Caverna: The Cave Farmers: Cücelerle Dev Macera

Sefere Çıkıyoruz, Ama Nasıl?

Silah yapımından bahsetmişken oyunun en kafa karıştıran kısmı olan sefere gönderme bölümüne de değinmenin vakti geldi. Oyunda cücelerinizi silahlandırabiliyorsunuz. Tabi bunu birbirinize saldırmak değil, cücenin başka diyarlara gidip ganimet getirebilmesi için yapıyorsunuz. Cücenin sefere gitmesi için kesinlikle silah sahibi olması gerekiyor ve sefere giden kazandığı deneyimin sonucunda bir seviye atlayarak geri dönüyor.

Seferden dönen bir cüce, çizelgede seviyesindeki ve altındaki ganimetlerden biri ya da bir kaçını elde edebiliyor. Kafaları en çok karıştıran konu bu seviye meselesi: Sefer 3 (Expedition 3) yazan hamleye gelen bir cüce, sefer dönüşü neden üç değil de bir seviye atlıyor? Çünkü cüce zengin bir yere gitmiş ve 3 ganimet almış olmasına rağmen o seferde sadece bir seviye atlayacak tecrübe kazanabiliyor. Seviye atlamak öyle kolay değil yani. Birden çok seviye atlayabilmek için sürekli sefere gitmeniz gerekiyor.

Silahları cüceler için kutsal sayılıyor, bu sebeple silahlandırdığınız bir cüce silahını asla başka bir cüceye vermiyor. Seviye atlamadığı sürece de silahını değiştirmiyor. Oyunda devrecilik mekanizması var anlayacağınız. Üst seviyelerdeki cüceler devrecilik yapıp, comolokko olan şafakları ile her işe ilk koşmuyorlar. Yani, bir cüceniz silaha sahip ise o tur en son hamlenizi o cüce ile yapabilirsiniz. Eğer birden çok cücenizi silahlandırdıysanız, üst seviye cüce sona kalır. Dediğim gibi bu şafaktan sonra ben mi yapacağım tavrındadır. Bu mekaniği değiştiren tek şey joker yakut kullanımıdır.

1+1, 2+1 mağaralarınızı doldurabileceğiniz şık oda seçenekleri mevcuttur

1+1, 2+1 mağaralarınızı doldurabileceğiniz şık oda seçenekleri mevcuttur

Tarım ve Hayvancılık Dinamikleri

Mağaranın dışına çıkınca karşılarına çıkan ağaçları kesen cüceler, bu alanları tarım ve hayvancılık için kullanıyor. Tarlalara tahıl ve sebze ekip çiftçilik yapılabiliyor. Tarla yapmadığınız boş alanları da çitlerle çevirerek hayvanlarınızı buralarda barındırabiliyorsunuz. Bunlar size Agricola’dan tanıdık gelebilir, farklı olarak Caverna’da hayvan çeşitliliği arttırılmış. Koyun, sığır, yaban domuzunun yanı sıra köpek ve eşek de besleyebiliyorsunuz.

Peki Ne İşe Yarıyor Bu Yeni Hayvanlar?

Eşekler madene koyulduğu zaman, madenin verimini arttırırken, köpek de koyun sürüsünün yanına konduğu zaman koyunların barınma kapasitesini bir arttırıyor. Hayvanları barındırmak için ahır da inşa edebiliyorsunuz. Boş alana inşa edilen ahır tek bir hayvan barındırırken, çitle çevrili alana inşa edilidiğinde kapasiteyi ikiye katlıyor. Ayrıca yaban domuzları gerçekten de yabaniler, onları ormanda yakalamak ya da ganimet olarak seferden elde etmek gerekiyor.

Bu Cüceler Ne Yer Ne İçer?

Her cücemiz hasat vakti geldiği zaman iki birim yemeği lüpletmek istiyor. Hasat geldiğinde cücelerinizi besleyip, ekinlerinizi toplayıp, hayvanlarınızı çoğaltıyorsunuz. Fakat Caverna bu mekanizmaya da şakalar komiklikler katmış. İlk hasadı üçüncü turun sonunda yaşayan oyuncular, dördüncü turun sonunda cücelerini yarım öğün yani bir birim yemek ile bir defa daha beslemek zorunda. Beşinci turda da düzenli son hasadını yaşayan oyuncular bundan sonra her tur tamamlandığında yerdeki hasat pulunu çevirip ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Eğer yaprak işareti var ise sorun yok, hasat başta anlattığım kuralları ile silsileye uygun şekilde işliyor. Fakat yaprak değil de soru işareti geldiyse figürü yandaki çizelgeye koyduğunuzda sırasıyla şunlar gerçekleşiyor: ilk soru işaretinde hasat yaşanmıyor, sonraki soru işaretinde kafaları iyice karışan cüceleri bir birim ile beslemek kafi geliyor, üçüncü soru işareti de geldiyse ya ekinleri hasat etmekten ya da hayvanları çoğaltma işinden vazgeçmek gerekiyor.

Bu oyuncu kazanır benden söylemesi

Bu oyuncu kazanır benden söylemesi

Beslenme ile ilgili karmaşayı ortadan kaldırmak için her oyuncu kartonunun altına bir çizelge yerleştirmişler. Fırına, mutfağa ihtiyaç duymaksızın gıda kaynaklarını istediğiniz zaman yemeğe dönüştürebiliyorsunuz. Tabi her kaynak farklı miktarda yemek getirdiği için üretimde neye önem vereceğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca inşa ettiğiniz odalar beslenme konusunda ciddi bonuslar kazandırabiliyor.

Oyun çok sayıda bileşene sahip. Fakat yakut oyunun kıymetli jokeri. Cücelerin devrecilik muhabbetini bitirip oynama sırasını değiştirebildiği gibi, istediğiniz zaman iki yemeğe de dönüşebiliyor. Adeta bir çöreotu gibi olan yakutun saymakla bitmeyen faydaları için zaten ayrıca bir bilgilendirme kartonu basmışlar. Çok sıkıştığınız yerde yakutlarınızı gözünün yaşına bakmadan kullanabilirsiniz.

Oyunda yaptığınız her hamle size oyun bittiği zaman puan olarak da bir katkı sağlıyor. Caverna’da yapabildiğiniz her şeyi yapın, inşa edin, ekin, biçin. Oyunun sonunda elinizde kalan bütün besin kaynakları diktiğiniz her ada, açtığınız her tarla size puan olarak geri dönüyor. Ayrıca en iyi olduğunuz alanda bonus getirecek odaları inşa edip stratejinizi derinleştirmekten kaçınmayın. Oyun bittiği zaman kazansanız da kaybetseniz de çok güzel bir oyun deneyimi ile masadan mutlu kalkacağınızı garanti edebilirim. İşçi yerleştirme oyunlarını seviyorsanız, kompleks yapılardan hoşlanıyorsanız, Caverna Cave Farmers kesinlikle sizi mutlu edecektir.

Yorumlar