınlamaya karar verir.

Endor ve Sullust arasındaki bu koridordaki Basteel, Sesid ve Jaresh’ten kırılmış sinyalleri yayınlayacaklar, İmparatorluk alarma geçip o sektöre girdikleri an sonraki gezegene doğru yola çıkıp bunu tekrarlayarak Galaan’daki sahte randevu noktasına dek bunu tekrarlayacaklardır. Leia’ya bu görevinde bir özel eğitimli asker, bir bilgisayar uzmanı, bir patlayıcı uzmanı ve bir pilottan kurulu bir takım eşlik edecektir. Leia her ne kadar bu göreve kendi gönüllü olmuşsa da uğradığı gezegenlerin İmparatorluk çizmesi altında kaybolup gitmemesi için saniyelerle yarışmak zorundadır.

leia3

Kitabın Junior Grade standardında hazırlanması daha önce Star Wars kitabı okumuş arkadaşlarda ters etki yaratabilir. Şöyle ki, (ben de daha önce Junior Grade bir Star Wars romanı okumamış olmama karşın) ilk göze çarpan şey, gerek font büyüterek, gerek bölüm aralarına çift boş sayfa koyarak, gerekse gerçekten gereksiz bazı sahne ve diyaloglar üzerinden sayfa sayısının çok tutulmaya gayret edilmiş olması. Kitap 277 sayfa ama işten yorgun argın gelmediyseniz yada hasta filan değilseniz 1, bilemedin 2 saatte bitirmeniz olası. Diyaloglar son derece yüzeysel ve kelime oyunlarından uzak. Arada göndermeler varsa bile bunlar son derece vur beline kazmayı konseptinde yeralıyor.

Filmleri yada aradaki olayları unutup gitmediyseniz herhangi bir şekilde yeni bir şey söylenmiyor size. İllüstrasyonlar sayıca az ama fena değil.  Öte yandan yazarların aksiyon sahneleri yaratmak ve tasvir etmekteki başarısızlıkları bilhassa gezegenlerden çıkış fasıllarının transit geçilmesi ile göze çarpıyor.  Zaten tüm kitapta topu topu birkaç hareketli sahne var ve kitabı hareketli hale getirebilecek çok bariz birkaç metot bile kullanılmamış. Gruptan biri Leia’ya ihanet etse de İmparatorluğun eline düşseler de kaçsalar dedim mesela, Leia gerçekten yakalanıyor mu yakalanmıyor mu onu kitapta görün ama o kısmın başlangıcı da bildik bitişi de. Bunlar da yetmezmiş gibi, kitabın arka kapağında yazanın aksine  Yeni Üçleme ile ilgili kitapta herhangi bir ipucu verildiği filan yok, kitabın sadece Prologue ve Epilogue kısmındaki birkaç sayfa Klasik Üçleme’den sonra geçiyor, ve Yeni Üçleme ile bağı 1-2 cümle anca ediyor.

leia4

Sonuca geçersek kitap bu haliyle sadece Leia’nın ciddi bir hayranıysanız size hitap edecektir. Ama okurken zihninizi yoklayacak komplolar, esaslı kelime oyunları, heyecanlı aksiyon segmentleri, Star Wars evreni ile ilgili ciddi bir bilgi birkimine hitap eden göndermeler aradıysanız, üzgünüm, aradığınızı bu kitapta bulamayacaksınız. Zira internette yüzlerce benzerine rastlanabilecek ve ortalama bir Star Wars hayranının Star Wars wikipedia’sı yardımıyla birkaç saat içerisinde yazabileceği sıradan bir fanfiction’dan çok da ötede değil. Kısacası, Yeni Üçleme kitapları üzerinden de olsa cepten yemeyi sürdürüyor denebilir.

Yorumlar