Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Cold & Dark

2012 yılında ansızın geliverdi, Cold and Dark. Soğuk ve karanlık uzayın derinliklerinde korku yaşamak isteyen biz deli oyuncular için yepyeni bir sistem. Prometheus filmini izlediniz mi? Dead Space ve Mass Effect adlı oyunları oynayanlarınız var mı? Peki ya Alien filmlerini sever misiniz?

Cold and Dark, korku temalarıyla bezenmiş bir bilimkurgu rol yapma oyunu. Yukarıda saydıklarıma ilave olarak Doom oyununu hatırlayanlarınız vardır. Karıştırın hepsini bir kapta. Karışıma biraz Starcraft sosu atın; mis gibi kokacaktır. Resident Evil’la beraber fırına verin. Cthulhu temasını üstüne dökün. Afiyetle tüketin. Uzayda tek başınıza kalmak. Hayat mücadelesi vermek. Korkmak. Bunları yaparken arada teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Oyunumuzun teması; insanların şu anki zamandan yüzlerce yıl sonra Sirius Yıldız Sistemi’nde kolonileşmesiyle başlıyor. İnsanlar kendilerine yeni bir yaşam alanı bulmuş ve burada yaşamaya başlamıştır. Lakin toz pembe bir hayat beklememektedir insanları. Kendileri hariç iki ırk daha keşfetmişlerdir. Biri neyse de, ikincisi son derece saldırgan ve insan soyunu tehdit edecek bir ırktır: Rippers. İnsanlar da ne yapsınlar? Bu yeni dertleriyle ön saflarda uğraşmak üzere ekipler kurmaktadırlar. Oyunda biz de bu ekibin bir parçası oluyoruz.

cold-and-dark-1

Önce puan yatırma yöntemiyle belirlenen “aptitude” ve “abilities” değerlerimize puanlarımızı yatırıyoruz. Sonuçta ileri bir çağın yaşayanları olarak geniş bir perspektifte seçiyoruz kabiliyetlerimizi. Kimimiz iyi silah kullanıyor, kimimiz bilgisayar uzmanı, kimimiz de bir biyolog olarak “Beni öldüren şeyi tanıyayım bari!” gibi seçenekleri seçiyoruz.

Oyun “dice pool” mantığını kullanıyor. Aptitude değerimiz ve ilgili ability toplanıyor ve bir zar havuzu belirleniyor. Bu zar havuzu atılarak, gelen 7 ve 8’ler başarı olarak kabul ediliyor. Evet 7 ve 8 dedim. Yanlışlık yok. Oyun d8 kullanıyor. Böylelikle aptitude ve ability değerimizin 1 olduğu bir eylemi başarma şansımız %25 oluyor. Bu zar sistemi New World of Darkness ile karşılaştırdığımda başarma oranının daha az olduğu bir oyun. Oyun korku üzerine kurulu olduğundan Cthulhu oyunlarına benzer bir akıl sağlığı mantığı mevcut. Güzel! Seviyoruz böyle şeyleri! VPS (Void Psychosis Syndrome) adı verilen özel bir mental hastalık ve bunun oluşmasını sağlayan mekanikler bizi bekliyor!

Dead Space oyununu oynayanlar bilirler; özel bir kıyafetimiz vardır. Bizi terbiyesiz uzaylı mutant yaratıklardan korumak için tasarlanmıştır. Bu oyunda da Customised Op. Gear mantığı mevcut. Güzelce donanıyoruz ekipmanlarla. “Hah! Şimdi tam bir kahraman olduk!” derken bizleri kötü bir haber bekliyor: Donansanız da, donanmasanız da öleceksiniz. Karşınızdaki tehlikeler ciddi. Edebinizi takının! Efendi gibi ölün! Peki amacımız ne bizim? Biraz daha geç ölmek!

cold-and-dark-3

Kitap gelmiş geçmiş en iyi çizim örnekleriyle bezenmiş. Şaşırtıcı derece iyi çizimler kitabın geneline egemen. Bu konuda bir ödül almalıydı. Özellikle karakter çizimlerine bakarken insanın sayfayı çeviresi gelmiyor. Kitabı almak isteyenler için hardcover ve softcover opsiyonları mevcut. Hani ben PDF ile idare ederim derseniz onu da satın alabilirsiniz.

315 sayfalık tamamı renkli kitap türlü detayla donanmış. 18 tane solar sistem var kitapta. Şaka değil. Bakın solar sistem dedim. Üstüne de basmışlar tarihi detayları. Direkt bir tanesini seçip gönderin oyuncularınızı içine doğru. 19 tane de karakter yapıp size hazır bir şekilde sunmuşlar. Ama ne sunmak. Kardeşim bu kadar mı güzel çizimler olur. Mükemmel karakter resimleri sizi sizden alacak. Evet ben de bu olacağım diyeceksiniz. İsterseniz bu hazır şablonlardan seçmez kendinize baştan bir karakter de yapabilirsiniz. Ki biliyoruz; öyle de yapacaksınız!

Oyundaki “Rippers” denilen uzaylılar, Starcraft’taki Zergler ve Deadspace’deki Xenomorphlar  ilham alınarak yapılmış. Bu gayet net. Oyun yöneticisi açısından leziz bir durum. Dead Space oyunundaki yaratıklardan da biçimlerini göreceksiniz. Kısacası ürkütücü varlıklar.

Kendi geminizi tasarlamanıza da imkan tanıyor oyun. Yani oyunu çeşitli korkularla savaşırken uzay içinde korsanlık yapan kişiler olarak da gayet oynayabilirsiniz. Geminizin özellikleri güzel ve yeterli. Zırhlar ve silahlar dahil birçok özellik var. Hasar masar alınca da karakter kağıdınıza bir güzel işleyin. Akıllı olun, mühendislikten anlayan karakter koyun grubunuza. Tabi bu gemiyi uçurmak için de pilot da lazım.

cold-and-dark-2

Biraz da aptitudes denilen niteliklerden bahsetmek istiyorum: Hiç de klasik olmayan, farklı isimlendirilmiş ama manasından ne işe yaracağı anlaşılacak niteliklerimiz var. Brains – Gut Feeling – Brawn – Quickness – Clout – Reaction – Cool ve Attention olmak üzere 8 adet nitelik var. Kullanılmak üzere de en az 28 adet ability mevcut. World of Darkness severler çok rahat alışacaktır oyuna. Zarlar hariç hemen hemen aynı sistem diyebiliriz.

Yaralanma sistemi de yine World of Darkness’ı andırıyor. Ama aynı kutucuklara çarpı koymak yerine, Bashing ve Fatal adlı farklı kutucukları doldurup, mefta oluyoruz.

Oyun gayet güzel ve bir çok yenilikle dolu. GURPS, Savage Worlds gibi oyun tipinden bağımsız hazır sistemlerle benzer oyunlar tasarlayıp oynayabilirsiniz ama bu oyunu okudukça içeriğiyle beraber çok dolu olduğunu göreceksiniz. Üzerinize giydiğiniz kıyafet ve üstündeki ekipmanlar çok güzel bir yenilik. Oyuna renk katıyor. Uzay geminizi bile donatıyorsunuz silahlarla. Eee! Bir de gidip belamızı buluyoruz! Delirip, ölüyoruz! Bir oyuncu daha ne ister ki?

Künye
Tasarımcı: Misca L. Thomas
Yayıncı Kuruluş: Wicked World Games
Sistem: Kendine Özgü
Çıkış Tarihi: 2012
Tür: Bilimkurgu, Korku
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar