Masalsı Bir Kurgu – Serafina ve Siyah Pelerin

Gerçekle kurgunun güzel bir şekilde harmanlandığı hem büyüklere hem de çocuklara (daha çok çocuklara) hitap edebilecek olan hoş bir kitaptan bahsedeceğim: Serafina ve Siyah Pelerin. Kitap hem gizemli kurgusu hem de akıcı üslubuyla güzel bir alternatif olarak ön plana çıkıyor. Sert kapakla ve oldukça hoş bir ayraçla okurlara Yabancı Yayınevi tarafından sunulan Serafina ve Siyah Pelerin yaz günlerinde akıcı bir kurgu örneği olarak okurlarla buluşuyor.

Biltmore Malikanesi’nin Gizemli Kızı

Biltmore Malikanesi ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki Asheville bölgesinde yer alan, bakanları kendine hayran bırakan bir malikanedir. George Vanderbilt tarafından inşa ettirilen malikane, Amerika’nın tüm önde gelen isimlerini kendisine hayran bırakmaktadır. Birbirine gizli yollarla bağlanan 250’den fazla odasında pek çok güzellikle birlikte sır da barındıran Biltmore Malikanesi’nin bodrumunda gözlerden uzak bir küçük kız yaşamaktadır. Makine dairesinde babasıyla birlikte günlerini geçiren Serafina için hayat kurallarla sınırlandırılmış durumdadır.

Malikanenin sınırları dışında başlayan ormana girmesi, diğer insanlarla iletişim kurması ve onlara görünmesi kesinlikle yasaktır. Neden olduğunu bilmese de babasının sözünden çıkmayan Serafina, gündüzlerini sessizlik gecelerini ise keşifle geçirmektedir. Malikanenin tüm odalarını, gizli geçitlerini ve saklanılacak en iyi noktaları bilen Serafina, evin kimsenin bilmediği bir parçasıdır aslında. Serafina erişemediği dış dünyaya dair her türlü ayrıntıyı gözlemleyerek edinirken bir yandan da gizliliğinin nedenini merak etmektedir.

Çocukların Peşindeki Siyah Pelerin

Serafina’nın kendine göre olağan ancak sırlarla dolu yaşamı, bir gece siyah pelerinli bir kişinin koridorlarda gezinen küçük bir kıza saldırmasıyla alt üst olur. Kızı kurtarmak için elinden geleni yapan Serafina, kahraman olamadığı gibi kurban olmanın sınırından dönmüştür. Eve dair yaşayan ve yaşamayan her türlü detayı bilen Serafina, ilk kez karşılaştığı ve normal olmadığına emin olduğu bu kişinin sırrını çözmek için gerekli adımları atmaya başlar.

Yazar Robert Beatty

Serafina her ne kadar gözden uzak durmaya çalışsa da yolu bir şekilde Biltmore Malikanesi’nin sahibi George Vanderbilt’in yeğeni Braeden ile kesişir. Beklentilerinin aksine bir tepkiyle karşılaşan Serafina, Braeden ile arkadaş olur ve takip serüvenindeki yalnızlığı böylece aşar. Serafina Siyah Pelerinlinin ardında saklandığı sır perdesini aralarken, bir yandan da kendi hayatının sırlarını keşfetmektedir.

Naif Bir Kurgu

Kitap hızlı bir şekilde okunabilecek akıcılığa sahip; yazarın dili oldukça sade ve anlaşılır. Kitap yetişkinlerden ziyade çocuklara yönelik bir kurguya sahip diyebilirim. Olay örgüsü oluşmaya başladığında neyin ne amaçla yapıldığını tahmin etmek oldukça kolay oldu. Sonuç kısmında geldiğimde ise belli kısımlarda mantığıma çok da yatmayan açıklamalarla karşılaştım. Dolayısıyla çözüm kısmına kadar oluşan soru işaretlerime aldığım cevaplarda tatmin olmadım.

Kitaptaki karakterler dikkat çekici olmakla birlikte, iyilerin aşırı iyi kötülerin ise aşırı kötü olması sorunuyla karşı karşıyaydılar. Bu nedenle kitabın başında bir karakterle ilgili ne düşünüyorsanız sonunda da harfi harfine aynısını düşünüyorsunuz. Ben biraz daha gizeme eşlik eden şaşırtmacalar olsun isterdim açıkçası. Yine de bu kadar naif kurgulanmış bir kitap için yeterli dozda heyecan vardı diyebilirim.

Merak duygusunu gerekli noktalarda uyararak ilerleyen Serafina ve Siyah Pelerin, gerçekle kurgunun iç içe geçtiği güzel bir roman. Bu arada olayların geçtiği Biltmore Malikanesi gerçekten de bahsedilen yerde ve bahsedilen kişi tarafından yaptırılmış olan bir malikane. Hatta bu malikane pek çok filmde de kullanılmış, aslında ünlü bir yapı. 250’den fazla odası olduğu söylenen malikanenin farklı bölümlerinde konaklama yapmanız da mümkün. Yani kitaptaki ihtişamından etkilenirseniz; kendisini gidip görebilirsiniz. Serafina’nın malikane içindeki gizemleri çözüşünü görmek isterseniz, kitabın ayrıca bir filmi de mevcut. Ancak ben yine de kitabının çok daha etkileyici olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Yorumlar