Rol Yapma Oyunu Dosyaları – tremulus

Kolay hazırlanılan, hemen başlanıverilen ve öğrenmesi ve oynanması kolay, ama şahsi fikrim oynatması çok da kolay olmayan bir oyun “Tremulus”. Oyuncunun playbookuna sahip olması kafi. Oyunun kurallarından bihaber bile olsa, oyunu rahatlıkla oynayabilir ve keyif alabilir. Tremulus’u özel kılan noktalardan biri de bu. Hazır getirdiğiniz playbooklarla conventionlarda ya da arkadaş ortamlarında hiçbir ön hazırlık yapmadan oynatabilirsiniz. Bu yönüyle rol yapma oyunlarıyla insanları tanıştırmak için de çok uygun olduğunu düşünüyorum. Uzun uzun “şimdi AC’ni hesaplıyalım” gibi bir ön hazırlığınız yok bu oyun için.

Oyun yöneticisinin bahsettiğim bu 7-9 arası için birtakım fikirler önceden üretmesi ya da bu gibi durumlara hızlı cevap verebilecek kapasitede olması gerekli. İş burada başa düşüyor. Oyun yöneticisi önceden bir framework hazırlıyor ya da hazır bir frame kullanabiliyor. Bu frame öyle çok da detaylı değil. Olası tehlikeler ve yapabileceğiniz soft ve hard move’ları not alabilirsiniz. Farklı bir sistem ama adapte olunca yönetmesi bir hayli keyifli.

tremulus-01

Oyunda oyun yöneticisi hiçbir zaman zar atmıyor. Zarları atan ve sonlarını hazırlayan kişiler oyuncular. Zar atmak tam bir stres. Oyun sinematik ve akıcı. Oldu ya da olmadı basitliğinden sıyrılıp, ne kadar oldu, ne kadar başardıma geliyoruz. Bunu yaparken de ipucunu bulamadın oyun bitti , anlayışı da yok. İpucunu buluyoruz ama bir şeyler bizi yalnız bırakmıyor.

Kitap içindeki tüm çizimler ve fotoğraflar oyunun ruhunu yansıtır bir şekilde 1920’ler ve 1930’lardan alınmış fotoğraflar gibi. Tamamen siyah beyaz. Kitap hardcover olarak satılmakta.

Bir dipnot olarak Reality Blurs firmasından da bahsetmek istiyorum. Çıkardıkları Agents of Oblivion ve Tremulus gerçekten çok başarılı. Eğer siz de benim gibi yeni oyunları takip etmekten hoşlanıyorsanız, ara ara bu firmanın web sitesinde gezinmenizi tavsiye ederim.

Cthulhu seviyorsanız bu oyunu muhakkak inceleyin. Şu anda Trail of Cthulhu en iyi Cthulhu oyunu gibi gözükse de özellikle one shot oyunlar için bayrağın Tremulus’a geçtiğini söyleyebilirim. Ödünüzü koparmak için yeni bir oyun buldunuz. Ne diyelim, hayırlı olsun.

Künye
Tasarımcı: Sean Preston
Yayıncı Kuruluş: Reality Blurs
Sistem: Apocalypse Engine
Çıkış Tarihi: 2013
Tür: Korku
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar