Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası – Bölüm 1

Şarkı, bir hikaye anlatma formudur. Aynı albüm içindeki parçalar bir bütünü oluşturacak şekilde bir araya gelerek bir hikaye anlatıyorsa da karşımızda bir konsept albüm var demektir.

Uzunca bir süredir kaleme almak istediğim bu yazı dizisinde heavy metal konsept albümlerini mercek altına alacağım. Heavy metal diyorum, çünkü hakim olduğum müzik dalı bu. Sitenin içeriğine uyum sağlaması için de ağırlıklı olarak fantastik ya da bilim-kurgu türünde hikayeler anlatan konsept albümler seçtim.

Konsept albümlerin temelleri Frank Sinatra’ya kadar dayanıyor. Yelpazeyi azcık geniş tutup rock tarzında eserleri de dahil edip Pink Floyd, The Who ve Green Day gibi grupların eserlerini de yazmaya kalksam yazmakla bitmezdi bu yazı dizisi.

Bu noktada tematik albümlerle konsept albümleri birbirine karıştırmamak gerekir. Örneğin; Metallica’nın …And Justice For All albümündeki parçaların tamamı adalet sistemindeki yozlaşmaları konu almıştır. Ancak parçaların tümü birleşerek bir hikaye anlatmaz. Buna ikinci bir örnek olarak Iced Earth – Horror Show albümünü verebiliriz.

Son olarak; bu albümlerin tümü birer başyapıt olduğu için sıralamayı alfabetik yapmaya karar verdim.

 1. Avantasia – The Metal Opera

Albüm, 1602 yılında Dominician Order adlı bir tarikata üye olan ve cadı avlarına katılan Gabriel Laymann adlı hayali bir karakterin hilkayesini anlatır. Gabriel, uzun süredir görüşemediği üvey kızlardeşi Anna Held’i cadılık suçuyla yargılanmak üzere bulduğunda tarikatına olan inancını sorgulamaya başlar.

Tarikat kütüphanesine gizlice girerek yasak bir kitap okurken yakalanan Gabriel, zindana atılır. Orada karşılaştığı Lugaid Vandroiy adlı kişi, Avantasia adlı bir boyuttan gelen bir druid olduğunu söyler. Vandroiy, Avantasia’nın çok büyük bir tahlikeyle karşı karşıya olduğunu ve eğer kendisine yardım ederse Gabriel’e Anna’yı kurtarmasına yardım edeceğini söyler. Gabriel teklifi kabul eder ve birlikte zindandan kaçmayı başarırlar. Vandroiy, Gabriel’i bir boyut kapısına götürür ve Avantasia’ya gönderir.

Bu esnada Gabriel’in tarikatındaki üstleri yanlarında Gabriel’in okuduğu yasaklı kitap ile birlikte Papa Clement VIII’i ziyarete giderler. Eski dökümanlara göre bu kitap, Avantasia’nın merkezindeki kuleye götürülmesi durumunda kişiye büyük irfanlar bahşedecek yedi mühürden sonuncusudur. Papa, bu gücü istemektedir. Avantasia’ya giderek bu gücü elde etmeyi planlamaktadır.

Gabriel’i Avantasia’da Elderane adlı bir elf ve Regrin adlı bir cüce karşılar. Gabriel yeni arkadaşlarından Papa’nın planının gerçekleşmesi durumunda iki boyut arasındaki dengenin yok olacağını ve sonuçlarının her iki dünya için de yıkıcı olacağını öğrenir. Gabriel kuleye tam zamanında varır ve Papa kulenin içinden gelen gizemli bir sesle konuşurken mühürü çalarak kaçar.

avantasiaMetalOperaPtI

Albüm, hikayenin bu kadarını ele alıyor. Kalanı için The Metal Opera PT II’yı dinlemek zorundasınız!

The Metal Opera, Edguy’ın vokalisti Tobias Sammet’in kurduğu “süpergrup” Avantasia’nın ilk albümüdür. Bildiğiniz (ya da şimdi öğreneceğiniz gibi) süpergruplar, halihazırda kendini kanıtlamış, ünlü müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturduğu proje gruplardır. The Metal Opera’da Michael Kiske, Kai Hansen, Sharon Del Adel gibi efsane isimler vokal yapmıştır.

Hikayenin kötü adamı Papa Clement VIII, anti-musevi politikaları ve Osmanlı İmparatorluğuna karşı Avrupa ülkelerini bir araya getirmesiyle tanınan gerçek bir kişidir.

Dikkat Çeken Parçalar:

 • Reach for the Light
 • Farewell
 • Avantasia
 • Sign of the Cross
 • The Tower

2. Ayreon – Flight of the Migrator

2048 yılında çıkan dünya savaşı yüzünden gezegende yaşayan tüm canlılar yok olmuştur. Savaşın son dönemlerinde bir grup insan Mars’taki koloniye kaçarlar. Ancak ihtiyaçları tedarik edebilecek döngü bir türlü kurulamaz ve koloniciler bir kaç nesil içinde yavaş yavaş yok olurlar. Mars’ta doğan nesil, dünyayı hiç görmemiştir. Ancak dünyadaki eski yaşam tarzını Dream Sequencer adlı bir cihaza bağlanarak rüya yoluyla deneyimleyebilmektedirler. Flight of the Migrator, Mars’ta hayatta kalan son Kolonicinin Dream Sequencer ile yaşadığı maceraları anlatır.

Daha önceden dünyada yaşamış ünlü kişilerin yaşamlarını deneyimleyen Kolonist, bu sefer büyük patlamadan öncesine seyahat ederek evrenin oluşmasını görmek istemektedir. Albümün giriş parçası olan Chaos’ta, Dream Sequencer kolonistten risk faktörü için onay ister. Zira hiç bir kullanıcı daha önce bu kadar uzak bir geçmişi gözlemlememiştir.

Kolonist’in yolculuğu enrenin oluşmasından hemen önceki kaosta başlar. Bu noktada kelimelerin anlatamayacağı şeylere tanık olan Kolonist’in hisleri Chaos adlı parçayla anlatılmıştır. Kaos bitip de büyük patlama gerçekleştiğinde Kolonist, Universal Migrator adı verilen ilk ruhun oluşmasına tanık olur. Evrenin her köşesine yaşamı taşıyan milyonlarca diğer ruh, Universal Migrator’dan koparak oluşmuştur.

Dünya’ya yaşamı taşıyan ruhu takip eden Kolonist, yolculuğu boyunca büyüleyici gökcisimlerine, süpernovalara hatta kara deliklerle karşılaşır. Sonunda Dünya’ya ulaşır ancak bu yolculuk yüzünden Dream Sequencer aşırı yüklenmiş ve Kolonist’in ölümüne sebep olmuştur.

Ancak Kolonist’in benliği, Migrator’dan bir mesaj almıştır: “Sonsuzluk önünde uzanıyor! Yeni Migrator sensin!”

ayreonUniversalMigratorPt2

Ayreon, Hollanda’lı müzisyen Arjen Lucassen’in kurduğu süpergruptur.  Arjen Lucassen, on parmağında on marifet bir müzisyen olarak albümdeki tüm parçaları bestelemiş, pek çok enstrüman kaydını bizzat yapmıştır ve projenin prodüktörlüğünü de üstlenmiştir. Vokallerde Russel Allen, Andi Deris, Bruce Dickinson ve Timo Kotipelto gibi efsane vokalistler yer almaktadır.

İşin aslı; Ayreon’un şimdiye kadar yayınladığı tüm albümleri bilim-kurgu tarzında concept albümlerdir! Hatta büyük bölümü birbirine bağlı hikayelerin devamıdır. Dolayısıyla burada sadece Flight of the Migrator’dan bahsetmek aslında gruba büyük haksızlık oluyor. Ancak diğer gruplara da “yer kalması” için sadece bir albüm seçmek durumunda kaldım. “Neden 01011001 albümünü değil de bu albümü seçtin?” sorusunun cevabı da tamamen kişisel. Belki bir ara sadece Ayreon hakkında bir yazı yazarak bunları telafi ederim.

Flight of the Migrator, aslında Universal Migrator adlı duble albümün ikinci CD’si olmak üzere tasarlanmıştır. Ancak daha sonra iki ayrı albüm olarak ayrı ayrı piyasaya sürülmesine karar verilmiştir. İlk albüm Dream Squencer, daha çok Pink Floyd tarzında, atmosferik bir yapıya sahipken Flight of the Migrator daha çok progressive metal elementler içerir.

Dikkat Çeken Parçalar:

 • Chaos
 • Dawn of a Million Souls
 • Into the Clack Hole
 • The New Migrator

3. Blaze – Tenth Dimension

İdealist bir Bilim Adamı, onuncu boyuta yolculuk yapabilecek bir teknoloji üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Ancak projesinin, devlet tarafından kitle imha silahına dönüştürüldüğünden haberi yoktur.

Albümün büyük bir bölümünde Motivasyonu tamamen insanlığın yararına bir şeyler geliştirmek olan Bilim Adamı’nın gerçeği öğrenmesi, bu konuda yaşadığı hayal kırıklığı ve kendi içinde yaşadığı çatışmalar irdelenir.

Nihayet bu konuda bir şeyler yapmaya karar veren Bilim Adamı, buluşunu kullanarak onuncu boyuta bizzat kendi başına gider.

Tenth Dimension’un hikayesi hiç bir zaman yazılı olarak bir yerde yayınlanmamıştır. Blaze Bayley’in bir iki ropörtajından, albümün kartonetinin not defterini andıran tasarımından ve parçaların sözlerinden bu kadarını çıkartabiliyoruz.

blazeTenthDimension

Blaze Bayley, Iron Maiden’da vokalisti olarak görev aldığı 5 yıl boyunca bir türlü fanların gönlünü kazanamamıştı. Gruptan uzaklaştırılmasının ardından topladığı grupla yayınladığı ilk albüm olan Silicon Messiah, vaktiyle onu eleştiren herkeste okkalı bir şamar etkisi yapmıştı. Albüm, Bayley’in aslında A-kalite vokalist olduğunu, ancak Bruce Dickinson’un ardından Iron Maiden için doğru bir seçim olmadığının kanıtıydı.

Silicon Messiah ve hemen ardından kaydettiği Tenth Dimension, bana göre heavy metal tarihinde klasik sayılacak iki albümdür.

Bir rivayete göre Bayley, Tenth Dimension’ın hikayesini Iron Maiden’dan uzaklaştırılmasıyla bağdaştırmıştır. Zira Bruce Dickinson’un Maiden’a geri dönmesi için görüşmeler yapıldığından son ana kadar haberi olmamıştır. Ancak konu hakkında kendisinin bir beyanatı yoktur.

Dikkat Çeken Parçalar:

 • Kill & Destroy
 • The Tenth Dimension
 • Meant to Be
 • Stealing Time
 • Speed of Light
Bu yazı, "Heavy Metal Konsept Albüm Dosyası" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar