Efsanenin Başlangıcı – Güz Alacakaranlığı Ejderhaları

Site içerisindeki ilgili başlık altında bir dünya fantastik kitap hakkında konuştuk, ettik. Yeni kurgulardan eski dostlara kadar birbirinden güzide yapımları ağırladık. Ancak şimdiye kadar ki tüm kitaplar arasında sanıyorum hiçbirisi bu gün ki konuğumuz kadar dikkat çekici ya da dikkate şayan değil. Bilinen en iyi role play sistemlerinden biri olan Dungeons and Dragons evreninde geçen Ejderha Mızrağı serisinin ilk kitabı Güz Alacakaranlığı Ejderhaları ile ilgili yazıp çizeceğim. Şimdiden söyleyeyim kitabı daha önce okuma şansı bulamadım. Uzun zamandır baskısı olmadığı için kitaplara ancak İthaki Yayınları el attığı şu dönemde ulaşabildim, süper oldu. Dilimin döndüğünce bir şeyler anlatacağım.

Margaret Weis ve Tracy Hickman. Dungeons and Dragons evrenini çok seven ikili bir gün “Bunların kitapları da ne güzel olur ama” diye düşünerek yazmaya karar verirler. Hikaye tam olarak böyle olmasa bile ikili Güz Alacakaranlığı Ejderhaları ile seriyi başlatıyor ve ucu bucağı olmayan bir evrene ilk adımı atıyorlar.

krynn1

Yol Arkadaşları

Krynn adlı dünyadayız. Her türlü fantastik olayın mekanı olabilecek bir dünya burası. Farklı güç odaklarının var olduğu bu dünyada gözlerini kırpmadan birbirleri için canlarını feda edebilecek hem yol hemde kader arkadaşları Tanis Yarı-elf, cüce Flint, şövalye Sturm Brightblade, macerayı seven kender Tasslehoff Burrfoot ve ikiz kardeşler Caramon-Raistlin Majere bir arada geçirdikleri uzun yılların ardından bir çeşit huzur bulma, ruhani arayış için birbirlerinden ayrılır ve beş yıl sonra buluşmak üzere Ansalon kıtasındaki Solace şehrinde yollarını ayırırlar. Kitap bu beş yıllık ayrılığın sona erdiği buluşma anından başlıyor. Yeniden bir araya gelen grup için yolculuğun bitmediğini çok geçmeden anlıyoruz.

Buluşma yerleri olarak seçtikleri Solace’daki handa elinde, tepesinde mavi bir kristal olan asa taşıyan genç bir kadın ile eşlikçisi olan genç bir barbar savaşçısının hana adım atması ile işler karışır. Yol arkadaşlarının yokluğu süresince Solace’da işlerin pek de iyi gitmediği çok geçmeden anlaşılır. Gerçek tanrıları arayan -aradıklarını söyleyen-, kendilerine Arayanlar olarak adlandırılan bir grubun uzun zamandır peşinde olduğu asa handaki askerler tarafından tanınınca bizimkiler, ne olup bittiğini anlamadan kendilerini bir kovalamacanın ortasında bulurlar. Tabi ki kovalanan taraf olarak. Durup dinlenmeye ilk fırsat buldukları anda bu esrarengiz ikilinin hikayesini kulak verince tüm Ansalon kıtası hatta Krynn için karanlık günlerin pek de uzakta olmadığını anlarlar.

draconians

Kuzeyde, Solomniya toprakları ve civarında her şeyi ve herkesi etkileyecek bir savaş başlamıştır ve tüm kıtaya hızla yayılmaktadır. Üç yüzyıl önce meydana gelen Afet’ten bu yana insanların başına gelebilecek en kötü senaryo hayata geçer. Ejderhalar, efendileri -Ejderha Yüceefendileri- ile ölüm yağdırmaya gelirler. Tanis Yarı-Elf ve beraberindeki yedi kişilik grubu ellerinden geleni ve daha fazlasını yapmak zorundadır, bu ölüm ordusunu durdurabilmek için.

Tüm diyar tehlikedeyken ne yapabilirsiniz. Savaşırsınız, yapabildiğiniz yere kadar…

Bu yazı, "İthaki Kütüphanesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar