Rus İşi Fantastik Kurgu – Night Watch

Bu yazıda size benim en beğendiğim fantastik kurgu serilerinden birisi olan Night Watch’tan bahsedeceğim. Kendisi Sergei Lukyanenko tarafından yazılmış olan bir üçleme. Daha sonra dört ve beşinci kitaplar da çıktı ancak asıl kitaplar ilk üçü. İlk kitap, Night Watch, 1998 yılında yayınlandı ve anladığım kadarıyla Rusya’da en çok satan kitaplardan birisi oldu.

Roman modern zaman Rusya’sında geçiyor. Ana karakterimiz Anton Gorodetsky adında bir yazılımcı ve düşük seviye büyücü. Night Watch Moskova ofisinin IT müdürü olarak çalışıyor. Karakterimiz beş sene analitik departmanda görev yaptığından Night Watch’ın amiri Boris Ignatievich “Biraz da sahada çalış Antoncuğum” diyerek kendisine bir görev veriyor. Görev Moskova’da izinsiz avlanan bir vampirin izini sürmek. Adamcağız ne yapsın, ’emir demiri keser’ diyerek kabul ediyor.

watch1

Bu dünyada paranormal varlıklar, ki kendilerine diğerleri (the Others) diyorlar, bir ateşkes halindeler. Dünyada katmanlar halinde. Diğerleri biz normal insanların yaşadığı katmanlardan diğerlerine geçebiliyor, her katmanda zaman biraz daha ağır akıyor o yüzden vampirler, mesela, insanüstü hızlı hareket ediyor gibi görünüyorlar. Ve hangi katmanlara erişebildiğinize göre gücünüz belli oluyor. Anton mesela sadece ikinci katmana girebiliyor, bu yüzden düşük seviye bir büyücü. Bu katmanların hepsine birden alacakaranlık (the Twilight) deniyor ve bu anlaşma alacakaranlığa geçen herkes tarafından okunabiliyor:

“Bizler diğerleriyiz
Farklı güçlere hizmet ediyoruz
Ama alacakaranlık içinde Karanlığın yokluğu
Ve ışığın eksikliği arasında fark olmaz.
Mücadelemiz tüm dünyayı yokedebilir kudrette
Dolayısıyla büyük bir anlaşma imzaladık, bir ateşkes.
Her taraf kendi kurallarına uygun yaşayacak
Her tarafın kendi hakları olacak
Bizler diğerleriyiz
Night Watch’ı kuruyoruz
Ki ışığın güçleri kötü güçleri izleyebilsin
Bizler diğerleriyiz
Day Watch’ı kuruyoruz
Ki karanlığın güçleri ışığın güçlerini izleyebilsin
Zaman bize kararımızın sonuçlarını gösterecek”

anton

Yani basitçe şöyle, mesela Anton bu vampiri insan avladığı için değil, izinsiz avlandığı için bulmaya çalışıyor. Normal şartlar altında kan bankalarından beslenseler de avlanma izinleri de var. Aynı şekilde bir büyücünün sağa sola healing basması da istenmiyor. Vampire the Masquerade gibi bir gizlenme söz konusu burada, insanlığın diğerlerinden haberi olmasını istemiyorlar adamlar.

Yorumlar