Ayaklı Wikileaks – Bloodshot 1: Dünyayı Ateşe Boğmak

Ülkemizde çizgi romana duyulan ilgi ve basılan kitap sayısı doğru orantılı bir şekilde ciddi artışlar yaşadı. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de genellikle Marvel, DC, Dark Horse gibi firmaların romanları okunuyor. Bağımsız olarak çıkmış bazı seriler ise yayınevleri tarafından çevriliyor ve basılıyor. Bazıları da direkt İngilizce olarak yurt dışından getiriliyor. Bu konuda herkesin bazı görüşleri vardır elbet. Ancak ne kadar çok kaynak elimize geçerse ülkemizdeki sektör o kadar gelişir.

Çoğu zaman söylerim; Marvel ve DC kendini tekrar eden firmalardır. Batman birçok seride Joker’i yakalamıştır ve onların bu kedi fare oyunları yıllardır devam eder ve Batman hazırlıklıysa kazanır, Batman’de hep hazırlıklıdır, mübarek.  Biraz da Marvel’a sitem edecek olursam; paralel evrenlere odaklanarak ana serilerine zarar verdiklerini düşünüyorum. Ha zaten o kadar çok Avengers, Spider-Man, Iron Man var ki artık takip etmekten ben yoruldum. İşte tam da bu noktada daha küçük sayılabilecek ancak çıkarttıkları iş açısından üst seviye olarak nitelendirebileceğim kitaplar veya yayınevleri çıkıyor. Valiant Comics de bu kulvarı çok güzel dolduruyor.

Valiant Comics Nedir? Nerede bulunur? Yenir mi?

Valiant Comics 1988 yılında ilk adıyla Voyager Communications olarak Marvel’dan ayrılan Jim Shooter ve Bob Layton’ın ortak kurdukları bir şirkettir. 1989 yılında finansal destekle Marvel’dan yazar ve çizerleri kendi bünyesine alan Valiant Comics, Marvel, DC gibi sektörün iki büyük devi olarak kabul edilen ve bence okyanustaki büyük balık olan bu iki firma içinde sağ kalabilmiş birkaç şirketten birisidir. 1992 yılında Harbinger, X-O Manowar, Rai, ve Shadowman gibi kendi özgün hikayelerini basmaya başlayan Valiant daha çok Unity isimli serisiyle tanındı.

Ardından Voyager Communications video oyun yapım şirketi olan Acclaim Entertainment tarafından satın alındı. Bu kısa süre içerisinde bazı video oyunları çıksa da büyük başarı yakalanmadı. 2005 yılında ise Voyager Communications günümüzdeki adı olan Valiant Entertainment halini alır ve hala bu isimle devam eder.

Valiant Comics'ten seçmeler

Valiant Comics’ten seçmeler

Belki hatırlayanınız olur HumbleBundle.com’da birçok Valiant Comics imzalı çizgi roman cilt şeklinde çok çok uygun fiyata satılmıştı (4-5 seri 1 dolar falandı sanırım). Unity’i ve X-O Manowar’ı bu sayede okumuştum. Her biri de tatlı seriler. Özellikle ben gibi artık basmakalıp karakterleri okumaktan sıkılmış ancak süper kahraman bağlamından vazgeçemiyorsanız Valiant Comics’in serileri tam sizlere göre.

Peki ya Valiant Comics kitaplarını nereden buluruz? Eğer İngilizce kitap arıyorsanız ülkemizdeki çizgi roman dükkanlarına bir bakmanızı tavsiye ederim. Eğer yoksa, buradan baskı yapıyorum ki getirsinler. Türkçe olarak ise Büyülü Çizgi Roman aşağıda incelemesini de yazmış olduğum Bloodshot ve sitemizde gene incelemesi bulunan Harbinger’ı gayet güzel seri seri basıyorlar. Alın, okuyun.

Bloodshot’ın Kimlik Arayışı

“Adın Angelo Mortalli. Kardeşin düşman hatlarının ardında kapana kısılmış halde ve neredeyse– hayır. Doğru değil bu. Adın Raymond Garrison. Tehlikeli saha görevlerinden emekli olmuştun ama en yakın dostunun ricası, seni acımasız bir çatışmanın ortasına fırlattı, hem de– hayır. Bu da doğru değil. Adın Bloodshot. Siyahla beyazın yetersiz kaldığı yerde, özgürlük için gerekli bir gri renksin sen: Askeri gereksinimler ve üst düzey teknolojinin kusursuz bileşimi. Dünyayı ateşe boğacak binlerce kirli sırla dolu, ayaklı bir Wikileaks… ve az önce yakalandın.”

Bir kahraman düşünün, her görevi birer intihar görevi. Beyni bir televizyon gibi, onu kontrol edenler kanalı değiştirdikçe Bloodshot’ın da hayatı, evi, ailesi değişiyor. Bazen adı Angelo Mortalli oluyor bazen Raymond Garrison. Her şey onun beyninde gerçekleşiyor.

Sorsan evde çoluk çocuk bekliyor ama...

Sorsan evde çoluk çocuk bekliyor ama…

Bloodshot Kevin VanHook tarafından 1992 yılında Valiant Comics bünyesinde yaratılmış bir karakterdir. Özünde biraz Wolverine’e benzese de Bloodshot bir mutant değil robotlaşmış bir insandır. Bloodshot’ı belki de diğer karakterlerden ayıran bir başka özelliği de istikrarlı olarak ciddi şekilde yaralanması veya ölmesi diyebilirim. Keza bu ciltte sanırım 2 kere öldü, 3-4 kere de ciddi şekilde yaralandı. Karaktere basmakalıp olarak bakarsak da biraz Deathstroke, biraz Wolverine, biraz Deadshot diyebilirim. Hikayeyi okudukça kafanızda çok daha fazla şey canlanacaktır.

Yorumlar