Rus İşi Fantastik Kurgu – Night Watch

Durumu çözmek için acil durum masası kuruluyor, bu türden durumlarda Night Watch ofisinin aktivitelerini gözlemek için Day Watch’tan bir temsilci de bulunuyor bu masada. En başta grubun Don Juan’ı Ignat’ı yolluyorlar. Ancak adam çözemiyor, hatta vorteks daha da büyüyor. Boris Ignatievich kendisini çağırma sebebinin kader izlerine baktığında kendisinin bu vorteksin anahtarı olduğunu ifade ediyor. Yani ya Anton çözecek, ya da kızı öldürüp vorteksi dağıtacaklar. Ve birkaç biyolojik silah fabrikasında olan olayları ancak bastırdıklarını ifade ediyor. Kızın adı Svetlana ve bir doktor.

Analitik departmanı kızın tanıdık ve hastalarından ona bu şekilde lanet okuyacak bir diğer var mı araştırıyorlar. Anton gidiyor, kızla tanışıyor. Midesi hastaymış gibi gidiyor ve vorteks küçülmeye başlıyor. “Anton, doğru yoldasın aferin. Devam et.” diye psişik mesaj alıyor patronundan. Anton şaşırıyor, yahu halini hatırını sordum mideme baktırdım, neyi doğru yaptım ki yahu? Diye hayıflanıyor adam. Kız annesinin böbrek hastası olduğunu, ameliyata gireceğini öğreniyor. Annesi kızından böbreğini istemiş, kız da vermemiş. “Tamam” diye yanıt geliyor patronundan “Hemen annesini araştırmaya başlıyoruz.” Ancak Olga burada soru işaretli, “Bu bir anne lanetine benzemiyor. Annelerin laneti kudretlidir ama çabucak dağılır. Başka bir şey var bu olayda” diyor. Tam o sırada da dişi vampirin metroda takip ettiği çocuğu yakaladığı ve onu rehin aldığını öğreniyorlar. Kız Anton’u istiyor, o olmadan anlaşma yok diyor ve Anton izin isteyecekken Olga “Sanırım gitmen lazım.” diyor. Anton şaşırıyor “Evet…” diye yanıt veriyor. “Git ama geri gel” diye yanıt veriyor Svetlana.

Zabulon ve sevgilisi Alisa

Zabulon ve sevgilisi Alisa

Anton vampirin yanına Watch ofisinden diğerleri ile gidiyor. Kız hesapta Egor’u, hapis aldığı çocuğu, öldürecek ve Anton’dan intikam alacak. Kız car car dramatik dramatik konuşurken binanın arkasından tırmanan Bear ve Anton ile beraber olan Semyon adındaki Watch görevlisi kızın üstüne çullanıyorlar ve tam öldüreceklerken acil durum masasında Day Watch’ın temsilcisi olarak bulunan Zabulon “Onlar benim korumam altında.” diyerek ortaya çıkıyor ki; Zabulon Day Watch’ın amiri.

Anton doğal olarak şu soruyu soruyor kendine ve yanıtlandırıyor: “Neden Day Watch’ın amiri bu vorteks ile bu kadar ilgili”, çünkü kız bir büyücü (Great Sorceress diye geçiyor). Henüz alacakaranlığa girmemiş, kudretli bir büyücü. Ve bir insanın kendisinden nefret etmesinden daha kuvvetli lanet olamaz. Adamın amacı bu kızı kendi taraflarına çekmek ya da öldürülmesini sağlayarak Night Watch’ın dengeyi bozacak derecede kudretli bir büyücüye sahip olmasını engellemek. Zira great sorceresslar kader tebeşiri ile henüz kaderi tayin olmamış insanların kaderini yazabiliyorlar. Watchların en büyük hedefi de ideal dünya düzeni oluşturmak ve eğer ortada bunu yapacak bir lider yoksa bu şekilde bir lider ortaya çıkartılabiliyor.

Filmden bir kare.

Filmden bir kare.

Size kısaltarak ve adamın incelikli anlatımını biçerek anlattığım bu hikaye kitabın birinci hikayesi sadece. Bunun gibi iki tane daha var ilk kitapta. Diğer kitaplar da bu şekilde kısa değil de orta uzunlukta hikayelerin toplamı. Merak edip almak isteyenlere adlarını da vereyim Night Watch, Day Watch, Twilight Watch kitapları esas watch üçlemesini oluşturuyor. Daha sonra da Final Watch ile New Watch adlı kitaplar çıkmış halde ama alıp okumadım o yüzden çok bir şey diyemiyorum haklarında. Ama üçüncü kitabın sonunda tatmin edici bir sonuç olduğunu belirteyim.

Bu roman serisinden temelli olduğunu söyleyen sinema filmi de var ancak belirteyim, alakası yok. Hatta Sergei Lukyanenko’nun kendisi de buna referans veriyor üçüncü kitapta. Anton ve tanımadığım bir karakter sohbet ederken “A evet paralel bir evrende geçen bir hikaye de yapıldı.” falan diye çatır çatır filme girişiyorlar. Anladığım kadarıyla Lukyanenko çok hazzetmemiş filmden.

Umarım ilginizi çekmiştir. İyi okumalar.

Yorumlar