Hızlı ve Eğlenceli bir Alım-Satım Oyunu – For Sale

2010’lu yılların başında yaşanan “ikinci kutu oyunu rönesansı” sayesinde ülkemizdeki kutu oyuncusu kitlesi hem büyümüş, hem de daha keyifli oyunların tadını çıkarmaya başlamıştı. Büyüyen kitle ile beraber uzun süreden sonra çeviri olsun orijinal olsun tekrar Türkçe oyunlar görmeye başladık. Yaptığı başarılı Türkçe çevirilerden gayet memnun olduğumuz Neotroy firmasının ülkemiz oyuncularına sunduğu “For Sale” bu hafta merceğe aldığımız oyun olacak.

2-6 oyuncu ile 15-30 dakika arası bir sürede rahatlıkla oynanabilen For Sale oyununda amaç, ilk aşamada açık arttırma ile alınan mülk kartlarını ikinci aşamada satarak en çok parayı elde etmek. Bunu nasıl yapacağımızı anlatmak için oyunun içeriğinden ve aşamalarından biraz daha bahsetmek gerekiyor.

For Sale

İlk Aşama: Açık Arttırma

Oyunun kutusundan 1-30 arası numaralandırılmış mülk kartları, 0-15000 dolar arasında değeri olan para kartları ve açık arttırmada kullanmak için 1000-2000 dolar değerinde karton madeni paralar çıkıyor. Kutu, kart ve parça tasarımları oyunun fiyatına göre gayet kaliteliler.

Oyuna başlarken kişi sayısına göre kart desteleri ve oyuncuların başlangıç paralarının ayarlanması gerekiyor. İlk aşamada mülk kartlarından oyuncu sayısı kadarını çekip ortaya koyarak oyuna başlıyoruz. Oyuncular sırası ile açık arttırma yaparak birbirlerini geçmeye çalışıyorlar. Pas diyerek çekilen oyuncu son söylediği paranın yarısını (yukarı yuvarlayın) ödeyerek o sırada açık olan en küçük rakama sahip mülk kartını alıyor. Oyuncuların hiç rakam söylemeden sadece pas diyerek bedavaya en küçük rakamı alma şansı bulunuyor. Herkes pas deyip sırayla kartlarını aldıktan sonra son kalan kişi son söylediği rakamın tamamını verip ortadaki en büyük rakamlı kartı alıyor. Bu süreç mülk kartları bitene kadar tekrarlayarak devam ediyor.

İlk aşamada mümkün olduğunca az para verip orantısal olarak yüksek rakamlarda kart almaya çalışmak gerekiyor. Bunun için açık artırma ve rakiplerinizi okuma becerileri önemli. Ayrıca ilk aşamada elde paranız kalırsa bu para oyun sonu puanınıza ekleniyor. İlk aşamanın sonunda herkesin elinde aynı sayıda fakat farklı rakamlar içeren mülk kartları oluyor.

İkinci Aşama: Satış

İkinci aşamada 0-15000 dolar arasında değeri olan para kartlarından yine oyuncu sayısı kadarı çekilip ortaya konuyor. Bu sefer oyuncular ellerindeki mülk kartlarından birini seçip ortaya kapalı koyuyorlar. Açılan kartlar sıraya diziliyor ve en büyük mülk kartını koyan oyuncu en büyük para kartını alıyor. Diğer oyuncular da koydukları kartın rakamına göre sırayla kalan para kartlarını alıyorlar. Bu aşamada mümkün olduğunca düşük rakamlı mülk kartları ile yüksek para kartları alacak stratejiler yapmak ve rakipleri okumak önem kazanıyor.

Oyunun sonunda oyuncular ellerindeki para kartlarını ve madeni paraları toplayarak toplam paralarını buluyorlar. Oyunu en çok para ile bitiren kişi kazanıyor.

For Sale, yeni oyunculara ve az zamanda çok eğlenmek isteyen deneyimlilere kesinlikle önerdiğim, oldukça gözden kaçmış ve az bilinen bir oyun. Alın, aldırın, deneyin.

Yazarın Puanı: 8
BGG Puanı: 7.2 (239. Sıra)

Yorumlar