Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Hunter: The Vigil

Avlananlar Avcı Olursa…

Bu dünyada her şey göründüğü gibi değil. Karanlığın arkasında, insanların umutlarıyla, kanlarıyla ve etleriyle beslenen yaratıklar var. Çoğu insan bunları umursamıyor, gördüğünde kabullenmek istemiyor. Çok azı gerçeğin farkında ancak onların da büyük kısmı kendilerini tehlikeye atmaktan kaçınıyor. Çok küçük bir grup, nöbeti kendilerinden öncekilerden devralıyor. Düşenlerin yerine geçiyor. Araştırıyor, öğreniyor… Ve zamanı geldiğinde, ava çıkıyor.

Canavarlar ile Dolu Dünyada Sıradan İnsanlar

Bu yazıda, benim kişisel olarak en sevdiğim RYO’lardan birini tanıtmaya çalışacağım; Hunter the Vigil. Oyun, World of Darkness evreninde geçiyor. Bu evren hakkında daha genel bir tanıtım yazısı için şu linke bakabilirsiniz.

World of Darkness: Rol Yapma Oyunlarının Gotham'ı

Vigil; gece nöbeti anlamına geliyor. Oyunda karanlıklar dünyasında insanlara dadanan her türlü yaratığa karşı insanlığı, farklı amaçlarla, o veya bu şekilde korumaya çalışan avcıları canlandırıyoruz. Oyuncular doğaüstü olayları soruşturuyor, bölgelerini, sevdiklerini koruyor ve avlanıyor.

hunter4

Yaratıklar ve doğaüstü olaylar ile karşılaşma biçimi her avcının çok farklı. Kimi kaybettiği bir yakınının öcünü almak için alıyor silahı eline, kimi ise küçüklükten beri bir avcı olarak yetiştiriliyor. Bu kısımlar tamamen oyuncuların keyfine kalmış durumda. Basit bir hikaye için, karanlıklar dünyasına yeni adım atan avcıların oluşturduğu bir gruba oyun oynatılabilir. Böylece hikâye anlatıcısı, oyuncuları belli bir çeperde tutabilir. Hikâye ilerledikçe veya oyuncular daha deneyimli ve farkında karakterler oynamak isterse, işin içine avcı organizasyonları ve global örgütler sokulabilir.

Avcı Grupları

Avcılar, örgütlenme biçimlerine göre genel olarak üçe ayrılıyor. Çok büyük bir kısım, kendi kendilerine veya küçük bir avcı grubu ile bir şeyler başarmaya çalışanları içeriyor. Bu avcılar birkaç üyeden oluşan “Cell” (hücre) birimlerini meydana getiriyorlar. Genel olarak belli bir bölgeyi koruyorlar ve doğaüstü olaylar hakkındaki bilgileri ya çok kısıtlı ya da doğruluğu belirsiz. Kalabalık bir avcı grubu bir araya gelirse “Compact” (kabaca; topluluk) birimini oluşturuyorlar. Compact’lar, belli bir kahvede toplanan bir mahalle savunma birimi olabileceği gibi, birden fazla şehirde ve ülkede üyeleri bulunan ve benzer meslekten insanların bir araya geldiği oluşumlar da olabilir. Temel özellikleri; üyelerine kısıtlı bir destek ve doğaüstüne dair az da olsa elle tutulur bilgi sağlayabilmeleri.

hunter3

“Conspiracy” (kabaca; örgüt) birimleri, en gelişkin ve köklü grupları oluşturuyor. Kiminin yüzlerce yıldır var olduğu söyleniyor ve üyelerinden bazılarının büyü ile uğraştığı veya yaratıkları yok etmek için üstün silahlara sahip oldukları biliniyor. Doğaüstü olayları araştıran devlet teşkilatları ve kiliseye bağlı gizli birimler bunlar arasında.

Hunter the Vigil kural kitabı, WoD ana kural kitabı ile beraber eğlenceli bir hikâye oynatmanız ve oynamanız için gereken tüm bilgiyi içeriyor. Yeni başlayacak olanlar, Cell veya Compact üyesi avcıları canlandırabilir. Böylece düz insanları oynar, oyunun zaten basit olan zar sistemine insanüstü hiçbir eklenti yapmazsınız. Kitaptaki Compact ve Conspiracy grupları temelde Amerikan ve Hristiyan temalı olsa da, grupları çok az değişiklik ile Türkiye veya Ortadoğu konseptine uyarlayabilirsiniz. Kural kitabının son bölümü, örnek şehir olarak Philedelphia’yı seçmiş ve hikâye anlatıcılarına kullanmaları için bir dolu yer, karakter ve kurgu önermiş. Bunları da dilerseniz aynı şekilde bizim coğrafyamıza uyarlamak mümkün.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar