Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Changeling: The Lost

“Tüm yapraklar sarardı, ve tüm otlar kahve.
Tüm geceler daha uzun, güneş battı bile.
Dallarda kargalar, kurtlar yabanda.
Diğerleri bekler karanlıklarda.
Hoşça kal çocuk.”

Bugün de diğer sabahlardan pek farklı başlamıyor. Erkenden uyanıyor, giyinip kahvaltınızı ediyor, geç kalmadığınıza emin olmak için saate bir göz attıktan sonra eşinizi öpüyor, gitmeden önce çocuğunuzu kucaklıyor ve kapıyı açıp işe gitmek üzere yola koyuluyorsunuz. İşte o anda bahçenizde yürürken o günü diğerlerinden farklı kılacak an gelip çatıveriyor. Tam da arabanıza bineceğiniz sırada çalıların arasından gelen bir fısıltı duyuyorsunuz. Sanki… Birileri sizi isminizle çağırıyor gibi. Merak ve heyecan içinde ağaçlık alana bakıp ne olup bittiğini anlamaya çalışırken, kendinizi aniden “Fae” soyu tarafından Arcadia’ya isteğiniz dışında taşınırken buluyorsunuz.

Bir süre sonra Arcadia’dan kaçmayı başarıp kendi dünyanıza döndüğünüzde ise maalesef artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını acı içinde görüyorsunuz. Sizin yerinize başka birini koymuşlar. Siz Arcadia’da en fazla bir sene geçirmiş olmanıza rağmen kendi dünyanızdaki zaman görünüşe bakılırsa neredeyse on katı daha hızla ilerlemiş! Geride bıraktığınız dünyada tam on sene geçip gitmiş! Dünya güzeli küçük kızınız Elif artık on beş yaşında. Eşiniz ise hiçbir şeyin farkında olmadan sizin bir taklidinizle beraber yaşamını sürdürmüş ve şimdilerde kırk yaşını devirmiş. Siz ise aynı yaşlarda kalmışsınız. Diğerleri sizi eski insan kimliğinizle görse de bir faydası yok, çünkü gerçekte maske ile örtülü, insanla peri arası bir dış görüntünüz var artık. Geri döndüğünüz bu dünyada artık bir kimliğiniz ya da hayatınız yok! Bundan böyle sizin gibilerle yaşamak zorundasınız.

Artık kayboldunuz…

White Wolf Studios’un piyasaya sürdüğü mükemmel bir oyunu daha sizlerle paylaşıyorum. Oyunumuz on beş yıldır World of Darkness için birbirinden güzel oyunlarına imza atan, White Wolf Studios’un efsane yazarı Ethan Skemp imzasını taşıyor. Bu oyun, ENnie Awards’ta, 2008 yılında “En İyi Çizim”, “En İyi Ürün Değeri”, “En İyi Yazım Tekniği” ve “Yılın Ürünü” dalında tam dört altın ödülü yanında, iki dalda da gümüş ödül alarak toplamda altı ödül birden toplamıştı.

Bu oyunun temaları; güzellik ve zulüm, zerafet ve kan, korku ve eğlencedir. White Wolf Studios’un zümrüt yeşili mücevheri ve karanlığın dünyası için yazılmış belki de en iyi oyunudur; Changeling: The Lost.

Arcadia’da, Fae adı verilen bir peri ırkı yaşar. Fakat maalesef bizim masallardan bildiğimiz sevecen, yardımsever periler değil bunlar. İnsansı olmayan bir mantıkla hareket eden, iyilik, dostluk, sevgi, saygı gibi duyguları olmayan varlıklar bunlar. Bizleri kaçırıp kendi diyarlarına götürüyorlar. O anki ruh hallerine göre bize iyi ya da kötü davranabiliyorlar. Öngörülebilecek hiç davranış dengeleri yok. Bizi bir oyuncak ya da köle gibi kullanıyorlar. Kendilerince bir oyun oynuyorlar. Eğer bizden sıkılırlarsa canımızı yakabiliyor, öldürebiliyor, kesebiliyor, serbest bırakabiliyor ya da canları o anda her ne isterse onu yapıyorlar. Buradaki yaşantımız kesinlikle pek bir nahoş geçiyor.

Sonra bir şans yakalayıp, Arcadia’yı sarmış “Hedge” adlı canlı bitki örtüsünden oluşmuş labirente dalarak zar zor da olsa bir şekilde kaçıyoruz. Şansımız da yaver gidiyor ve kendi dünyamıza dönmeyi de başarıyoruz. Ama artık ne biz, ne de dünya eskisi gibi değil. Ya çok yaşlanmışız ya da çok genç kalmışız geride bıraktığımız dünyaya göre. Yerimize “Fetch” adı verilen, bizim duygu düşüncelerimizi taklit edebilen bir varlık konmuş. Tanıdığımız tüm insanlar sanki biz hiç ayrılmamışız gibi kendi hayatlarına devam etmiş. Peki… Şimdi ne yapmaya karar vereceksiniz? Korkup tüm bunlardan saklanacak mısınız? Belki de yerinize geçen o Fetch’i öldürüp öcünüzü almak istersiniz değil mi? Peki Fae’lere karşı birlik olma cesaretini gösterebilecek misiniz? Cevaplar zamanla gelecektir elbette…

Yanında kaldığımız Fae’ye göre farklılık gösteren doğaüstü güçlere sahibiz. “Contract” denilen bu güçleri geri kazanmak, ancak insanlara has duygularla beslenirsek gerçekleşebiliyor. Misal birine saldırıyor ve tehdit ediyoruz ki, saldığı korku duygusu bize güçlerimizi tekrar kullanma şansı versin. Ya da üzüntü ve kederin çok yoğun olduğu bir cenaze törenine katılıp kederle besleniyoruz.

Sizin gibiler kendilerine bir takım gruplar kurmuş bile. “Court” adı verilen kuruluşlar, liderleriyle, gelenekleriyle, düşünce tarzlarına uygun kendilerine has bir yaşam tarzı kurmuşlar. Size ise hangisini seçeceğiniz, kimle dost kimle düşman olacağınızı seçmek kalıyor.

Oyunda “seeming” ve “kith” adı verilen farklı sınıflarımız var. Biz ne niteliklere sahibiz? Nasıl bir görüntümüz var? İşte burada o seçimleri yapıyoruz. Güçlü bir “ogre” olabileceğimiz gibi, sanatkar bir “fairest” ya da suyun içinde ördek gibi yüzen bir “beast” bile olabiliriz.

Fairest, wizened, ogre, beast, elemental ve darkling olmak üzere toplamda 6 temel sınıftan birini seçtikten sonra onlarca “kith” arasından kendimize dış görünüşümüzü belirleyen bir şekil seçiyoruz. Temel sınıfımıza ve bağlı olduğumuz Court’a göre “contract” adı verilen farklı doğaüstü güçlere sahip oluyoruz. Zamanı gelince de “entitlement” adı verilen özel gruplara katılıyor ve zamanla başkaları tarafından saygı görmeye başlıyoruz.

Son Sözler

Biz artık ne insanız ne de bir periyiz. Biz arada kalıp kaybolmuş bir varlığız. Ne çok tutarlıyız, ne çok tutarsızız. Kaybettiğimiz hayatımıza karşılık yeni bir tanesini kurmaya çabalıyoruz. Bu durum da rol yapma açısından çok keyifli anlar yaşatıyor. Ama unutmamak gerekir ki diğer changeling’ler de aynı durumda.

Changeling: The Lost için şu ana kadar pek çok farklı yardımcı kitap ve yan ürün yayınlandı. Ayrıca Storytellerlar için için screen, oyuna özel hazırlanmış zarlar yanında karakter pad de bulabilmek mümkün.

Bu yazıyı okuyan herkese ilk fırsatta Changeling: The Lost’u oynamalarını tavsiye ediyorum. Bu oyunu incelememek özellikle korku tarzı oyunlardan hoşlananlar için çok büyük bir kayıp olacaktır. Bu oyunun hikayesi açısından gerçek bir başyapıt olduğunu söylemek kesinlikle yanlış bir açıklama olmaz.

Künye
Tasarımcı: Ethan Skemp
Yayıncı Kuruluş: White Wolf Studio
Sistem: Storytelling Adventure System
Çıkış Tarihi: 2007
Tür: Korku
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar