Evrenin En Büyük Savaşı : Blood War

Rpg oyunları özelinde Dungeons and Dragons’a bir yerlerden bulaşmış, biraz kitap yalamış çoğu kişi, bir şekilde “Blood War” ismini sanırım duymuştur. Bu yazıda, normalde koca kitap çıkabilecek bu savaşı, biraz olsun anlatmaya çalışacağız.

Savaş Var da Kimler Savaşıyor?

Bildiğiniz gibi, D&D evrenlerinde farklı boyutlar vardır. Yani bizim Türkçe’de “Melek” diye tabir ettiğimiz yaratıklar, birden farklı “Cennet”ten gelen varlıklardır. Görünüşleri benzemediği gibi, özlerinde çok farklı olabilirler.

Bu yüzden dilimizde tam karşılıkları olmasa da, “Şeytan” dediğimiz yaratıklar için de durum böyledir. Birden fazla “Cehennem” denilebilecek yer vardır. Bunlar da; yönelimlere göre ayrılmışlardır. Sitemizde son günlerde yazılan yazılarda da (Örneğin; Klasik Devirde D&D Evreninin Dış Düzlemleri gibi) gördüğünüz gibi kuralcı kötü (lawful evil) cehenneminin adı Baator’dur.

Ait olduğu yönelimin gereği, Baator “hükmetmek” üzerine kuruludur ve özünde bu vardır. Bu düzlemdeki her şey, belli bir sistematiğe ve hiyerarşiye bağlıdır. Lawful evil yaratıklar da, ait oldukları yere uygun olup, başka yaratıkları ve daha güçsüz olan astlarını kendi çıkarlarına kullanırlar. Bu yönelimin özünü temsil eden Baator’a ait yaratıklar da, bu işi en iyi yapanlardır. Baator’daki şeytani ırkların en bilinen türü de “Baatezu” isimli ırktır ki, yakın dönemde devil ve baatezu isimleri ayrılmaz olarak birbirine karışmıştır.

Bunların dışında, bir de kuraltanımaz kötü/chaotic evil yaratıklar ve bunların geldiği yer vardır. Geldikleri yer 666 katı olan (bazı yerlerde katlar sınırsız olarak tasvir edilir.) Abyss’tir. Bu düzlemin katlarında, sınırsız sayıda yaratık ve çeşidi bulunsa da, en bilinen ırkın adı “Tanarri” olarak geçer. Az önceki benzeşmedeki gibi, demon ve tanarri isimleri artık bir olarak tutulmaktadır. Chaotic evil’ın özünde de; “Yıkım” vardır. İki ırk arasındaki fark da, evrene bakış açılarından kaynaklanmaktadır.

Savaşa dair küçük bir sahne...

Savaşa dair küçük bir sahne…

Baator ve Baatezular (devil), evreni ele geçirilecek bir yer olarak görmektedirler. Nihai amaçları kendileri dahil her şeye hükmetmektir.

Abyss ve Tanarriler (demon) evreni istediklerini yapabilecekleri, olabildiğince fazla zarar vermek istedikleri bir yer olarak görmektedirler. Yine de bu belirgin bir amaç değildir, kaotik yaratıkların amaçları çok geniş bir yelpazeye yayılabilir. Bu yüzden Tanarri tarafının hepsi tek bir vücut şeklinde, belli bir hiyerarşiye göre savaşmaz ve sıklıkla Blood War’a katılan Tanarri ordularının birbirleri ile de savaştıkları görünür.

Neden Savaşıyorlar?

Aslında sebebi, belki de milyonlarca yıl geriye gittiği için çok da belirgin değildir. Yine de bu konuda teoriler vardır. En bilinen teorilerden birisi de, zamanın başlangıcında saf kötü/neutral evil ırk olan yugoloth’ların iki tarafı da kışkırttığı yönündedir. Nasıl ki Baatezuların amacı hükmetmek, Tanarrilerin amacı da yıkım ise Yugoloth’ların nihai amacı da “bencillik ve bireysel çıkar”dır. Bu yüzden; daha kuvvetli olan bu iki ırkın savaşı yugoloth’ların işine gelir. Zaten Blood War içindeki en bilinen paralı askerler, iki tarafa da çalışan yugolothlardır.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar