Baator 7 – Cehennemde Hesaplaşma

Hesaplaşma’nın Sonrası

Asmodeus, isyanı bastıran şaşırtıcı hareketine, daha şaşırtıcı bir hareketle devam etmiştir. Belial ve Geryon dışında tüm lordları tekrar arşidük pozisyonuna geri yerleştirmiştir. Belial ise ortalıktan kaybolmuş ve kızı Fierna tarafından güya “darbeyle” uzaklaştırılmıştır. Aslında bunun, Asmodeus’un gazabından kaçmak için Belial tarafından oynanan bir politik oyun olduğunu herkes çok iyi bilir.

Geryon’un durumuna ise herkes çok şaşırmıştır ama, korkudan ve intikam gereği ses çıkarılmamasından dolayı Geryon yokluğa karışır. Çok sonra, a paladin in hell’de ortaya çıkar ve yenilgisinden sonra bir vestige olarak hayatının son dönemlerini yaşar. Şimdilerde ise Geryon, komple ölüdür ve yaşam enerjisinin, Glasya’nın arşidüklüğe yükselmesi sırasında kullanıldığı düşünülür.

devil

Zariel ve Dispater’da bir değişiklik yoktur. Katlarının başında kalırlar ancak, Zariel sonraları kendi komutanı olan Pit Fiend Bel tarafından devrilir ve hapsedilir. Görünüşe göre 5th Editionla birlikte geri dönmüştür. Mammon ise, eski şişman pit fiend benzeri şeklinin yerine, devrik Geryon’unkine benzeyen alt kısmı yılan, üst kısmı insansı şekil verilerek değiştirilir. Bunun bir aşağılama şekli olduğuna dair şeyler okudum.

Geryon’un yerine, buzdan hapishanesinde uykuda olan Levistus uyandırılıp getirilir ancak, buzdağından çıkarılmaz. Baalzebul’un başbakanı Moloch ise, yanlarında görünüp aslında Asmodeus’la anlaşma yapmış olan gözdesi Malagard (Hag Countess) tarafından devrilir ve Malagard bir arşidük olur.

Malagard’ın arşidüklüğü, daha önceki yazılardan birinde bahsettiğim gibi önemlidir. Hem Lawful Evil olmayan bir yöneticinin, hem de Baatezu olmayan birinin başa gelmesi bakımından mühimdir. Sonrasında ise Glasya’nın başa geçmesi sırasında olanlar akla, “Acaba Asmodeus sadece enerjisini kullanabilmek için mi Hag Countess’ı Baator’a bağladı?” sorusunu getirir.

Baalzebul ise cezalardan çok kötü bir tanesine çarptırılmıştır. Zamanın mükemmellik meleği, devasa bir sümüklüböceğe çevirilmiş ve sürekli pislik ve dışkı üreterek dolaşıp durmaktadır. Dokunduğu hiç bir şey artık temiz ve mükemmel olmayacaktır.

angell

Mephistopheles ise Asmodeus’a en büyük tehdidi oluşturan arşidük olmasına rağmen, gözdesi Baalphegor tarafından kurtarılmış ve savaş yerine başka yöntemlerle amaçlarına ulaşmanın yollarını aramaya başlamıştır. Asmodeus ise astlarının hem güç, hem de mentalite olarak ne kadar üstünde olduğunu göstermiş olmanın rahatlığıyla Cehennemde istediği gibi at koşturmaktadır.

Cehennemdeki Başka İsyanlar

Cehennemde, Hesaplaşma (Reckoning) dışında bir isyanın daha izini sürebildim. O da, rütbe atlama yöntemlerinden memnun olmayan düşük rütbeli şeytanların, üstlerine toplu başkaldırısı üzerineymiş anladığım kadarıyla. Hem bastırılmış, hem de arkasında Kan Savaşı komutanları olan Balor Tanar’ri’lerinin olduğu ortaya çıkmış. Zamanlaması da Hesaplaşma’dan sonraya denk geliyor.

Gelecek yazımızda, Baator’u oyunlarımıza nasıl katacağımızı değerlendireceğiz ve mevcut haliyle nasıl kullanabileceğimize bakacağız.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar