Müziğin En Kara Hali: Black Metal

Varg kilise kundaklamalarını itiraf edince Euronymous ile büsbütün ayrı düştüler. Euronymous’un bazı ortamlarda Varg’ı işkence ederek öldüreceğini söylediği Varg tarafından iddia edilir. Burzum albümleri dolayısıyla Euronymous’la sözleşmesi bulunan Varg, Bergenden Oslo’ya giderek sözleşmeyi feshetmeye karar verir. Yanında Mayhem’de ritm gitar çalması için çağrılan Snorre vardır. Gece saat 3’de oraya varırlar. Aralarında tartışma çıkar ve o anları artık Varg ve Euronymous’dan başkası bilmez. Olayın sonucunda Euronymous 22 yerinden bıçaklanarak Varg tarafından öldürülmüştür. Varg yaptığı savunmada ilk saldıranın Euronymous olduğunu söylese de, bıçak girdilerinin sırtından olması şahsen beni baya bir düşündürmüştür. Tam bu sırada Emperor grubundan Faust’sa kendisine eşcinsel ilişki teklif eden bir adamı ormanlık alana götürüp öldürmüştür. 1-2 gün içinde hem Varg, hem Faust yakalanır. Faust mahkemede Varg aleyhinde itiraflarda bulunarak 14 yıla mahkum olur Varg Vikernes ise Norveç’deki en büyük ceza olan 21 yıla çarptırılmıştır. Karar okunduktan sonra Varg’ın kameralara dönüp gülümseme videosu sanırım black metal adına en çok izlenen videoların başındadır.

2016-04-15_21-39-25

Epey düşük kalitede de olsa Varg’ın güldüğü an.

Bu olaylardan sonra hem Burzum, hem Mayhem dünyaca tanınan en sansasyonel gruplardan olmuşlardır. Varg hapishaneden gitar kullanmadan albümler yayınlamaya devam etmiş. Mayhem, yeni üyelerle albüm ve konserlerini sürdürmüş, ancak Dead ve Euronymous olmadan pek bir ilerleme kaydedemişler.

Açıkçası black metal yazısında sadece Burzum ve Mayhem’in üzerine yoğunlaşmak yapılacak tek şey. Diğer gruplar bu tarz olaylardan beslenip etliye sütlüye pek karışmadan albümlerini satmaya, konserlerini vermeye devam etmişlerdir. Günümüzdeyse adım başına neredeyse 3 black metal grubu düşmektedir. Ancak Burzum ve Mayhem’i bir kenara bırakırsak dinlemeye değer diğer gruplar benim gözümde Darkthrone, Emperor, Satyricon, Immortal, Dissection, Marduk ve Bathory’den ibarettir. Şu an aklıma gelenler bunlar, ancak 1-2 adet grup unutmuş olabilirim ve unuttuklarım içinde kesinlikle Gorgoroth yok. Bir röportajda şarap içerken sorulan soruya 3 dakika donup Satan diye cevaplayıp çok tehlikeli olduğunu düşünen Gaahl‘ın grubuna bence gerek yok. Gerçi Darkthrone’dan Fenris’den pop dinliyorlar diye grubun 2 elemanını kovup kendisi elektronik müzik dinliyor ama neyse artık….

Mayhem İzmirde

Mayhem İzmir’de

Her türde olduğu gibi, yıllar içinde black metalde de alt türler oluştu tabii. Ancak bütün türleri tek tek yazıp uzatmaya gerek yok bence. Yok efendim Norsecore, yok efendim Pure Black Metal falan… Gruplar bir albümle başka bir türden bambaşka bir türe rahatlıkla atlayabiliyorlar zaten. Ancak belirgin noktaları ve sınırları olan türlerden olanları açıklarsak:

Atmosferik Black Metal

Bu türü kuran “Ben farklı bi şeyler yapıcam ya!” diye ortalıklarda dolaşan Varg Vikernes’den başkası değil. Devamında kendini pek Norveçli grup takip etmedi tabiki. Zaten Norveçliler Varg’ı da anlamadılar. Adam paganım diye kendini yırttı, hapishanedeyken “Hail Satan” isimli mektupları yırtmaktan ciğeri soldu. Heyecanlı fan kitlesi işte. Ancak bu türün 3 adet başka ülkelerden güzel takipçisi oldu. Bunlar; Summonnig, Drudkh ve Negura Bunget.

Depressive Suicidal Black Metal

Bu türdey ana tema yanlızlık, ölüm, acı çekme. İsminden de anlaşılıyor zaten. Her ne kadar saçma bir şey gibi dursa da, çok harika gruplara sahip bir tür açıkçası. Moraliniz yerindeyken bile hakkını veren 2-3 grubun şarkısını dinlemek adamı transa sokabiliyor. En sevdiklerimi sayarsam; Coldworld, Forgetten Tomb, Nocturnal Depression, Lifelover, Thy Light’ı sayabilirim.

National Socialist Black Metal

Adından anlayacağınız gibi, bu abiler baya baya bildiğin ırkçı. Merak edip baktım, ama pek bir olay görmedim. Genelde Almanya kökenli olup, nazi oluyorlar. Grup vermek gerekirse Absürd sanırım yeterli olur.

Yorumlar