David Eddings ve Belgariad Serileri – Bölüm 1: Tanrılar ve Halklar

Nedra

Tolnedra’lıların, aslan totemli tanrısıdır. Halkına maddiyata önem veren, kendince soylu bir bakış açısı aşılamıştır. Hikayelerde en az rolü oynayan tanrıdır.

Torak

Belgariad evreninin kötü tanrısıdır. Hayvanları beğenmediği için totemi ejderhadır. Aldur Taşı’nı kendisi için istemiş ancak Taş tarafından kalıcı bir şekilde yaralanmış, bunun sonucunda da gittikçe delirmiştir. Halkına ve diğer halklara karşı acımasız, kardeşlerine karşı ön yargılı ya da küçümseyici bir tavrı vardır. Angarak halklarının tanrısıdır. İlk beşlemenin ise esas düşmanıdır.

Ul

Pek az bilinen ve sadece tek bir dağın içinde yaşayan, Ulgo halkının tanrısıdır. Ancak yedi kardeşten biri değil, sonradan öğrenileceği üzere babaları, dolayısıyla o evrenin en kudretli tanrısıdır. Başta herhangi bir halkı istememiş ancak çok uzak bir geçmişte, yeterince istekli ve bilge biri olan Gorim tarafından o halkın tanrısı olmak için ikna edilmiştir. Çok bilgedir ve niyeti genellikle iyidir.

belgariadMap

Dünya haritası

Ülkeler ve Halklar

Alorn Halkı

Belar’a tapan, hikayede baş rol oynayan ve tabiri caizse Avrupa’ya benzetebileceğimiz halktır. Genellikle iyi savaşçı, sıklıkla pervasız, alaycı ve özellikle Belgarath gibi kadim büyücüleri muğlak amaçlarla izleyebilen, kıtanın kuzeyine yayılmış olan halktır. Eski ülkelerinin adı Alorya olsa da, zamanında Taş’ı korumak için dört farklı krallığa bölünmüşlerdir.

Riva

İngiltere’ye benzetebileceğimiz, gri ve puslu havası olan ada krallığıdır. Diğerlerine göre daha küçük olsa da, teoride Riva Kralı Taş’a dokunabilen (bir noktada kutsal addedilen) karakter olduğu için, diğer Alorn Ülkelerinin ve anlaşmalarla tüm Kuzey’in efendisi olarak görülür. Dışa kapalı ve somurtkan bir halk olarak görülseler de, aslında sempatik ve iyi niyetlidirler.

Çerek

Kıtanın en kuzeyindeki Alorn krallığıdır. Tarihsel olarak Alorn’ların reisi Çerekler olması gerekse de, Riva’nın hükümranlığını kabul etmişlerdir. Vikingleri andıran, iri yapılı, sert kışlara dayanabilen, içkiyi ve avı çok seven, denizcilikte çok gelişmiş vahşi savaşçılardır.

polgara

Polgara

Drasniya

Alorn krallıklarının doğu sınırındadır. Bataklık ve bolca nehirden oluşan ülkelerinde, özellikle casusluk ve karşı casusluk çok gelişmiştir. Ülkenin en yetkin kişilerinin tamamı sıkı casusluk eğitimi almış olup, kendi alanlarında bilgi toplama ya da bilgiyi işleme alanında en iyilerdir. Drasniya Gizli Servisi, o kıtadaki en işlevsel organizasyonların başında gelir. Zekayı, gücün önünde tutsalar da, özlerinde Alorn oldukları gerçeği değişmez.

Algarya

Alorn halklarının güney sınırındaki krallıktır. Bu yüzden özellikle düşman Murgolara çok yakındadırlar. Yüzüklerin Efendisi’nin Rohanlıları gibi, atlar üstünde yaşarlar ve genellikle göçebedirler. Murgolara karşı çok acımasız olup, daha hafif zırhlı ve hareketli, atlı savaşçılara sahiptirler.

Sendarlar

Sendarya

Alorn meclisinin parçası olsa da, tamamen Alorn değildir. Birden çok ülkenin ortasında bulunan, çoğu tanrıya aynı anda saygı gösteren, köy yaşamı ağırlıklı bir tarım ülkesidir. Sendar halkı hem çok pratik, hem de çok çalışkandır. Irk olarak Sendarlar birden çok ırkın karışımıdır ve Orta Avrupa’yı (en çok da Almanya) andırırlar.

belgariad4

Metis Yayınlarının yayınlandığı ilk Belgariad kitabı

Angarak Halkı

Karanlık Tanrı Torak’ın halkıdır. Ancak onlar da, Alornlar gibi birden çok krallığa bölünmüşlerdir.

Cthol Murgos

Batı’nın en güneyindeki Angarak halkının yaşadığı ülkedir. Burada Angarakların en iyi savaşçıları olan Murgolar bulunur. Sıklıkla kıtanın kuzeyindeki halklarla (özellikle de Algarlar) savaşırlar.

Yorumlar