Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Nephilim: Occult Roleplaying

Nephilim, Multisim adlı Fransız firması tarafından çıkarılmış, yoğun tarihsel ve okült öğeleri barındıran bir rol yapma oyunu. Multisim oyunu ilk çıkardığında klasik Basic Role Playing sistemine adapte etmiş. İki yıl sonra Chaosium firması oyunu İngilizce’ye çevirip tekrar basmış. Bu bizim bahsedeceğimiz versiyon, ancak Multisim’in sonradan Fransızca iki baskı daha çıkardığını eklememiz lazım.

Oyun, Nephilim’i element bazlı varlıklar olarak tanıtıyor ve tarihçelerini anlatarak işe başlıyor. Bu tarihçe yöneticiler için ders niteliği taşıyor diyebilirim, çünkü yaratılan gerçekliğe dair az detayla çok şey açıklayan, oynatmak isteyenleri sınırlamadan ilham verecek bir anlatım içeriyor. Kısaca bahsedelim.

Güneş etrafındaki beş gezegen Merkür, Venüs, Luna (Ay), Mars ve Jupiter’in kavuşumu sırasında, yedinci gök cismi yani Dünya oluşur. Dünya, zamanla beş gezegenin büyü enerjilerinin toplandığı kesişim noktası olur ve en yakınındaki Luna’nın etkisiyle ilk yaşam formları belirir. Bunlar önce basit kertenkelemsilere, sonra dinozorlara dönüşürler. Dinozorlar, aydan güç çekerek muazzam bir medeniyet kurarlar. Bedenleri alet kullanmaya müsait değildir, gereksinimlerini edinmek için düşünce gücünü kullanırlar. Uçsuz bucaksız yağmur ormanları, onların yaşam alanları ve tapınakları haline dönüşür. Güçlenirler, ancak basit zihinlidirler. Medeniyetlerini ilerletmektense, kısa vadeli zevklerin peşinden koşarlar. İlk KaIm’ler bu zamanlarda oluşur ama henüz bilinçleri yoktur.

Dinozorlar iyice tatminsiz hale gelmişlerdir, Ay’ın gücü onlara yetmemektedir. Yöneticileri Rahip-Kral Mu’nun önderliğinde, daha fazla güç çekebilecekleri yeni bir ay yaratmaya karar verirler. Başarırlar ve yaratılarına “Kara Ay” adını verirler. Ancak evrenin dengelerini ne kadar sarstıklarını anlamazlar. Kara Ay’dan daha fazla enerji çekebilmektedirler, ama bu sırada KaIm’ler bilinçlenerek büyük bir tehlikede olduklarını görürler. Hakimi oldukları beş büyü enerjisini Kara Ay’a yönelterek yok ederler. Korkunç patlama diğer ayı da etkiler ve gücünü büyük ölçüde kaybeder. Dinozorlar, ayların yokluğuna dayanamayınca nesilleri hızla tükenir. Dünya, KaIm halkına kalmıştır.

KaIm’ler, kendilerine bedenler yaparlar; eski halklar olarak bilinen Satyrler, elfler ve yüzlercesi. Enochian dilini oluştururlar. Amaçları Altın Yol’u izleyerek Agartha’ya; hiçbir fiziksel sınırın olmadığı gerçek aydınlanmaya ulaşmaktır. Başaramadıklarında tatsız bir gerçeği fark ederler. Evrenin kalbinde Güneş vardır ve Agartha için gerekli olan en büyük şey, Solar-Ka’dır. Bu, Güneş’in etkisiyle evrimleşmiş varlıklarda bulunmaktadır.

Dünya’daki yaratıkları inceleyip beden olarak kullanabilecekleri birini seçerek gelişimini sağlamak için Atlantis kıtasını yaratırlar. İnsanların ataları burada oluşur; cennet bahçesinde ilk insan meydana gelir. Bu esnada, KaIm’ler enerjilerini bu bedenlerle birleştirmeye çalışınca ilk büyük fikir ayrılığı yaşanır; evet insanları kendileri yaratmıştır, ama bedenlerini kullanmaya gerçekten hakları var mıdır? Bir kısım KaIm, Atlantis’i terk eder. Bazıları insanlara bağlanmıştır. Sonradan Prometheus yahut Loki diye adlandıracak bir Nephilim, insanoğluna yaradılışı anlatarak uyanmalarını sağlar; insanlar toplanmaya başlarlar ve ilk gizli örgütlerini oluştururlar.

İsyanlar belirirken, Atlantis’e Satürn’den gelen bir meteor düşer. Atlantis, toza dönüşerek okyanusun dibini boylar. Seller yaratan çarpışma dengeleri sarsmış ve KaIm halkının güçlerini mahvetmiştir; artık bedensiz yaşamaları mümkün değildir. Onlar artık KaIm değil, Nephilim olmuşlardır; iki arada bir derede kalmışlardır. Bu kadarla kalsa iyi, meteorun maddesi yani orichalcum beş element için ölümcüldür ve insanlar, Prometheus’tan aldıkları tüyoyla bunu keşfetmekte gecikmemişlerdir. Meteordan silahlar yaparak Nephilimler’e saldırırlar ve çoğunu yok ederler.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar