Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Mutants & Masterminds: Third Edition

Ek Kitaplar

Green Ronin, M&M 3rd Edition’la birlikte ek kitapların yayın politikasında bir takım değişikliklere gitti. “Threat Report”, “Power Profiles” ve “Gadget Guide” adlı ek kitapları 0.99$ fiyatla PDF fasikülleri halinde yayınlayan firma, kitap içeriği tamamlanınca bunları ciltleyerek piyasaya sürdü. Firma, şu anda “Atlas of Earth Prime” adlı ek kitap için de aynı yayın stratejisini sürdürüyor. Bu taktik, her bölümü benzer formatta olan ek kitaplar için hem yayıncı hem de okuyucu adına  avantajlı gibi görünüyor. Ek kitaplardan bahsetmişken; Supernatural Handbook, Cosmic Handbook ve Emerald City adlı yan kitapların kalitesinin oldukça yüksek olduğu ve M&M oynayan herkese şiddetle tavsiye edildiği de kayıtlara geçsin lütfen.

Ancak madalyonun bir de diğer yüzüne bakalım: Mutants & Masterminds: Second Edition yazımda da belirttiğim gibi; M&M’in en renkli tarafı aslında ek kitapları. Second Edition için yayınlanan Golden Age, Silver Age ve Iron Age gibi daha çok atmosfer yaratmaya yardımcı olan kitapları yeni sistemde biraz zorlayarak kullanabilirsiniz. Fakat süper kahraman türü dışında oyunlar oynamanızı sağlayan Mecha & Manga ve Warriors & Warlocks gibi kitapları kullanmanız çok zor. Zira her ne kadar temeller aynı gibi görünse de işin oyun mekaniği kısmını çevirmeniz gerçekten imkansıza yakın. İtiraf ediyorum; her ne kadar yeni sistemin tutarlılığını ve dinamiklerini çok sevmiş olsam da, Second Edition’dan kalma dağ gibi içeriği geride bıraktığım için gözüm sürekli arkada kaldı. Green Ronin, Hero High ve Freedom City gibi çok popüler ek kitabın yeni sürümlerini yayınlayacağını açıklamış da olsa, içeriğin hala çok büyük bölümü maalesef geride kaldı.

mutants-and-masterminds-2

Sonuç

Toparlamak gerekirse: Önceden M&M ile tanışmamış olanların bir şeyi çok iyi anlaması gerekiyor: M&M ile sadece süper kahraman değil, aklınıza gelebilecek her türde oyun oynayabilirsiniz. Zira karakter hazırlama mekanikleri size her türlü esnekliği sağlıyor ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her fikri oyun mekaniklerine dökmenize olanak tanıyor. Bu konuda tam olarak ne demeye çalıştığımı anlamak için M&M’in eski ve de yeni ek kitaplarına bir göz atmanızı tavsiye ederim. Elbette bu “esneklik” bir noktada ustalık da gerektiriyor. Sistem size hazır halde karakterler, ırklar ya da sınıflar vermek yerine bunları istediğiniz gibi oluşturabileceğiniz parçaları veriyor. Dolayısıyla sistemin rol yapma oyunlarına sıfırdan başlayanlar için en doğru seçim olmadığını üzülerek belirtmek isterim. Herkese iyi oyunlar.

Künye
Tasarımcı: Steve Kenson
Yayıncı Kuruluş: Green Ronin Publishing
Sistem: d20 OGL
Çıkış Tarihi: 2011
Tür: Süper Kahraman
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar