Müziğin En Kara Hali: Black Metal

Ülkede metal müziğe bile ekstrem bir şey olarak bakılırken, bunun en ekstrem ve kült türü olan black metal nedir? Harbiden kara mıdır ? Peki ya 90’larda ülkemizde satanizm haberlerinin çıkmasının sebebi black metal desem? Evet maalasef ki öyle, bugün ülkemizde metal müziğe satanist müziği olarak bakılmasının belkide en büyük sebebi; black metale en son şeklini veren (hatta bence direk kurucusu olan) Mayhem grubunun şu an bile “Niye acaba?” diye düşündüren kararı. Yazının ilerleyen bölümlerinde bunun ne olduğunu açıklayacağım.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Metal, 80’lerin başlarında heavy metalin bir alt türü olarak gelişmeye başlayan bir müzik türüdür. Kim kurdu konusu biraz karışık. Venom isimli grup bir albüm yayınlıyor, adı Black Metal ama içeriği şimdilerdeki black metal gibi değil. Daha sonra babadan torpilli müzisyen olan Bathory’nin kurucusu Quarthon, müzikal olarak black metale  yaklaşıyor. Ama yine de son noktayı koyamıyor. Muhtemelen buna kızıp Hammerhearth albümüyle viking metalin kurucusu oluyor. Tarafsız baktığımız zaman black metali yaratan ve bunu ayrı bir tür olarak ortaya çıkaran kişi Mayhem grubundan Euronymous olarak görülebilir. Darkthrone grubundan Fenris‘in de dediği gibi:

“Günümüz Black Metal soundunu yaratan kişi Euronymous’tur.”

Black metal nasıl bir şey diye baktığımızda, diğer tüm metal müzik türlerinden her konuda ayrılmaktadır. Ses olarak bakarsak tek düze gitar riffleri kullanılır. Sık kullanılan gamlarsa majör ve minör armoniktir. Aynı şekilde davul da tek düzedir. Vokal olarak scream vokal kullanılır. Ayrıca karanlık bir atmosfer yakalayabilmek ve kirli bir ses kaydı için düşük kalitede kaydedilir. Genellikle grup üyeleri yüzlerine “corpse paint” yapmaktadırlar. Aynı zamanda müzisyenler isimleriyle değil, seçtikleri bir lakapla tanınırlar. Şarkı sözlerinin temasına bakıldığında genel olarak konu satanizm ve şeytanın yüceliği üstünedir. Aynı zamanda ortaya çıktığı ve geliştiği bölge olan Kuzey Avrupa doğa koşulları da sıkça ele alınır.

Black Metal

Euronymous

Ne Düşündüler Ne Oldular?

Euronymous, Mayhem’i 1984’de kurar. Yeni bir müzik tarzı ve akım yarattığının farkındadır. Ancak ne Euronymous’un, ne de diğer grup üyelerinin amacı çok satan, çok popüler, çok kazanan adamlar olmak değildir. Hatta tam tersine albümlerden 50-60 kopya yayınlayarak o dönem artık moda haline gelmiş ve her yerde bulunan Death Metal albümlerinin tersine, sadece belirli çevrelerin sahip olabileceği, karanlık bir müzik algısı yaratmak bu arkadaşların tek derdidir. Bu sebeple Euronymous, Helvete (Norveç dilinde Cehennem) isminde bir müzik dükkanı ve Deathlike Slince prodüksiyon şirketi kurar. Hayali tamamen karanlık bir dükkanda insanların meşalelerle dolaşarak içeride albüm aramasıdır… Ancak işler planlandığı gibi gitmez. Black Metal çevreden ve diğer müzik gruplardan inanılmaz saygı görmekte ve tamamen bir rol model olarak gösterilmektedirler. Burzum’dan Varg Vikernes bu konuda şunları demiştir:

“Diğerleriyle pek konuşmazdık, zaten içlerinden birine laf bile atsak gidip hemen arkadaşlarına yumurtalayacaklardı, Darkthrone’dan Fenris benle konuştu gibi. Bunlar arkadaşlarına gururla söyleyebileceği bir şey haline gelmişti”

Popüler olmayan bir şey yaratmak için giriştikleri bu yolda maalasef ki metal müzikle aşina olan herkesin bir anda idölü haline gelen bu abiler, en azından bu oluşuma zarar vermek için ortaya çıkacak parazit grupları bir nevi yok saymak için Euronymous tarafından Inner Circle isimli oluşum kurulur. Inner Circle’a üye gruplar genel itibariyle Mayhem, Burzum, Darkthrone, Gorgoroth, Satyricon, Immortal, Emperor ve Enslaved sayılabilir.

vargeuronymous (860 x 469)

Varg Vikernes ve Euronymous

Inner Circle’da ne kadar grup ve grup üyesi olsa da, tepedeki isim Euronymous’du. Çünkü o bu müziği yaratan ve ilk grubu kuran kişiydi. Ama zaman içerisinde Euronymous da her insan gibi bu kadar fazla gücü kontrol edememeye, kendini Black Metal Mafyası olarak tanıtmaya ve kendini kanıtlamak isteyen heyecanlı gençlere emirler verip raporlar istemeye başlamıştı. Tam da bu sıralar Euronymous dışında Black Metal camiasında bir başka lider daha yükselmeye başlıyordu. Bir dönem Mayhem’de bass gitar çalmışlığı olan, aynı zaman da tek kişilik projesi Burzum ile farklı bir alt tarz kurup gençlerin örnek almaya başladığı Varg Vikernes. Her ne kadar başlarda Euronymous’la can ciğer olsalar da, zaman içinde aralarında ufak bir çekişme başlamıştı. Bu sırada Norveç ve çevresindeki kiliseler geceleri kundaklanmaya başlanmıştı ancak herhangi bir şüpheli veya kanıt bulunamıyordu.

Yorumlar